Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel został zatrudniony w sierpniu na ponad 1/2 etatu przez ustępującego dyrektora. W przydziale zadań nie uwzględnił dyżuru dowozowego. Zmieniono przydział od 1 października z zaznaczeniem, że nauczyciel ma obowiązek pełnienia dyżurów międzylekcyjnych, przedlekcyjnych, polekcyjnych i dowozowych, który odmówił przyjąć. Nadal odmawia takich dyżurów , jak twierdzi nie jest nauczycielem świetlicy, nie zna dzieci i dlatego odmawia pełnienia dyżurów dowozowych. Co w takiej sytuacji ma zrobić dyrektor szkoły?
Stosownie do art. 94 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510) pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami. Przez przydział zadań dyrektor szkoły wskazuje pracownikowi – nauczycielowi co należy do zakresu jego obowiązków.
W świetle art. 22 Kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Z powyższego przepisu wynika, że pracownik wykonuje pracę zleconą przez pracodawcę, a pracodawca może wydawać polecenia służbowe dookreślające konkretne obowiązki. Podpisanie przez pracownika zakresu czynności ma w tym kontekście walor informacyjny. Pracownik swoim podpisem poświadcza, że zapoznał się z konkretnym zakresem obowiązków. Podpisowi pod przydziałem czynności nie można przypisać waloru zgody nauczyciela na wykonywanie określonych zadań.
Nauczyciel może odmówić wykonywania zadań, które są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Na szkołę przepisy oświatowe nakładają obowiązek zapewnienia opieki nad uczniami. Zadania zapewnienia opieki nad uczniami, w trakcie zajęć dydaktycznych czy w trakcie bezpośrednio przypadającym przed rozpoczęciem zajęć (odbiór dzieci od przewoźnika organizującego dowóz dzieci do szkoły) są realizowane przez pracowników pedagogicznych szkoły tj. nauczycieli. Wyznaczenie nauczyciela do realizacji dyżurów dowozowych mieści się w katalogu obowiązków jakie wiążą się z zatrudnieniem na stanowisku nauczyciela w szkole. Zmiana zakresu zadań - o ile zakres zadań nie jest sprzeczny z rodzajem pracy wskazanym w umowie, nie jest zmianą warunków pracy wymagających podpisania porozumienia zmieniającego. Zmodyfikowany zakres czynności jest dla nauczyciela wiążący od momentu zapoznania się z nim.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy istnieje podstawa prawna do sposobu formułowania tematu lekcji przez nauczyciela?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy można poprosić rodzica o odkupienie uczniowskiego podręcznika, otrzymanego we wrześniu w ramach dotacji (podręcznik uległ zniszczeniu). Zgodnie z zapisami rodzic winien wpłacić na konto pieniądze, dla szkoły korzystniejszym rozwiązaniem jest książka za książkę.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko z klasy III SP przystępowało będzie do egzaminu klasyfikacyjnego (nieobecność od stycznia w szkole). Proszę o wskazówki praktyczne, w jaki sposób ten egzamin przeprowadzić. Czy może być np. w taki sposób: edukacja wczesnoszkolna - część ustna i pisemna; edukacja muzyczna - część praktyczna; edukacja plastyczna - część praktyczna; j. angielski - część pisemna i ustna; wych. fizyczna - część praktyczna. Jak długo może trwać każda część? Czy może to być jeden egzamin klasyfikacyjny, czy kilka z poszczególnych edukacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli uczniowie mają założone arkusze ocen o nr MEN-I/44/1 i mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność ruchową czy autyzm czy w tym przypadku podaje się adnotację w arkuszu ocen u góry strony typu "Uczeń realizował program nauczania dostosowany do indywidualnych możliwości i potrzeb na podstawie orzeczenia nr.........wydanego przez zespół Orzekający w PPP........." bo w rozporządzeniu z dnia 7 czerwca 2023 r. w paragrafie 32 podaje sie tylko miejsce wydania orzeczenia w przypadku ucznia który ma orzeczenie o niepełnosprawności lekkiej.
Reasumując to rozporządzenie w przypadku w/w uczniów nie należy nic pisać. Prosze o szybkie wyjaśnienie tej sytuacji. Dziękuje
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W bieżącym roku szkolnym przyszła do nas do szkoły do klasy VI uczennica, która miała zrealizowaną tylko jedną godzinę muzyki, a powinna w cyklu mieć 2 godziny. W naszej szkole w tym roku muzyki nie ma w VI klasie. Zleciłam uczennicy uczęszczanie na muzykę z klasą V. Jaki dokument mam wystawić w związku z powyższym? Proszę o wzór.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe