Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Stosownie do art. 94 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510) pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników podejmujących...

PORADA PRAWNA

05 października 2022 Prawo oświatowe

Nauczyciel został zatrudniony w sierpniu na ponad 1/2 etatu przez ustępującego dyrektora. W przydziale zadań nie uwzględnił dyżuru dowozowego. Zmieniono przydział od 1 października z zaznaczeniem, że nauczyciel ma obowiązek pełnienia dyżurów międzylekcyjnych, przedlekcyjnych, polekcyjnych i dowozowych, który odmówił przyjąć. Nadal odmawia takich dyżurów , jak twierdzi nie jest nauczycielem świetlicy, nie zna dzieci i dlatego odmawia pełnienia dyżurów dowozowych. Co w takiej sytuacji ma zrobić dyrektor szkoły?

Stosownie do art. 94 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510) pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami. Przez przydział zadań dyrektor szkoły wskazuje pracownikowi – nauczycielowi co należy do zakresu jego obowiązków.
W świetle art. 22 Kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Z powyższego przepisu wynika, że pracownik wykonuje pracę zleconą przez pracodawcę, a pracodawca może wydawać polecenia służbowe dookreślające konkretne obowiązki. Podpisanie przez pracownika zakresu czynności ma w tym kontekście walor informacyjny. Pracownik swoim podpisem poświadcza, że zapoznał się z konkretnym zakresem obowiązków. Podpisowi pod przydziałem czynności nie można przypisać waloru zgody nauczyciela na wykonywanie określonych zadań.
Nauczyciel może odmówić wykonywania zadań, które są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Na szkołę przepisy oświatowe nakładają obowiązek zapewnienia opieki nad uczniami. Zadania zapewnienia opieki nad uczniami, w trakcie zajęć dydaktycznych czy w trakcie bezpośrednio przypadającym przed rozpoczęciem zajęć (odbiór dzieci od przewoźnika organizującego dowóz dzieci do szkoły) są realizowane przez pracowników pedagogicznych szkoły tj. nauczycieli. Wyznaczenie nauczyciela do realizacji dyżurów dowozowych mieści się w katalogu obowiązków jakie wiążą się z zatrudnieniem na stanowisku nauczyciela w szkole. Zmiana zakresu zadań - o ile zakres zadań nie jest sprzeczny z rodzajem pracy wskazanym w umowie, nie jest zmianą warunków pracy wymagających podpisania porozumienia zmieniającego. Zmodyfikowany zakres czynności jest dla nauczyciela wiążący od momentu zapoznania się z nim.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT