Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W naszej Szkole Podstawowej jest zatrudniona od dnia 03.09.2012 roku nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. W dniu 28.06.2013 roku po odbyciu wymaganego przepisami stażu uzyskała akceptację na stopień nauczyciela kontraktowego.W związku z powyższym mam pytanie, czy w świetle przedstawionego poniżej stanu faktycznego należy jej się zasiłek na zagospodarowanie wynikający z art. 61 Karty Nauczyciela? Stan faktyczny: 1. Nauczycielka jest zatrudniona obecnie w szkole podstawowej od dnia 03.09.2012 roku. 2. Od dnia 01.06.2008 roku do dnia 31.05.2009 roku pracowała jako pracownik biurowy w biurze kredytowym, jednakże było to w trakcie trwania studiów więc ta praca nie wyklucza otrzymania zasiłków na zagospodarowanie. 3. Po ukończeniu studiów (data uzyskaniu dyplomu - 28.06.2011 roku) podjęła zatrudnienie w przedszkolu jako nauczycielka (data zatrudnienia 01.10.2011-06.08.2012). Proszę o opinię czy tej nauczycielce należy się zasiłek na zagospodarowanie w związku z faktem, iż była po ukończeniu studiów zatrudniona w przedszkolu ?
Zgodnie z art. 61. 1 Karty nauczyciela, nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole i posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia na swój wniosek jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego. Do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie zalicza się pracy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli.
Art. 3. KN:
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
2) szkołach bez bliższego określenia - rozumie się przez to przedszkola, szkoły i placówki oraz inne jednostki organizacyjne wymienione w art. 1 ust. 1, a także odpowiednio ich zespoły.
Nauczycielka przepracowała w przedszkolu jeden rok i drugi rok w szkole, a więc spełniła warunek uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat. W przedszkolu nie mogła rozpocząć stażu na stopień nauczyciela kontraktowego, gdyż pracę rozpoczęła od października, a nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć. W przypadku nawiązania stosunku pracy po upływie tego terminu nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca tego roku szkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy z dniem 01.09.2016 został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 10 ust.6 i 7 ustawy KN). W czasie trwania stosunku pracy nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu zawodowego i dostarczył akt nadania (..) - akt nadania z datą 30.08.2017, spełniając jednocześnie warunki określone w art. 10 ust. 5 ustawy KN jego stos.pracy przekształca się ex lege w stos. pracy na podstawie mianowania. Proszę o pomoc w ustaleniu z jakim dniem nastąpiło przekształcenie stos. pracy z umowy na czas nieokreślony w stos. pracy na podstawie mianowania? Czy będzie to 01.09.2017r.? /zgodnie z zasadą "(...) z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego".
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik samorządowy jest zatrudniony na umowę o pracę na zastępstwo w szkole(1/2 etatu). Czy przysługuje mu dodatek stażowy za zakończone wcześniej okresy pracy(16 lat), czy też wypracowuje w tej szkole dodatek stażowy od początku i otrzyma go dopiero po 5 latach pracy? Dla wyjaśnienia dodam, że pracownik ten jest zatrudniony na tym samym stanowisku w innej szkole na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i tam otrzymuje już dodatek za wieloletnią pracę. Proszę o podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2019 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim od 11.10.2019 do 03.02.2020 r. od 04 - 09.02.2020 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym (ferie zimowe). W dniu 09.02.2020 r. na jego wniosek rozwiązano umowę o pracę za porozumieniem stron. W dniu 24.02.2020 r. wpłynęło pismo od nauczyciela o wypłatę odprawy rentowej.
W trakcie jego zatrudnienia pracował w innej placówce oświatowej, gdzie wystąpił z takim samym wnioskiem i została mu wypłacona odprawa. Czy skoro jest to świadczenie jednorazowe, nauczyciel może żądać wypłaty z drugiej placówki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik, który pracuje na stanowisku psychologa od 1992 r. i ma mianowanie oraz jest nauczycielem dyplomowanym, powinien udokumentować kwalifikacje pedagogiczne? Aktualnie Kuratorium oświaty wymaga takiego udokumentowania poprzez np. zaświadczenie z uczelni o przedmiotach pedagogicznych lub poprzez pokazanie indeksu. Pracownik uważa, że jeśli jest zatrudniony na podstawie mianowania to nie musi tego udowadniać.
- Moje pytanie dotyczy zatrudnienia na podstawie mianowania: nauczycielka została zatrudniona na czas określony w trakcie stażu na nauczyciela dyplomowanego; zatrudnienie na czas określony było spowodowane zmniejszającą się liczbą godzin z przedmiotu i brakiem możliwości zatrudnienia jej w pełnym wymiarze czasu pracy; po zakończeniu stażu i uzyskaniu stopnia nauczyciela dyplomowanego podała szkołę do sądu pracy i twierdzi, że należy jej się umowa na podstawie mianowania jako nauczycielowi mianowanemu; obecnie dyrekcja może jej zapewnić tylko 11 godzin i w związku z tym moje pytanie - czy pani musi być zatrudniona na podstawie mianowania, jeżeli jej umowa kończy się 31 sierpnia br?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe