Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Jak długo powinny być przechowywane w dokumentacji szkoły dla dorosłych: a) prace kontrolne, g) semestralne prace egzaminacyjne
Odpowiedź na interpelację z 2007 r.(http://jaroslaw-zielinski.pl/i12.htm):
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 7168
w sprawie uregulowań prawnych dotyczących sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania w szkołach dla dorosłych prowadzących kształcenie w formie zaocznej
"Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację Pana Posła Jarosława Zielińskiego (nr SPS-023-7168/07) w sprawie uregulowań prawnych dotyczących sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania w szkołach dla dorosłych prowadzących kształcenie w formie zaocznej, przedstawiam następujące wyjaśnienia.
Egzaminy semestralne przeprowadzane z poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania są podstawą oceniania wiedzy i umiejętności słuchacza w szkole dla dorosłych prowadzonej w formie zaocznej na zakończenie danego semestru oraz klasyfikowania słuchacza. Oceny klasyfikacyjne stanowią podstawę do promowania słuchacza na semestr programowo wyższy lub ukończenia przez niego szkoły.
Egzaminy semestralne przeprowadza się w trybie określonym w statucie szkoły, zgodnie z przepisami § 25 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. Nr 199, poz. 2046, z późn. zm.) z uwzględnieniem zasad określonych w tym rozporządzeniu. Egzaminy semestralne są sposobem dokonania oceny wiedzy i umiejętności słuchacza w danym semestrze i wyrażeniem oceny w stopniach szkolnych. Egzaminy te są więc integralną częścią wewnątrzszkolnego systemu oceniania słuchaczy, w statucie szkoły powinien być zatem określony sposób ich dokumentowania i okres przechowywania dokumentacji egzaminacyjnej, a także okres przechowywania pisemnych prac egzaminacyjnych oraz prac kontrolnych. W tym zakresie doprecyzowane zostaną przepisy nowego rozporządzenia dotyczącego oceniania, klasyfikowania promowania w szkołach oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów, które znajduje się w trakcie procesu legislacyjnego.
Pragnę wyrazić uprzejme podziękowanie panu posłowi za zwrócenie uwagi na potrzebę doprecyzowania uregulowań prawnych dotyczących sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania w szkołach dla dorosłych kształcących w formie zaocznej.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Sławomir Kłosowski
Warszawa, dnia 29 marca 2007 r."
Od w/w daty nic się nie zmieniło, w rozporządzeniach: w sprawie oceniania, w sprawie prowadzenia dokumentacji nie zawarto zmian.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od października 2012 roku wpływają na nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej różne skargi ze strony rodziców dotyczące nierzetelnego wypełniania funkcji nauczyciela (pozostawianie dzieci bez opieki, brak kontroli zeszytów, ćwiczeń, rozmowy nauczyciela przez telefon podczas lekcji, segregacja uczniów itp.). Dyrektor dokonał w ramach nadzoru sprawdzenia wiarygodności wyżej opisanych faktów. Znalazły one potwierdzenie w rzeczywistości - nauczyciel źle prowadzi dokumentację szkolną, brak systematycznej kontroli zeszytów uczniów, ćwiczeń, nierzetelne pełnienie dyżurów nauczycielskich, nierespektowanie ustaleń pokontrolnych prowadzonej dokumentacji. Nauczycielka lekceważy poczynione przez dyrektora z nią ustalenia, ciągle pisze pisma do dyrekcji, że jest mobbingowana, podważa autorytet dyrektora wśród pracowników szkoły, jest nietaktowna w rozmowach z dyrekcją w obecności świadków, oczernia i podważa decyzje dyrektorów.
Z nauczycielem przeprowadzono kilka rozmów, które są zaprotokołowane - bez rezultatu. Nauczycielka wychodzi ze spotkań, podczas których dyrektor chce skonfrontować skargi rodziców i opinie nauczyciela. Straszy dyrektora naczelnikiem oświaty. Poinformowała także na kilku złożonych pismach, że powiadomi o wszystkim burmistrza, kuratorium (ustaliłam, że żadne pisma ww. organy nie otrzymały). Sytuacja ta jest już męcząca nie tylko dla dyrekcji, ale i dla pracowników szkoły, którzy to widzą.
Czy są to już wystarczające podstawy do tego, by nałożyć karę porządkową czy dyscyplinarną? Czy takiego nauczyciela można zwolnić? Jest to nauczycielka dyplomowana z dwudziestodwuletnim stażem.
Wiadomym jest też, że owa pani leczyła się przez pół roku w szpitalu dla osób z zaburzeniami osobowości. Czy powinnam zarządać wypisu ze szpitala z 2009 r.? Nauczycielka jest ciągle na terapii, ma problem ze sobą od wielu lat. Obawiam się bardzo o bezpieczeństwo uczniów, zaś postawa nauczyciela budzi mój ogromny niepokój.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy samorząd uczniowski może prowadzić sklepik szkolny? Czy powinno być to zgłoszone gdzieś? Jaką dokumentację należy prowadzić w związku z tym?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko z cukrzycą w przedszkolu (z pompą) w przedszkolu nie ma pielęgniarki - jaki obowiązek ciąży na nauczycielach i dyrektorze?Jak powinno wyglądać porozumienie z rodzicami? Jakie należy opracować procedury?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Sprawa dotyczy przeniesienia do wyższej klasy ucznia po powrocie z zagranicy, który został zakwalifikowany do klasy I (oddziału programowo niższego niż powinien, biorąc pod uwagę rok urodzenia). Dziecko ma wszelkie predyspozycje, by w szybkim tempie opanować braki w języku polskim. Proszę o podpowiedź jakie dokumenty należy zgromadzić, by przeniesienia dokonać?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Od 01.10.2019 w przedszkolu niepublicznym jest udzielana pomoc psychologiczno- pedagogiczna chłopcu 6- letniemu z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. Orzeczenie rodzic dziecka dostarczył 17.09.2019 r., a już od 01.10.2019 r. są realizowane zajęcia zgodnie z orzeczeniem. Informację, że w mojej placówce pojawiło się orzeczenie przekazałam niezwłocznie do Urzędu Gminy, było to w październiku. Do tej pory, a mamy już koniec lutego nie otrzymałam jednak żadnych środków z tytułu udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej dziecku z orzeczeniem. Do 5-go dnia każdego miesiąca składam deklarację do Urzędu Gminy o liczbie dzieci w placówce i informuje tam o dziecku z orzeczeniem. Dalej nic. Co w tej sytuacji? Czy mam prawo ubiegać się o zaległe świadczenia? Jeżeli tak, to jak to zrobić? Niebawem będzie koniec roku szkolnego, a ja nie otrzymałam żadnych świadczeń, mimo że ponoszę koszty na rzecz organizacji zajęć dla tego dziecka, które wynikają z orzeczenia.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe