Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania do chwili obecnej pracuje na dwa pełne etaty w szkole podstawowej i szkole ponad gimnazjalnej ze wskazaniem naszej szkoły ponad gimnazjalnej jako główne miejsce zatrudnienia. Po zaopiniowaniu arkusza na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 10.04.2017r. w głównym miejscu pracy, gdzie miała przydzielony pełny etat, oświadczeniem z dnia 11.04.2017r. zmieniła podstawowe miejsce pracy z naszej jednostki na szkołę podstawową, nie przedkładając zgody na dodatkowe zatrudnienie. Nadmieniam, że posiedzenie Rady Pedagogicznej w szkole podstawowej odbyło się w dniu 11.04.2017r., gdzie wyżej wymienionej nauczycielce także został przydzielony pełny etat. W związku z powyższym dyrektor szkoły ponad gimnazjalnej wystąpił z pismem do dyrektora szkoły podstawowej o wyrażenie zgody na dodatkowe zatrudnienie tej nauczycielki. Dyrektor nie wyraził zgody na dodatkowe zatrudnienie, w wyniku czego, ze względu na nie możliwą dyspozycyjność nauczyciela zostały wprowadzone zmiany do arkusza (bez przydziału godzin dla tego nauczyciela) i ponownie uruchomione procedury związane z jego tworzeniem. Czy decyzja dyrektora była prawnie słuszna i jaką postawę prawną przyjąć przy wypowiedzeniu stosunku pracy temu nauczycielowi?
Po zmianie szkoły macierzystej i braku zgody na dodatkowe zatrudnienie, nauczycielka powinna rozwiązać stosunek pracy ze szkołą ponadpodstawową - za 3-miesięcznym wypowiedzeniem lub porozumieniem stron. W przeciwnym razie naraża się na utratę pracy w szkole podstawowej z powodu kontynuowania zatrudnienia, na które nie uzyskała zgody swojego pracodawcy.
Zgoda na dodatkowe zatrudnienie jest sprawą pomiędzy nauczycielem a dyrektorem szkoły macierzystej, w której nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik jest zatrudniony od 1 maja 2021 r., przez cały lipiec miał urlop bezpłatny. Przysługuje mu 20 dni urlopu na rok. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi za 2021 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka naszej szkoły przebywała na urlopie macierzyńskim od października do kwietnia. 15 kwietnia wróciła do pracy, przerywając urlop, a od 01.09.2019 r. zamierza go kontynuować.
Na urlop macierzyński w październiku pani odeszła z pełnego wymiaru, natomiast od 01.09.2019 r. w arkuszy organizacyjnym ma uwzględnione 8,97/18. Jaka będzie podstawa wymiaru urlopu od 1 września?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2018 r. zatrudniliśmy nauczyciela w wymiarze 12/18 etatu.
Nasza szkoła jest dla niego drugim miejscem pracy, w szkole nr 1 pracuje od roku 2002 i na 1 września 2018 r. otrzymywał tam dodatek za wysługę lat w wysokości 20% (33 lata), a jego etat wynosił 6/18.
W sumie nauczyciel w roku szkolnym 2018/19 pracował w dwóch szkołach w łącznym wymiarze 1 etatu.
Podczas przyjmowania do pracy przedstawił świadectwa pracy potwierdzające zakończone okresy zatrudnienia przed podjęciem pracy w szkole nr 1 w liczbie 17 lat.
1) Jaki procent dodatku za wysługę nauczyciel powinien otrzymywać w naszej szkole w okresie roku szkolnego 2018/19?
Od 1 września 2019 r. zatrudnienie się zmieniło:
w szkole Nr 1 – nadal 6/18
w naszej szkole – 13/19 – nauczyciel wskazał ją jako podstawowe miejsce pracy.
W sumie nauczyciel realizuje 6/18 + 13/19 = 0,3333 + 0,6842 = 1,017
2) Czy do wysługi należy to traktować jak 1 etat czy jako przekroczenie etatu?
3) Jaki dodatek za wysługę powinien być naliczony nauczycielowi w naszej szkole od 01.09.2019 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na podst. KN na czas nieokreślony prosi o zmianę stanowiska z nauczyciela wspomagającego na nauczyciela wychowawcę za nauczyciela przebywającego na zwolnieniu lekarskim, a później na urlopie macierzyńskim. Jaka wygląda procedura takiej zamiany.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z 34 letnim stażem pracy zatrudniony na podstawie mianowania otrzymał ograniczenie na które nie wyraził zgody. Czy przysługuje mu oprócz odprawy z art. 20 również odprawa emerytalna? Jak naliczyć odprawę sześciomiesięczną z wynagrodzenia zasadniczego czy z wynagrodzenia zasadniczego i godzin nadliczbowych jakie nauczyciel realizował?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe