Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor placówki ma obowiązek prosić rodzica o dokument/oświadczenie, że jego dziecko jest ubezwłasnowolnione? Czy rodzic musi przedkładać dokument, z którego wynika, kto prawnie sprawuje opiekę nad dzieckiem?
Każdy rodzic na mocy Konstytucji RP oraz ustawy Kodeks prawo rodzinne sprawuje bezpośrednią opiekę prawną nad swym dzieckiem. Nawet w przypadku ograniczonego sądownie prawa rodzicielskiego. W sytuacji gdy dziecko jest sądownie ubezwłasnowolnione – a jest to możliwe tylko w przypadku dzieci już pełnoletnich i niezdolnych do podejmowania samodzielnie czynności prawnych – to najczęściej prawnym opiekunem sąd ustanawia nadal rodzica. Rodzic nie ma obowiązku przedstawiać dokumentów potwierdzających ten stan rzeczy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dyrektor spróbował wyjaśnić tę kwestię zapraszając rodzica na spokojną rozmowę – ze świadomością, iż do rodzica należy decyzja, czy zechce na ten temat rozmawiać.
Natomiast w sytuacji gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że prawnym opiekunem dziecka jest inna osoba niż jego rodzic – należy zwrócić się do Sądu Rejonowego III Wydział Rodzinny i Nieletnich z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy może być nauczyciel wspomagający także nauczycielem dla dwójki dzieci z orzeczeniem o autyzmie atopowym? Czy każde dziecko musi mieć swojego nauczyciela jeśli dwójka dzieci z orzeczeniem jest w tej samej grupie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Muszę ograniczyć etat nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania ze względu na brak godzin. W szkole nie działają żadne związki zawodowe. Czy muszę zasięgnąć opinii ZZ, a jeżeli tak to gdzie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor przedstawił do zaopiniowania na radzie pedagogicznej projekt budżetu finansowego na przyszły rok. Członkowie rady wstrzymali się od głosu. Czy rada musi opiniować pozytywnie lub negatywnie, czy może się wstrzymać od głosu. Jak w tej sytuacji podjąć uchwałę rady?
- Jak wygląda procedura warunkowej promocji ucznia do klasy wyższej (Jaki powinien być zapis daty w arkuszu ocen)? Czy uczniowi wystawia się świadectwo promocyjne z oceną niedostateczną, jaką otrzymał na egzaminie poprawkowym? Czy wyznacza się przy warunkowej promocji termin zaliczenia niezdanego przedmiotu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli nauczyciel otrzyma karę dyscyplinarną wymierzoną przez komisję dyscyplinarną w postaci – zwolnienie z pracy, to czy ma to zastosowanie do wszystkich aktualnych umów o pracę, czy tylko dotyczy to umowy o pracę w placówce, w której nauczyciel dopuścił się czynu naruszającego prawa i dobro dziecka?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe