Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik jest zatrudniony od 1 maja 2021 r., przez cały lipiec miał urlop bezpłatny. Przysługuje mu 20 dni urlopu na rok. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi za 2021 r.?
Sposób nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego zależy od tego, czy zatrudnienie pracownika w maju 2021 r. było jego pierwszym zatrudnieniem w życiu, czy kolejnym. Przy założeniu, że pracownik jest zatrudniony po raz pierwszy w życiu, zastosowanie znajdzie reguła z art. 153 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320), zgodnie z którą pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy – w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę – uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. W pierwszym kalendarzowym roku pracy pracownik nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy. Za czas urlopu bezpłatnego pracownik nie nabywa uprawnienia do urlopu wypoczynkowego, gdyż urlop bezpłatny jest okresem, w którym ulegają zawieszeniu obowiązki i uprawnienia ze stosunku pracy. Co oznacza, że pracownik nabędzie prawo do urlopu za miesiące: maj, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień (łącznie 7 miesięcy). 7/12 z 20 daje 11,66 po zaokrągleniu w górę: 12 dni urlopu.
Przepis art. 1552 Kodeksu pracy dotyczący obniżania proporcjonalnego wymiaru czasu pracy pracownika w związku z udzielonym urlopem bezpłatnym będzie miał zastosowanie, o ile pracownik był w zatrudniony z dniem 1 stycznia 2021 r. u innego pracodawcy. Na podstawie art. 153 § 2 Kodeksu pracy prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym. Jeżeli zatem pracownik był zatrudniony z dniem 1 stycznia 2021 r., to nabył prawo do kolejnego urlopu, ale z powodu zmiany pracodawcy i udzielenia urlopu bezpłatnego urlop ten będzie proporcjonalnie zmniejszony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka w maju podpisała zgodę na zmniejszenie wymiaru zatrudnienia do 5/18. W lipcu złożyła do dyrektora szkoły wniosek o urlop dla poratowania zdrowia. Z jakiego wymiaru będzie miała wypłacane świadczenie z etatu – czy z 5/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor wystąpił z wnioskiem o urlop okolicznościowy związany z obroną pracy doktorskiej (28 dni), następnie chcialby wykorzystać 35 dni urlopu wypoczynkowego za 2018 rok, a potem wystąpić o urlop dla poratowania zdrowia. Mając takie informacje, na piśmie czy mogę i kiedy odwołać go z pełnienia funkcji wicedyrektora jeśli sam nie złoży rezygnacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy w świetle nowych przepisów zgoda dyrektora na pracę nauczyciela w innej placówce (o ile w macierzystej ma pełny etat) jest wymagana również wtedy, gdy ta inna szkoła jest społeczna lub prywatna? A jeśli ten nauczyciel pracuje tam na umowę zlecenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy przeniesienia nauczyciela do innej szkoły na jego prośbę, która wpłynęła ustnie 13 VII. Czy potrzebna jest zgoda dyrektora szkoły, w której nauczyciel aktualnie jest zatrudniony? Czy nauczyciel może zażyczyć sobie takiego przeniesienia, a dyrektor musi go przenieść i nie ma nic do powiedzenia w tej kwestii? Co w sytuacji, gdy dyrektor nie wyraża zgody na przeniesienie go do innej szkoły, prowadzonej przez inny organ prowadzący? Nauczyciel jest mianowany. Umowę ma na czas nieokreślony, podpisaną dużo wcześniej, zanim został mianowany. Proszę o interpretację przepisów.
- Mam pytanie w sprawie ustalenia zasad przydziału pracownikom odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, które przysługują określonej grupie pracowników zgodnie z obowiązującymi przepisami Kp, czy jeżeli wypłacam swoim pracownikom ekwiwalent pieniężny na zakup odzieży ochronnej jest to dużym błędem, czy taka forma jest dopuszczalna? Za odpowiedź serdecznie dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe