Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Obecnie mamy kontrolę dotyczącą przyznania dotacji za rok 2019. Inspektor zwraca uwagę na obecność dzieci w przedszkolu i na wpłaty czesnego przez rodziców. W statucie przedszkola mam zapis, że jako dyrektor mogę dobrowolnie decydować o bonifikatach dot. opłat. Czy jako dyrektor mogę np. zwolnić z opłaty czesnego niektórych rodziców? Jeżeli tak, to czy są jakieś przepisy prawne regulujące ww. sytuację?
W przedstawionej sytuacji wszystko zależy od tego kto jest osoba prowadzącą przedszkole. Jeżeli chodzi o przedszkole prowadzone przez jednostkę samorządu terytorialnego (gminę, powiat, województwo), to sytuacje prawną dotycząca możliwości umarzania należności kształtują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 869 z późn. zm. - dalej ustawa o finansach publicznych ) oraz ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1438 z późn. zm. - dalej postępowanie egzekucyjne).
Stosownie do art. 61 ust. 1 pkt. 4 ustawy o finansach publicznych organem właściwym do dokonania umorzenia należności budżetów jednostek samorządu terytorialnego jest – wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta albo marszałek województwa, w zależności od tego kto jest organem prowadzącym placówkę.
Z kolei, zgodnie z art. 17b ustawy o postępowaniu egzekucyjnym właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego może upoważnić kierownika nieposiadającej osobowości prawnej jednostki organizacyjnej- czyli dyrektora przedszkola, do wykonywania w jego imieniu praw i obowiązków wierzyciela. Na wniosek kierownika upoważnienie może być udzielone również pracownikowi tej jednostki.
Wynika z tego, że umorzenie należności publicznoprawnej, którą bezsprzecznie są opłaty wnoszone przez rodziców za korzystanie przez dziecko z wychowania przedszkolnego w publicznej placówce, może nastąpić tylko na podstawie upoważnienia udzielonego przez uprawniony do tego organ.
W przypadku jednostek prowadzonych przez organy inne niż jednostka samorządu terytorialnego wszystko zależy od zapisów statutowych. Art. 98 ustawy z dnia z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm. - dalej Prawo oświatowe) wskazuje elementy niezbędna, które muszą znaleźć się w statucie, bez względu na to czy jest to regulacja dotycząca placówki publicznej czy tez niepublicznej. Jeżeli w statucie obowiązującym w przedszkolu dyrektor jako organ upoważniony jest do umarzania należności to jak najbardziej może to zrobić, oczywiście przy zastosowaniu kryteriów w statucie wskazanych. Będzie to postępowanie właściwe z uwagi na to, że zgodnie z art. 88 ust. 7 Prawa oświatowego pierwszy statut placówce zawsze nadaje organ zakładający szkołę lub przedszkole.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy organ prowadzący szkołę przed utworzeniem Powiatowego Centrum Sportu na bazie obiektów sportowych szkoły powinien mieć opinię Rady Pedagogicznej , Rady Rodziców. Jeśli tak czy jest ona wiążąca w przypadku opinii negatywnej.
Dziękuje
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy przedłużenia okresu nauki można dokonać raz na każdym etapie edukacyjnym w którejkolwiek klasie, czy tylko w klasie III i VI? Czy przepisy, które mówią o przedłużeniu okresu nauki dla uczniów niepełnosprawnych dotyczą również uczniów z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- 1. Jak długo powinny być przechowywane w dokumentacji szkoły dla dorosłych:
a) prace kontrolne,
g) semestralne prace egzaminacyjne
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor, który ponownie chce ubiegać się o stanowisko dyrektora otrzymał informacje o wyznaczeniu członków rady pedagogicznej do pracy w komisji konkursowej w dniu 25 czerwca. Jednak nie zwołał rady pedagogicznej tylko wybrał 2 osoby, które wyraziły zgodę na prace w komisji. Czy musi być podjęta uchwała rady pedagogicznej? Jeśli tak, to czy można to zrobić jeszcze teraz (dokumenty na konkurs można składać do 12 sierpnia). W jaki sposób wybrnąć z tej sytuacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- WITAM, PROSZĘ O PODPOWIEDZ JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ DOKUMENT, KTÓRYM DYREKTOR SZKOŁY ODRACZA DZIECKO OD PODJĘCIA NAUKI W PIERWSZEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ. POZDRAWIAM
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe