Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor może wyrazić zgodę na zorganizowane nocowanie uczniów tj. klasy w szkole? Mamy stosowny zapis w Statucie ale weszły nowe przepisy i mam w zwiazku z nimi obawy. Proszę o pilną odpowiedź.
Dyrektor szkoły publicznej lub niepublicznej, jako osoba odpowiedzialna za organizację pracy szkoły i zapewnienie bezpieczeństwa uczniów (art. 68 ust. 1 pkt 1 i 6 ustawy Prawo oświatowe), może wyrazić zgodę na zorganizowanie nocowania na terenie placówki, o ile są spełnione określone wymogi. Warto jednak, aby w takim przypadku:
1) nocowanie uczniów w szkole stanowiło formę zajęć wychowawczych, dlatego powinno być zgodne z celami statutowymi szkoły. Jeśli statut szkoły przewiduje możliwość organizacji takich wydarzeń, jest to formalna podstawa do ich realizacji,
2) w szkole istniały odpowiednie warunki do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków podczas pobytu uczniów w nocy, a także, aby istniała możliwość sprawowania właściwego nadzoru nad nimi.
Organizując nocowanie, należy zwłaszcza uwzględnić:
1) uzyskanie zgody rodziców (opiekunów prawnych) – każde dziecko uczestniczące w wydarzeniu musi mieć zgodę rodzica, najlepiej w formie pisemnej;
2) bezpieczeństwo sanitarne – zgodnie z rozporządzeniem MENiS z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1604 ze zm.), szkoła musi zagwarantować m.in. dostęp do bieżącej wody, środków higieny, takich jak mydło czy ręczniki papierowe;
3) zabezpieczenie opieki pedagogicznej – nauczyciele lub inni upoważnieni pracownicy szkoły muszą zapewnić stały nadzór nad uczniami, w tym w porze nocnej.
Zgoda organu prowadzącego szkołę nie jest obligatoryjna, o ile wydarzenie mieści się w kompetencjach dyrektora i zapisach statutu szkoły. Niemniej, w przypadku wątpliwości, wskazane jest poinformowanie organu prowadzącego o planowanym wydarzeniu, zwłaszcza jeśli wiąże się ono z nietypowymi kosztami lub wykorzystaniem środków publicznych.
Ponieważ obowiązujące przepisy prawa oświatowego nie odnoszą się do zasad organizowania tego typu wydarzenia kluczowe będzie przygotowanie stosownych regulacji wewnętrznych, bazujących na zapisach statutowych. Szczegóły związane z organizowaniem zajęć wychowawczych w szkole w trakcie tzw. nocowanki powinny zostać ustalone w regulaminie wydarzenia, w którym jasno określone zostaną zasady uczestnictwa, harmonogram, oraz obowiązki opiekunów i uczniów. Warto w związku z tym ustalić maksymalną liczbę uczestników, dostosowaną do warunków lokalowych i możliwości zapewnienia opieki. Dobrym pomysłem będzie również zorganizowanie spotkania informacyjne z rodzicami, aby omówić cel i przebieg wydarzenia oraz odpowiedzieć na ewentualne pytania. O planowanym wydarzeniu warto również powiadomić Policję lub straż miejską, w celu zapewnienia uczniom dodatkowego bezpieczeństwa w nagłych wypadkach.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kiedy ukaże się wzór sprawozdania dyrektora szkoły z pełnionego nadzoru ped. bardziej doskomały?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor po zapoznaniu nauczyciela z projektem oceny pracy i otrzymaniu od niego uwag na piśmie (korzystnych dla nauczyciela) może jednocześnie wprowadzić także poprawki ze swojej strony (fakty, których nie ujął w pierwszym projekcie -niekorzystne dla nauczyciela) i po tych poprawkach wystawić kartę oceny. Czy też powinien zrobić drugi projekt, zapoznać go z nim nauczyciela, dać ponowną możliwość słownej i pisemnej ingerencji i dopiero karta oceny?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica z Ukrainy została przyjęta do szkoły podstawowej w dniu 22 marca 2022 r. W roku szkolnym 2023/2024 uczęszcza do klasy IV i na prośbę rodzica realizuje 2 godziny tygodniowo zajęć języka polskiego – dla ucznia przybywającego z zagranicy. Czy jest to zgodne z przepisami? Jeśli nie, to jakie są konsekwencje nie realizowania łącznie 6 godzin? Do kiedy powinna je realizować?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy Centrum Kształcenia Praktycznego, w którym od 2013 r. działa Międzyszkolne Centrum Doradztwa Zawodowego wspierające realizację doradztwa we wszystkich typach szkół powiatu starachowickiego. Od 2018 r. placówka jest Powiatowym Punktem Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego w sieci powołanej przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. W CKP doradztwo jest realizowane w ramach jednego etatu. Organem prowadzącym jednostki jest powiat starachowicki.
Nasze pytanie jest następujące:
Czy w związku z wprowadzeniem w ramowych planach nauczania doradztwa zawodowego w szkołach prowadzonych przez powiat starachowicki, możliwa jest realizacja zajęć doradczych w tych szkołach przez doradcę zatrudnionego w CKP i na jakiej podstawie: czy może być to porozumienie szkoła-CKP, czy organ prowadzący-szkoła-CKP?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Mam nauczyciela nauczyciela nauczania indywidualnego na całym etacie, czyli 18 godzin 60 minutowych. Jako godziny kartowe otrzymał jedną godzinę nauczania indywidualnego, czyli 60 minut i jedną godzinę zdw.
-Czy godzina kartowa zdw powinna być 60 minutowa czy 45 minutowa.
-Czy godziny kartowe odnoszą się do etatu czy do rodzaju zajęć.
Skoro nauczyciel ma nauczanie indywidualne cały etat 18 godzin 60 minutowych to powinien mieć 2x60 minut godzin kartowych.
Podobną sytuację mam z nauczycielem w świetlicy.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe