Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Dyrektor nie ma obowiązku uwzględniania wniosku nauczycielki, jeśli chodzi o sposób udzielenia przerwy w pracy. Zgodnie z art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r....

PORADA PRAWNA

16 lutego 2021 Kadry

Nauczycielka zwróciła się do dyrektora z wnioskiem o udzielenie godzinnej przerwy na karmienie piersią, przy czym przerwę tę chciałaby „wykorzystać na godzinę przed końcem pracy”, czyli wychodzić wcześniej z pracy. Czy wcześniejsze wyjście z pracy można jeszcze nazwać przerwą? Ponadto nauczycielka oczekuje, że każda z tych godzin wcześniejszego wyjścia z pracy zmniejszy jej pensum, nie zmniejszając wynagrodzenia. Czy Karta Nauczyciela daje podstawę prawną do wprowadzenia takiego rozwiązania?

Dyrektor nie ma obowiązku uwzględniania wniosku nauczycielki, jeśli chodzi o sposób udzielenia przerwy w pracy. Zgodnie z art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., w razie gdy czas pracy kobiety karmiącej dziecko wynosi ponad 4 godziny ciągłej pracy dziennie, przysługuje jej prawo korzystania z jednej godziny przerwy wliczanej do czasu pracy. W praktyce przerwa na karmienie dziecka może, ale nie musi mieć postaci „okienek” w czasie dnia pracy i nie musi przypadać w godzinach dydaktycznych – nauczycielce nie przysługuje roszczenie o swoiste „obniżenie pensum”. Wykorzystywanie przerwy w pracy może być realizowane również w ten sposób, że nauczycielka będzie rozpoczynać pracę później lub wcześniej ją kończyć. W takiej sytuacji dochodzi do faktycznego skrócenia dnia pracy o czas odpowiadający długości przysługującej przerwy. Godzinna przerwa wliczana do czasu pracy nauczycielki nie obniża tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, jest tylko wliczana do ogólnego (w przypadku nauczyciela pełnoetatowego: 40-godzinnego) tygodnia pracy. Dyrektor nie jest więc zobowiązany do udzielania przerw w czasie zajęć, co mogłoby dezorganizować pracę placówki.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT