Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pytanie jest zbyt ogólne, aby możliwe było ustalenie, z jakich urlopów oraz w jakim wymiarze dotychczas korzystała nauczycielka. Wymiar urlopu macierzyńskiego jest...

PORADA PRAWNA

17 maja 2019 Kadry

Nauczycielka naszej szkoły przebywała na urlopie macierzyńskim od października do kwietnia. 15 kwietnia wróciła do pracy, przerywając urlop, a od 01.09.2019 r. zamierza go kontynuować. Na urlop macierzyński w październiku pani odeszła z pełnego wymiaru, natomiast od 01.09.2019 r. w arkuszy organizacyjnym ma uwzględnione 8,97/18. Jaka będzie podstawa wymiaru urlopu od 1 września?

Pytanie jest zbyt ogólne, aby możliwe było ustalenie, z jakich urlopów oraz w jakim wymiarze dotychczas korzystała nauczycielka. Wymiar urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi od 20 do 37 tygodni (art. 180 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm.). Jeśli nauczycielka urodziła jedno dziecko, urlop macierzyński przysługiwał jej w wymiarze 20 tygodni i został już wyczerpany i następnie rozpoczęła wykorzystywanie części urlopu rodzicielskiego – art. 180 § 1 pkt 1 i art. 1821a § 1 KP. Urlop macierzyński i rodzicielski jest udzielany w tygodniach kalendarzowych bez względu na wymiar zatrudnienia – art. 1831 § 1 w zw. z art. 1821g KP. W związku z zatrudnieniem od 1 września 2019 r. na 8,97/18 nauczycielka będzie wykorzystywała urlop w ramach obowiązującego ją wymiaru etatu, co jednak nie wpływa na czas trwania urlopu, liczony w tygodniach. Należy wyliczyć w szczególności, ile tygodni urlopu rodzicielskiego nauczycielka dotychczas wykorzystała wraz z urlopem macierzyńskim od października do maja, aby można było ustalić ile tygodni urlopu rodzicielskiego ma jeszcze do wykorzystania z łącznej puli 32 tygodni (gdy urodziła jedno dziecko) lub 34 tygodni (gdy urodziła większą liczbę dzieci), o ile żadnej części tego urlopu nie wykorzystał drugi rodzic.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT