Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od tego roku szkolnego oddziały gimnazjalne zostały włączone do szkoły podstawowej, którą kieruję drugi rok. Podczas rady klasyfikacyjnej jeden z nauczycieli gimnazjum klasyfikował troje uczniów, którzy mieli frekwencję na zajęciach w I semestrze ok.30%.Wcześniej wysyłałam do wszystkich nauczycieli rozporządzenie dotyczące klasyfikowania,przepisy prawa oświatowego oraz zapisy w statucie szkoły.Wszyscy jednomyślnie zagłosowali za przystąpieniem tych i innych uczniów do egzaminów klasyfikacyjnych.Niestety Nauczyciel uczący te dzieci wstrzymał się od głosu i powiedział,że nie zrobi egzaminu klasyfikacyjnego, ponieważ on ma prawo klasyfikować uczniów.W związku z tym,że mamy dużo takich dzieci wszyscy stwierdzili,że nie możemy robić wyjątków i postępujemy z godnie z prawem. Bardzo proszę o radę ,co w tej sytuacji jako dyrektor mam zrobić. Planuję wystosować pismo do tegoż nauczyciela z prośbą o wyznaczenie terminu egzaminów, ewentualnie później ponaglenie i kolejne konsekwencje. Proszę o radę i podstawę prawną oraz wzór pisma.
Zgodnie z art. 44k UoSO uczeń może nie być klasyfikowany z zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w okresie, za który przeprowadzana jest klasyfikacja. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny, zaś uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny za zgodą rady pedagogicznej. W związku z tym, że nieobecności uczniów nie przekroczyły 50% zajęć (wyniosły ok 30%) rada pedagogiczna w ogóle nie jest uprawniona do zdecydowania, że uczniowie podejdą do egzaminu klasyfikacyjnego. Skoro nauczyciel uznał, że jest w stanie wystawić oceny śródroczne, dyrektor szkoły oraz rada pedagogiczna nie maja podstawy prawnej do pozbawienia nauczyciela takiej możliwości (art. 44h ust. 1 UoSO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy liczby dni urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela zatrudnionego w szkole na stanowisku niepedagogicznym w trybie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.), był zatrudniony w okresie od 1.12.2019 r. - 31.05.2020 r..Szkoła jest placówką feryjną. Zatrudniony był przez 2 miesiące na 0,40 etatu, przez 4 miesiące 0,12 etatu? Ile powinno być urlopu wypoczynkowego? Czy w okresie ferii zimowych wykorzystuje 10 dni proporcjonalnie do wymiaru etatu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odchodzi z dniem 28 września 2012 r. na urlop dla poratowanie zdrowia do 28.06.2013 r.
Czy po powrocie do pracy należy jej się urlop wypoczynkowy (wakacje) czy też za okres przebywania na urlopie zdrowotnym nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Wprowadziliśmy dziennik elektroniczny. Czy można zróżnicować wagę ocen?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony w sierpniu na ponad 1/2 etatu przez ustępującego dyrektora. W przydziale zadań nie uwzględnił dyżuru dowozowego. Zmieniono przydział od 1 października z zaznaczeniem, że nauczyciel ma obowiązek pełnienia dyżurów międzylekcyjnych, przedlekcyjnych, polekcyjnych i dowozowych, który odmówił przyjąć. Nadal odmawia takich dyżurów , jak twierdzi nie jest nauczycielem świetlicy, nie zna dzieci i dlatego odmawia pełnienia dyżurów dowozowych. Co w takiej sytuacji ma zrobić dyrektor szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła specjalna. Dzieci w wieku 3 i 5 lat objęte są zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi (upośledzenie w stopniu głębokim) w oddziale rewalidacyjno-wychowawczym. Czy te dzieci należy wpisać do księgi uczniów i założyć arkusz?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe