Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zwróciła się do dyrektora z wnioskiem o udzielenie godzinnej przerwy na karmienie piersią, przy czym przerwę tę chciałaby „wykorzystać na godzinę przed końcem pracy”, czyli wychodzić wcześniej z pracy. Czy wcześniejsze wyjście z pracy można jeszcze nazwać przerwą? Ponadto nauczycielka oczekuje, że każda z tych godzin wcześniejszego wyjścia z pracy zmniejszy jej pensum, nie zmniejszając wynagrodzenia. Czy Karta Nauczyciela daje podstawę prawną do wprowadzenia takiego rozwiązania?
Dyrektor nie ma obowiązku uwzględniania wniosku nauczycielki, jeśli chodzi o sposób udzielenia przerwy w pracy. Zgodnie z art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., w razie gdy czas pracy kobiety karmiącej dziecko wynosi ponad 4 godziny ciągłej pracy dziennie, przysługuje jej prawo korzystania z jednej godziny przerwy wliczanej do czasu pracy. W praktyce przerwa na karmienie dziecka może, ale nie musi mieć postaci „okienek” w czasie dnia pracy i nie musi przypadać w godzinach dydaktycznych – nauczycielce nie przysługuje roszczenie o swoiste „obniżenie pensum”. Wykorzystywanie przerwy w pracy może być realizowane również w ten sposób, że nauczycielka będzie rozpoczynać pracę później lub wcześniej ją kończyć. W takiej sytuacji dochodzi do faktycznego skrócenia dnia pracy o czas odpowiadający długości przysługującej przerwy. Godzinna przerwa wliczana do czasu pracy nauczycielki nie obniża tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, jest tylko wliczana do ogólnego (w przypadku nauczyciela pełnoetatowego: 40-godzinnego) tygodnia pracy. Dyrektor nie jest więc zobowiązany do udzielania przerw w czasie zajęć, co mogłoby dezorganizować pracę placówki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownikowi szkoły prowadzonej przez inny organ niż JST należą się świadczenia urlopowe tak jak nauczycielom ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniliśmy nauczyciela w wymiarze pełnym na okres od 1 do 14 września - rozwiązanie umowy za porozumieniem stron na wniosek pracownika. Od 8 do 11 września przebywał na zwolnieniu lekarskim (obecność usprawiedliwiona, ale nie płatna). 1) W jaki sposób wyliczyć nauczycielowi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i w jakiej wysokości go wypłacić? 2) Czy w świadectwie pracy należy umieścić okres przebywania na zwolnieniu lekarskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel naszej jednostki jest chory i obecnie przebywa w szpitalu. Zanosi się na dłuższe zwolnienie lekarskie, około 1 miesiąca. Czy możemy przyjąć na zastępstwo na czas nieobecności chorej, nauczyciela dyplomowanego emeryta? Jakie składniki wówczas należałoby mu wypłacić oprócz wynagrodzenia zasadniczego? Co z wysługą lat, dodatkiem wiejskim i mieszkaniowym? Czy istnieje jakaś inna forma zatrudnienia nauczyciela, aby było taniej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel kontraktowy, który rozpoczął staż na mianowanego 1 września 2021 r., do 31 maja 2024 r. w myśl nowych przepisów może złożyć wniosek do dyrektora szkoły o modyfikację planu rozwoju zawodowego w związku ze zmianą ścieżki awansu zawodowego w 2022 r. z dniem np. 1 listopada 2022 r. o skrócenie trwania stażu do 31 maja 2023 r., czy musiałby być to wniosek z datą 1 września 2022 r.? Chodzi o datę złożenia wniosku, a modyfikacja miałaby dotyczyć skrócenia odbywania stażu do 31 maja 2023 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel szkoły filialnej przedłożył wszystkie wymagane dokumenty do uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia od 01.09.2018 r. Jednak decyzją Rady Gminy szkoła filialna przekształca się z dniem 01.09.2018 roku w nową placówkę. Obecnie nie wyłoniono jeszcze nowego dyrektora tej placówki. Kto i z jaką datą powinien podpisać decyzję w sprawie udzielenia tego urlopu. Czy obecny dyrektor szkoły który pełni swoją funkcję do 31.08.2018?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe