Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 1 września 2021 r. pragnie uczyć się w szkole ponadpodstawowej – technikum uczeń, który przybywa z Ukrainy. Jak powinien wyglądać jego proces rekrutacji? W szkole prowadzona jest rekrutacja elektroniczna z wykorzystaniem programu VULCAN? Czy o jego zakwalifikowaniu ma decydować dyrektor rozpatrujący jego indywidualny wniosek, czy komisja rekrutacyjna?
Odpowiedź jest uzależniona od wyboru rodzica kandydata na ucznia. Gdyby rodzic chciał zapewnić dziecku przyjęcie do I klasy szkoły publicznej, kandydat może wziąć udział w postępowaniu rekrutacyjnym, a jego wniosek rozpatrzy komisja rekrutacyjna, o ile wniosek rekrutacyjny zostanie złożony przed upływem terminu do złożenia wniosku w naborze do szkoły – art. 130 ust. 1 i art. 157 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910. Z kolei jeśli rodzic nie chce, by dziecko brało udział w rekrutacji, rodzic może złożyć do dyrektora wniosek o przyjęcie do pierwszej lub wyższej klasy, wniosek rozpatrzy dyrektor oraz dyrektor będzie mógł przyjąć ucznia, ale jedynie pod warunkiem, że w szkole będzie wolne miejsce, co w razie ubiegania się o przyjęcie do I klasy będzie mogło nastąpić dopiero po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego – § 6 pkt 2 i § 13 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz.U. z 2020 r., poz. 1283).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor placówki ma obowiązek prosić rodzica o dokument/oświadczenie, że jego dziecko jest ubezwłasnowolnione? Czy rodzic musi przedkładać dokument, z którego wynika, kto prawnie sprawuje opiekę nad dzieckiem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie. Czy nauczycielowi należy się 13 pensja? Od 1 stycznia 2010r. przebywał na L-4 ciąża. Od 11 lipca urlop macierzyński w wymiarze 8 tyg. do 3 września. Od 3 września do 3 listopada urlop uzupełniający 8 tyg. do 3 listopada, od 3 listopada praca. Jest to nauczyciel kontraktowy.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczące likwidacji szkoły publicznej. Czy najpierw przeprowadza się rozmowę z nauczycielami i rodzicami danej szkoły ,czy podejmuje się uchwałę intencyjną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń posiadający orzeczenie do kształcenia specjalnego ma zagwarantowane przepisami 2 godziny rewalidacji (Rozporządzenie MEN w z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych). Jak należy potraktować dziecko z orzeczeniem uczęszczające do przedszkola? Czy także przyznaje się godziny na rewalidację indywidualną? Jeśli tak, to w jakim wymiarze, na podstawie jakich przepisów?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel realizujący nauczanie indywidualne w domu ucznia może nagrywać lekcję tel. komórkowym (tylko dźwięk) jeśli rodzice zakłócają przebieg zajęć - wchodzą do pokoju, w trakcie żądają wyjaśnień w sprawie pytań kierowanych do ucznia i ocen na zajęciach. Ich zachowanie jest agresywne i napastliwe, niemalże każde zajęcia kończą się awanturą.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe