Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielowi od 01.12.2011 r. zwiększono zatrudnienie do całego etatu (poprzedni angaż podpisano na 0,5 etatu na czas nieokreślony). Z dniem 11.02.2012 r. może przejść na emeryturę, jeżeli się zdecyduje, to: czy otrzyma wynagrodzenie za miesiąc luty za 10 dni czy za cały miesiąc oraz - jeżeli nie przejdzie na emeryturę - będzie nadal pracować, to wynagrodzenie za luty otrzyma; za 10 dni cały etat (zwiększenie zatrudnienia na czas określony) natomiast od 11 lutego 2012 r. za 0,5 etatu?
Będzie dokładnie tak, jak napisane w pytaniu. Jeśli nauczyciel przejdzie na emeryturę z dniem 11.02., nastapi rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę, wówczas otrzyma wynagrodzenie za 10 dni lutego + ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2012 rok.
Jeżeli zostanie w pracy, a zwiększenie etatu ma tylko do 10.02 (bo tak to rozumiem), to otrzyma wynagrodzenie za 10 dni - z wymiaru pełnego etatu oraz za resztę miesiąca z wymiaru 0,5 etatu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły może dodatkowo zmniejszyć wymiar godzin na przyszły rok szkolny nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze przekazując mu tylko w kwietniu informacje o przydzielonych godzinach zgodnie z nowym arkuszem? Czy powinien dokonać wypowiedzenia umowy, czy pisemnie o zmniejszeniu godzin do 31 maja, czy może nie robić nic i dopiero we wrześniu sporządzić aneks do umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy możemy zatrudnić w szkole podstawowej osobę, która posiada studia magisterskie na kierunku marketing i komunikacja w biznesie oraz przygotowanie pedagogiczne (kurs kwalifikacyjny 250+170) oraz studia podyplomowe na kierunku oligofrenopedagogika na stanowisku nauczyciela współorganizującego kształcenie lub pedagoga specjalnego (w oparciu o przepisy przejściowe do 2026 r.)? Czy taka osoba posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska wychowawcy świetlicy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pedagog szkolny w ramach swojego pensum w myśl nowych przepisów prawa oświatowego ma prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, czy też mają być one odrębnie płatne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Biorąc pod uwagę zapisy Art. 220 ust. 1 pkt 4 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Oświatowe: „4) liczba uczniów przypadających na jeden etat pedagoga, psychologa lub logopedy, zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez daną jednostkę samorządu terytorialnego, nie może być wyższa niż liczba uczniów przypadających na jeden etat pedagoga, psychologa lub logopedy, zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego, w roku szkolnym 2016/2017”, czy można powstałą zwyżkę godzin przeznaczyć na realizację zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Przykładowo: Szkoła w roku szkolnym 2016/17 na 290 uczniów; w roku szkolonym 2017/18 - 340 uczniów co daje zwiększenie etatu pedagoga i psychologa do 1,18 etatu, co w przeliczeniu na godziny daje zwyżkę 4 godzin. Pytanie: Czy: 1. Zwyżkę 4 godzin pedagoga szkolnego można przeznaczyć np. na realizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów z takim zaleceniem wynikającym z opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o dostosowaniu wymagań edukacyjnych (pedagog posiada stosowne kwalifikacje do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych). 2. Zwyżkę godzin psychologa szkolnego przeznaczyć na zajęcia logopedyczne. W tym przypadku psycholog nie posiada stosownych kwalifikacji. Zajęcia byłyby powierzone innemu nauczycielowi, który posiada kwalifikacje do prowadzenia logopedii (studia podyplomowe). 3. Zajęcia logopedyczne, o których mowa w pkt. 2 realizowane przez nauczyciela np. edukacji wczesnoszkolnej byłyby jego godzinami ponadwymiarowymi. Z jakiego pensum należy w takim wypadku rozliczać godziny ponadwymiarowe: 18- godzinnego (pensum nauczyciela) czy 20-godzinnego (pensum psychologa)?
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na 18/18 etatu jest jednocześnie zatrudniony na 1/5 etatu na stanowisku księgowej KZP. Od 01.09.2016 r. nauczyciel odchodzi na emeryturę. Czy w takiej sytuacji należy wystawić jedno świadectwo pracy i wskazać, że w okresie zatrudnienia pracownik wykonywał pracę: nauczyciela historii od.... do.... i księgowej od... do.... .
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe