Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od kiedy i do kiedy liczona jest praca nauczyciela w szczególnym charakterze?
Odpowiedź jest uzależniona m.in. od miejsca pracy. Ogólnie sformułowany art. 86 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 wskazuje, że nauczyciel zaliczany jest do pracowników wykonujących pracę w szczególnym charakterze, jeśli jest zatrudniony w jednej z jednostek oświatowych wymienionych w art. 1 ust. 1 KN, ale jednocześnie przepis ten samodzielnie nie zawiera definicji pojęcia pracy w szczególnym charakterze. Tak traktowana była praca ogółu nauczycieli do 31.12.2008 r. na gruncie uprawnień emerytalnych z art. 88 KN oraz zgodnie z art. 46 w zw. z art. 32 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1383 ze zm.). Od 1 stycznia 2009 r. wykaz prac w szczególnym charakterze wymienia załącznik nr 2 poz. 21 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 664 ze zm.), wskazując jedynie pracę wykonywaną w pełnym wymiarze czasu pracy nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych. Wynika z tego, że pracą w szczególnym charakterze była praca nauczycieli jednostek oświatowych wymienionych w art. 1 ust. 1 KN do 31 grudnia 2008 r., a od 1 stycznia 2009 r. pracą w szczególnym charakterze jest jedynie praca nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych.
Znaleźć pracę nauczyciela można na Jooble.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Podobne pytanie było, ale czy jeśli dyrektorowi obecnej szkoły podstawowej bez oddziału przedszkolnego utworzonej z zespołu szkół (wcześniej zespół szkół= gimn + sp)kończy się kadencja w ostatnim dniu sierpnia 2018 r organ prowadzący może przedłużyć kadencję o rok czy w tym przypadku już nie?
- Szkoła organizuje zajęcia z wychowania fizycznego na basenie. W zajęciach uczestniczy 22 uczniów. Mam pytanie, czy zgodne z prawem jest gdy obok nauczyciela wf zajęcia prowadzi pracownik pływalni z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy w takim przypadku trzeba podpisać stosowne porozumienie z pływalnią. Czy są przepisy określające liczbe uczniów którzy moga uczestniczyć w zajęciach na basenie pod opieką jednego nauczyciela?
- Witam bardzo dziękuję za odpowiedź. Rozumiem , że nauczycielom, którym udzieliłam urlopu bezpłatnego na ich prośbę, czyli nie z art.17 ani art. 70 KN w razie redukcji etatu nie przysługuje gratyfikacja finansowa , mimo, że są nauczycielami mianowanymi. Czy dobrze zrozumiałam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, nauczycielka dyplomowana, przebywająca w stanie nieczynnym do 28 lutego 2014 r. dodatkowo prowadzi nauczanie indywidualne - 4 godz. w mojej placówce. Czy po ustaniu stanu nieczynnego, czyli od 1 marca 2014 roku, nadal zatrudniona jest jak nauczyciel dyplomowany czy stażysta? Wiem, że nowa umowa, ale chodzi o wynagrodzenie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zasięgnięcie opinii organu prowadzącego w sprawie powołania wicedyrektora musi być poprzedzone zasięgnięciem opinii rady pedagogicznej w tej sprawie, czy też mogą to być opinie udzielone niezależnie od siebie? Czy powołanie na stanowisko wicedyrektora obecnego dyrektora gimnazjum, którego kadencja kończy się z dniem 31 sierpnia 2017r, powinno nastąpić z końcem roku szkolnego, czy na naradzie sierpniowej - plenarce, bądź na naradzie inauguracyjnej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe