Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka została zatrudniona 1 listopada 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. na zastępstwo nieobecnej nauczycielki, potem została zatrudniona 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2022 r. na czas określony w celu odbycia stażu na kontraktowego. Czy teraz (mimo, że uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego) mogę ją zatrudnić na czas określony, tj., na czas pełnienia funkcji dyrektora czy muszę ją zgodnie z nowymi przepisami zatrudnić na czas nieokreślony? Konkurs na stanowisko dyrektora jest w tym roku.
Z dniem 1 września 2022 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 1730). Nowelizacja likwiduje stopień awansu zawodowego nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego, wprowadzając jednocześnie nowy etap rozwoju zawodowego – przygotowanie do zawodu nauczyciela (w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy lub w wymiarze skróconym do 2 lat i 9), w trakcie którego nauczyciel otrzyma wsparcie mentora.
Nowelizacja utrzymuje preferowany przez ustawodawcę model zatrudniania nauczycieli posiadających stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego – zatrudnienie na czas nieokreślony w ramach umowy o pracę albo na podstawie mianowania. Zatrudnienie na czas określony jest dozwolone tylko w przypadkach określonych w art. 10 KN. Z uwagi na fakt, że nowelizacja zlikwidowała stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego, to art. 10 KN nie zawiera przepisów dotyczących zatrudniania nauczycieli kontraktowych. Należy zatem sięgnąć do przepisów przejściowych zawartych w ustawie z dnia 5 sierpnia 2022 r. Stosownie do art. 17 ww. ustawy stosunek pracy z nauczycielem, który przed dniem 1 września 2022 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskał stopnia nauczyciela mianowanego, nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, z wyjątkiem określonym w art. 10 ust. 7 ustawy zmienianej w art. 1 (tj. Karty Nauczyciela), w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
Reasumując, nauczyciela należy zatrudnić na umowę na czas nieokreślony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile dni urlopu przysługuje nauczycielce zatrudnionej w pełnym wymiarze? Na pełny etat składają się godziny w przedszkolu: 15/25 i godziny w szkole: 10/25 (po uśrednieniu etatu)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Umowa o pracę z nauczycielem na emeryturze na czas określony od 5 marca do 22 czerwca. Czy jest możliwa? Czy musi być do 31 sierpnia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole podstawowej musi być powoływany społeczny inspektor pracy? W szkole zatrudnionych jest 40 nauczycieli i 7 pracowników obsługi. Wśród pracowników jest 5 członków ZNP.
- Nauczycielka zatrudniona jest w zespole szkół w skład którego wchodzi szkoła podstawowa z klasami gimnazjum oraz przedszkole. W roku szkolnym 2017/18 pracowała w przedszkolu w oddziale sześciolatków (pensum 22 godziny na tydzień). Na rok szkolny 2018/19 zaplanowano oddział 3-4 latków (pensum 25 godzin). Czy obowiązkiem dyrektora w maju było wręczenie porozumienia zmieniającego warunki pracy w związki ze zwiększeniem tygodniowego pensum? Jeśli tak, to co zrobić w przypadku, gdy takiego porozumienia nie było, a w zespole szkół nie ma możliwości zatrudnienia jej na etacie z 18-godzinnym pensum.
- Czy jest w jakiś sposób możliwe nadrobienie przez nauczyciela nie wypracowanych w ciągu roku tzw. 19-tej godz.?Jakie sankcje mogą spaść na takiego nauczyciela?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe