Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka złożyła wniosek o rozpoczęcie stażu od 01.09.2019 r. na stopień nauczyciela dyplomowanego. Jednocześnie od 01.09.2019 r. do 26.10.2019 r. przebywa na urlopie uzupełniającym. Czy może rozpocząć staż w czasie nieobecności spowodowanej urlopem uzupełniającym?
Na podstawie art. 9d ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy m.in. z powodu urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy związane z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. Z powołanej regulacji wynika, że żaden urlop wypoczynkowy nie wpływa na długość stażu, ani na możliwość jego rozpoczęcia lub kontynuowania; urlop jest traktowany pod tym względem na równi z obecnością w pracy. W związku z tym staż może rozpocząć się i trwać w czasie uzupełniającego urlopu wypoczynkowego, udzielonego na podstawie art. 66 ust. 1 KN. Również art. 9d ust. 1 w zw. z ust. 2 KN uzależnia możliwość rozpoczęcia stażu od pozostawania w zatrudnieniu na początku danego roku szkolnego, nie zaś od obecności w pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak postąpić w przypadku nauczyciela kontraktowego, który nie podjął przez rok współpracy z opiekunem stażu? Nadmieniam, że opiekun wyraził chęć pomocy stażyście. Nie spotkało się to jednak z zainteresowaniem ze strony nauczyciela stażysty.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w latach 1992-1993 oraz 1993-1997 pracował w szkole, następnie w instytucjach nie związanych ze szkołą, a od 2014 do teraz znowu pracuje w szkole. Po ukończeniu studiów w 1993 i pracy w szkole w 1996 uzyskał mianowanie na nauczyciela mianowanego. Ponieważ w latach 1997-2014 nie był nauczycielem awans na nauczyciela mianowanego wygasł. Jest nauczycielem kontraktowym. Czy można zastosować skrócony okres na wniosek nauczyciela na nauczyciela mianowanego, czy musi to być pełny okres 2 lat 9 miesięcy.
Nauczyciel twierdzi ,że uzyskał wiedzę na temat skróconego czasu telefonicznie w Kuratorium. Proszę o wyjaśnienie i podstawę prawną. Nauczyciel nie posiada stopnia naukowego i nie jest i nie był nauczycielem akademickim.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem niepublicznego przedszkola w stopniu nauczyciela mianowanego.
w roku 2018 otrzymałam wyrózniającą ocene pracy wydana przez Kuratorium Oświaty .Przedszło 10 lat temu zostałam nauczycielem mianowanym .
W marcu 2019 roku minie 3 lata jak sprawuje w danej placówce funkcję dyrektora.
Chciałabym w przyszłym roku uzyskać stopień nauczyciela dyplomowanego .
Proszę o podanie jakie warunki muszę spełnić by to uzyskać.
Będę wdzieczna za podenie przepisu prawa.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- We wrześniu mój niepubliczny punkt przedszkolny przekształciłam w niepubliczne przedszkole w związku z tym pracownicy mogli rozpocząć awans zawodowy. Niestety teraz nasuwa mi się kilka pytań. Na nauczyciela kontraktowego awans rozpoczyna się automatycznie (bez wniosku ze strony nauczyciela) i kończy 31.05. W jakim terminie dyrektor musi ustalić rozmowę kwalifikacyjną, kto może być powołany do komisji (w placówce tylko ja jestem nauczycielem mianowanym i jednocześnie dyrektorem merytorycznym, jest jeszcze w placówce nauczyciel kontraktowy). Czy w komisji może być wicedyrektor, który dopiero ubiega się o stopień nauczyciela kontraktowego? Bardzo proszę o wzór nadania stopnia nauczyciela kontraktowego (sama wydaję takie pismo czy muszę mieć jakąś zgodę od kuratorium?) Czy nauczyciel kontraktowy może być opiekunem nauczyciela stażysty? Czy ja (dyrektor, nauczyciel mianowany, psycholog) mogę być opiekunem stażysty nauczyciela j. angielskiego i logopedy? Czy jest prawnie ograniczona liczba osób, których się jest opiekunem?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy rozpoczął staż 5 września 2018 r. Po 4 tygodniach złożył wypowiedzenie z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia. Przedstawił dyrektorowi sprawozdanie za 6 tygodniowy okres odbytego stażu. Nauczyciel podjął pracę w innej szkole. Czy dyrektor ma obowiązek dokonania oceny pracy za 6 tygodni odbywania przez nauczyciela stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe