Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor może wyrazić zgodę na zorganizowane nocowanie uczniów tj. klasy w szkole? Mamy stosowny zapis w Statucie ale weszły nowe przepisy i mam w zwiazku z nimi obawy. Proszę o pilną odpowiedź.
Dyrektor szkoły publicznej lub niepublicznej, jako osoba odpowiedzialna za organizację pracy szkoły i zapewnienie bezpieczeństwa uczniów (art. 68 ust. 1 pkt 1 i 6 ustawy Prawo oświatowe), może wyrazić zgodę na zorganizowanie nocowania na terenie placówki, o ile są spełnione określone wymogi. Warto jednak, aby w takim przypadku:
1) nocowanie uczniów w szkole stanowiło formę zajęć wychowawczych, dlatego powinno być zgodne z celami statutowymi szkoły. Jeśli statut szkoły przewiduje możliwość organizacji takich wydarzeń, jest to formalna podstawa do ich realizacji,
2) w szkole istniały odpowiednie warunki do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków podczas pobytu uczniów w nocy, a także, aby istniała możliwość sprawowania właściwego nadzoru nad nimi.
Organizując nocowanie, należy zwłaszcza uwzględnić:
1) uzyskanie zgody rodziców (opiekunów prawnych) – każde dziecko uczestniczące w wydarzeniu musi mieć zgodę rodzica, najlepiej w formie pisemnej;
2) bezpieczeństwo sanitarne – zgodnie z rozporządzeniem MENiS z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1604 ze zm.), szkoła musi zagwarantować m.in. dostęp do bieżącej wody, środków higieny, takich jak mydło czy ręczniki papierowe;
3) zabezpieczenie opieki pedagogicznej – nauczyciele lub inni upoważnieni pracownicy szkoły muszą zapewnić stały nadzór nad uczniami, w tym w porze nocnej.
Zgoda organu prowadzącego szkołę nie jest obligatoryjna, o ile wydarzenie mieści się w kompetencjach dyrektora i zapisach statutu szkoły. Niemniej, w przypadku wątpliwości, wskazane jest poinformowanie organu prowadzącego o planowanym wydarzeniu, zwłaszcza jeśli wiąże się ono z nietypowymi kosztami lub wykorzystaniem środków publicznych.
Ponieważ obowiązujące przepisy prawa oświatowego nie odnoszą się do zasad organizowania tego typu wydarzenia kluczowe będzie przygotowanie stosownych regulacji wewnętrznych, bazujących na zapisach statutowych. Szczegóły związane z organizowaniem zajęć wychowawczych w szkole w trakcie tzw. nocowanki powinny zostać ustalone w regulaminie wydarzenia, w którym jasno określone zostaną zasady uczestnictwa, harmonogram, oraz obowiązki opiekunów i uczniów. Warto w związku z tym ustalić maksymalną liczbę uczestników, dostosowaną do warunków lokalowych i możliwości zapewnienia opieki. Dobrym pomysłem będzie również zorganizowanie spotkania informacyjne z rodzicami, aby omówić cel i przebieg wydarzenia oraz odpowiedzieć na ewentualne pytania. O planowanym wydarzeniu warto również powiadomić Policję lub straż miejską, w celu zapewnienia uczniom dodatkowego bezpieczeństwa w nagłych wypadkach.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od 01.09.2016 r. można dziecko sześcioletnie uczęszczające do klasy pierwszej cofnąć do przedszkola np. na wniosek rodzica lub po uzyskaniu opinii z PPP o braku gotowości szkolnej lub emocjonalnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Kto powinien podpisać umowę z biurem podróży, które organizuje całościową wycieczkę szkolną - dyrektor, kierownik wycieczki (nauczyciel) czy przewodniczący rady rodziców? Cały koszt wycieczki finansowany jest za środków rady rodziców (nie z budżetu szkoły). Dyrektor oczywiście wyraża zgodę na udział konkretnych uczniów w wycieczce i zleca kierownikowi przygotowanie stosownej dokumentacji szkolnej, tzn. karty wycieczki, regulaminu udziału w imprezie, listy uczestników, itp. Niejasna pozostaje jednak w tym przypadku kwestia strony, która podpisuje umowę z biurem, chodzi głównie o kwestie związane z finansowaniem wycieczki.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób powinna zostać zorganizowana lekcja wych.fizycznego, gdzie zgodnie z nowym rozporządzeniem, 2 godziny powinny być tylko prowadzone w systemie lekcyjnym? Czy plan wynikowy nauczyciela wych.fiz. powinien być odrębny na 2 godz. w systemie lekcyjnym i 2 godziny inny? Czy powinno być badane zapotrzebowanie na konkretne specjalności w ramach tych 2 godzinnych prowadzonych inaczej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W bieżącym roku szkolnym 2009/2010 uczeń klasy drugiej nie otrzyma promocji do klasy trzeciej. W przyszłym roku szkolnym 2010/2011 przydzielony zostanie do klasy drugiej, która realizuje nową podstawę programową. Co zrobić z drugim językiem obcym dla tego ucznia, który będzie się go uczył po raz pierwszy, a jego klasa już drugi rok? Co w przypadku np. wychowania do życia w rodzinie? Czy ten uczeń musi w jakiś sposób zaliczyć materiał z tego przedmiotu, którego część zrealizowana była w klasie pierwszej?
- Czy w przypadku wypowiedzenia stosunku pracy na podst. art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela przysługuje nauczycielowi odprawa na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników, w sytuacji opisanej poniżej:
- nauczyciel zatrudniony w szkole na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy,
- w uzasadnieniu wypowiedzenia - zmiany organizacyjne np. zmniejszenie liczby oddziałów w szkole.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe