Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam bardzo dziękuję za odpowiedź. Rozumiem , że nauczycielom, którym udzieliłam urlopu bezpłatnego na ich prośbę, czyli nie z art.17 ani art. 70 KN w razie redukcji etatu nie przysługuje gratyfikacja finansowa , mimo, że są nauczycielami mianowanymi. Czy dobrze zrozumiałam.
Tym dwóm nauczycielom, którzy przebywają na urlopie bezpłatnym, w przypadku zwolnienia z art. 20 KN, równiez przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Karta Nauczyciela nie wprowadza zadnych ograniczeń w tym zakresie - zwolnienie nauczyciela mianowanego z przyczyn określonych w art. 20 = odprawa. W przypadku jedynie ograniczenia wymiaru etatu nie przysługują żadne gratyfikacje.
Poprzednie pytanie - "Czy należy się tym nauczycielom jakaś gratyfikacja finansowa czy tylko odmowa udzielenia urlopu?" sugerowało jakąś gratyfikację związaną z samym urlopem bezpłatnym, stąd wzmianka o art. 70 KN.
Poprzednie pytanie:
Mam dwóch nauczycieli na bezpłatnym urlopie od 5 lat. Co roku zwracali się z prośbą o udzielenie urlopu, którego udzielałam. Nauczyciele mianowani, teraz organ prowadzący nie pozwala przedłożyć urlopów. Nie będę też miała godzin dydaktycznych. Co w takiej sytuacji urlopów udzieliłam do 31 sierpnia 2016r. Czy należy się tym nauczycielom jakaś gratyfikacja finansowa czy tylko odmowa udzielenia urlopu? Proszę o udzielenie odpowiedzi, zbliża się czas projektów organizacyjnych.
Odpowiedź:
W pytaniu nie podano, z jakich przyczyn i na jakiej podstawie udzielane były urlopy bezpłatne. Skoro przedłużano je każdego roku, to nie były udzielane w związku z pełnieniem funkcji z wyboru, np. na podst. art. 17 Karty Nauczyciela, gdzie urlopu udziela się obligatoryjnie na czas zajmowania danego stanowiska czy pełnienia funkcji.
Zakładając, że były to urlopy z innych powodów, czyli takie, których dyrektor może ale nie musi udzielić, w przypadku braku godzin dla nauczycieli, należy dokonać redukcji zatrudnienia. O tym, komu należy wypowiedzieć stosunek pracy (ewentualnie ograniczyć wymiar etatu) decyduje dyrektor, biorąc pod uwagę kryteria zwalniania nauczycieli. W przypadku nauczycieli zatrudnionych przez mianowanie nie mają zastosowania przepisy chroniące przed wypowiedzeniem w trakcie usprawiedliwionej nieobecności (art. 41 kodeksu pracy).
Odprawa po upływie urlopu bezpłatnego dotyczy tylko przypadku określonego w art. 70 Karty Nauczyciela, tj. udzielenia urlopu bezpłatnego w wymiarze nie więcej niż 2 lata w związku z niemożnością zatrudnienia w zawodzie nauczycielskim w miejscu stałego zamieszkania współmałżonka.
W przypadku zwolnienia nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie z przyczyn określonych w art. 20 KN, przysługuje odprawa w ysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony na dzień 1.01.2017 r. będzie posiadał staż pracy 7 lat. Pytanie 1: Czy od 1.02.2017 r. może przejść na półroczny urlop zdrowotny? Pytanie 2: Nauczyciel uzyskał awans zawodowy na nauczyciela mianowanego od 01.09.2016 r. Czy w związku z półrocznym urlopem zdrowotnym od 01.09.2017 będzie mógł złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego? W szczególności chodzi mi o zapis w KN art.9 d pkt 4, iż nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu. Czy ma być to "przepracowanie fizycznie" czy pozostanie w stosunku pracy?
- Czy psychologowi,pedagogowi w ramach obowiązującego pensum można przydzielić prowadzenie innych zajęć np. logopedycznych do których ma kwalifikacje? Proszę o podstawę prawną.
- Witam. Od 01.09.2010 jedna z nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej pozostaje na urlopie dla poratowania zdrowia. Na jej miejsce została zatrudniona pani, która, niestety, okazała się osobą niezbyt odpowiedzialną i solidną w wykonywaniu swoich obowiązków. Ostatnio nauczycielka ta korzysta również ze zwolnień lekarskich (najpierw 12, teraz 30 dni). Czy z nauczycielem zatrudnionym na zastępstwie można rozwiązać umowę przed terminem określonym w umowie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w dwóch szkołach i posiada dwie odrębne umowy o pracę. W 2017 roku wykorzystał 2 dni urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem z art 188 Kp w jednej szkole. Czy może w 2017 roku ubiegać się o 2 dni urlopu z art 188 Kp w drugiej szkole? Obie szkoły mieszczą się w jednym budynku i mają wspólne akta. Czy nauczyciel powinien złożyć oświadczenie, że w jednej szkole już wykorzystał urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ministerstwo Rozwoju we współpracy z MEN przygotowało wytyczne dotyczące zaangażowania personelu w projektach finansowanych z EFS (W-wa 17.05.2017) - jeśli zajęć z uczniami nie może zrealizować uczeń danej szkoły, może być do tych zajęć zatrudniony nowy nauczyciel, jednak "Nauczyciela takiego zatrudnia się na zasadach określonych w kodeksie pracy (...)". Jak określić wymiar czasu pracy (godzina zajęć to 45 min, a godzina z KP to 60 min)? Jak określić stawkę wynagrodzenia? Czy jest jakiś szczególny wzór takiej umowy? Czy gdzieś w portalu znajdę porady dotyczące zatrudnienia nauczycieli w tej formie - czy już Państwo o tym pisali?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe