Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od nowego roku szkolnego 2016/2017 powstaną w mojej szkole 4 oddziały łączone. W związku z tym, 9 nauczycieli straci możliwość zatrudnienia w dotychczasowym - pełnym wymiarze godzin dydaktyczno-wychowawczych. Są to nauczyciele mianowani (dyplomowani). Proszę Redakcję o pomoc w zakresie wzoru wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy (zgody na ograniczenie etatu) oraz terminu w jakim najpóźniej powinienem tę przykrą sprawę dla nauczycieli załatwić.
W razie braku warunków do kontynuowania przez nauczyciela zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin, w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, dopuszcza się ograniczenie wymiaru zatrudnienia do wymiaru nie niższego niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć (art.22 ust.2 ustawy Karta Nauczyciela), a co za tym idzie – także wynagrodzenia. Będzie to możliwe, jeżeli w szkole, mimo zachodzących zmian, nauczyciel będzie miał możliwość realizacji co najmniej połowy obowiązującego go wymiaru zajęć.
W razie braku zgody nauczyciela, alternatywą jest rozwiązanie stosunku pracy lub na jego wniosek przeniesienie w stan nieczynny (art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela – zwolnienie z przyczyn organizacyjnych).
Dyrektor jako pracodawca zobowiązany jest wówczas przeprowadzić rozmowę z nauczycielem, któremu nie może zagwarantować w nowym roku szkolnym dotychczasowych warunków zatrudnienia. Nauczyciel może wyrazić pisemną zgodę na ograniczenie zatrudnienia. Ograniczenie zatrudnienia jest możliwe tylko w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, co powinien uwzględnić zatwierdzony arkusz organizacyjny szkoły.
Pismo w sprawie ograniczenia zatrudnienia dyrektor powinien wręczyć nauczycielowi w miesiącu kwietniu lub najpóźniej w pierwszych dniach maja. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż w przypadku, gdy nauczyciel nie wyrazi zgody na ograniczenie wymiaru zatrudnienia, to wówczas trzeba mieć czas na podjęcie czynności związanych z rozwiązaniem stosunku pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w trybie wypowiedzenia następuje najpóźniej w dniu 31 maja.
W serwisie pojawił się przykładowy dokument:
Propozycja ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w związku ze zmianą ustawy KN art. 42 ust. 2 pkt 2 nauczyciel może pełnić rolę nauczyciela wspomagającego (1godz/tyg) dla ucznia z orzeczeniem? Nauczyciel jest oligofrenopedagogiem. Nadmieniam, iż inny nauczyciel w ramach wynagrodzenia wspomaga w/w ucznia lecz nie na wszystkich zajęciach.
- Czy pracownik zatrudniony na stanowisku pomoc nauczyciela na podstawie kodeksu pracy od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. nabywa prawo do 13 pensji za rok 2017 jeśli przebywał na zwolnieniu lekarskim od 05.04.2017 r. do 19.06.2017 r. w związku z ciążą, oraz na urlopie macierzyńskim od 20.06.2017 r. do 30.06.2017 r?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany zatrudniony na czas określony (zastępstwo) do końca roku szkolnego 2016/2017. Z dniem 30.01.2017 zostaje zatrudniony w sąsiedniej szkole. Czy z nauczycielem mogę rozwiązać umowę na zasadzie porozumienia stron?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik kancelaryjny zatrudniony został od 23 grudnia na 1/4 etatu. Pracuje 2 dni w tygodniu po 5 godz. (Był w pracy 24 i 29 grudnia po 5 godz.) Czy w związku z tym należy mu się za 26 grudnia 2015 r. dzień wolny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele zatrudnieni byli wcześniej w Zespole Szkół złożonym ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W swoich umowach mieli określone, że są nauczycielami np. religii w szkole podstawowej. Nastąpiły zmiany reorganizacyjne - w 2005 r. zlikwidowano gimnazjum i placówka została przekształcona w szkołę podstawową. Jednak umowy nauczycieli nie zostały zawarte ponownie tylko obowiązują te same. Czy jest to zgodne z prawem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe