Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona na cały etat z tytułu mianowania (w tym roku broni dyplomowania, 3 rok stażu), na swoją prośbę rezygnuje z części etatu. Czy należy z nią rozwiązać umowę z tytułu mianowania i nawiązać nową na czas nieokreślony? Czy można na wniosek nauczyciela przekształcić umowę z tytułu mianowania na czas nieokreślony? Czy w wypadku, gdy dyrektor rozwiąże umowę 31 sierpnia, a nową nawiąże (już na czas nieokreślony) 1 września, musi napisać dla takiego nauczyciela ocenę pracy?
Jeżeli nauczycielka nie ubiega się o obniżenie wymiaru zatrudnienia do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru zatrudnienia w okresie, w którym mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego w trybie art. 67d ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) to nie może kontynuować zatrudnienia na swój wniosek w niepełnym wymiarze zajęć na podstawie mianowania. Wówczas stosunek pracy na podstawie mianowania może zostać rozwiązany za porozumieniem stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN) oraz z nauczycielką można zawrzeć umowę o pracę na czas nieokreślony na część etatu (art. 10 ust. 6 KN), jeśli dyrektor zgadza się na jej propozycję. "Przekształcenie" podstawy prawnej zatrudnienia jest równoznaczne z zakończeniem zatrudnienia przez mianowanie i nawiązaniem nowej umowy o pracę, ponieważ akt KN w omawianych okolicznościach nie daje innej możliwości. Dyrektor powinien ustalić ocenę pracy do dnia 21 września 2023 r., ponieważ ulegnie rozwiązaniu stosunek pracy nawiązany na podstawie mianowania, a nawiązanie nowego zatrudnienia u tego samego pracodawcy nie zwalnia z jej ustalenia (art. 6a ust. 1df KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy corocznie należy występować do dyrektora szkoły macierzystej o zgodę na zatrudnienie w innej placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy z nauczycielami i opiekunami uczniów na wycieczce szkolnej należy zawrzeć dodatkowe umowy cywilnoprawne na czas wyjazdu? Chodzi o kwestię przekraczania czasu pracy - 40 godzin oraz sprawy opieki wieczornej lub nocnej, zadania wykraczające poza 40 godz. zakres zadań wykonywanych w ramach stosunku pracy. Czy za dodatkowe godziny trzeba zapłacić czy można to rozwiązać w inny sposób?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli jest przerwa między zawartymi umowami na czas określony powyżej miesiąca (pomoc nauczyciela pracuje od 1.09.2017 do 30.06.2018, 1.09.2018 do 30.06.2019, 1.09.2020 do 30.06.2020, 1.09.2020 do 30.06.2021), to czy wtedy łączy się te umowy do 33 miesięcy i zawiera się umowę na czas nieokreślony, czy ten okres liczymy zawsze od nowa jako pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, ponieważ jest ponad miesiąc przerwy w zatrudnieniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie, czy nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe z terapii pedagogicznej z elementami rewalidacji, może być nauczycielem wspomagającym kształcenie dla dzieci z zespołem Aspergera lub niepełnosprawnością sprzężoną (niedosłuch i niedowidzenie/ niedowidzenie i niepełnosprawność ruchowa).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jako pracodawca mam obowiązek udzielania urlopu pracownikom obsługi na wyjazd do sanatorium? Część załogi często korzysta z takich wyjazdów w ramach urlopu wypoczynkowego. Dezorganizuje to pracę placówki, bo osoby, które pozostaję muszą wykonywać pracę również za osoby nieobecne. Brak środków finansowych uniemożliwia wypłatę dodatkowego wynagrodzenia. Proszę o podanie podstawy prawnej prawidłowych działań w takiej sytuacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe