Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy z nauczycielami i opiekunami uczniów na wycieczce szkolnej należy zawrzeć dodatkowe umowy cywilnoprawne na czas wyjazdu? Chodzi o kwestię przekraczania czasu pracy - 40 godzin oraz sprawy opieki wieczornej lub nocnej, zadania wykraczające poza 40 godz. zakres zadań wykonywanych w ramach stosunku pracy. Czy za dodatkowe godziny trzeba zapłacić czy można to rozwiązać w inny sposób?
Art. 42 ust. 1, 42c ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.).
Tak, jest to dobre rozwiązanie w przypadku wycieczek trwających 2 i więcej dni, jeśli w regulaminie pracy lub wynagradzania nie umieszczono innych zapisów i rozwiązań.
Bywa, że organ prowadzący w regulaminie wynagradzania przewiduje wynagrodzenie lub dzień wolny. Ponieważ jednak w rzeczywistości szkolnej często nie jest możliwe przyznanie dnia wolnego, należy wypłacić wynagrodzenie.
KN, art. 30. 1. Wynagrodzenie nauczycieli, z zastrzeżeniem art. 32, składa się z:
1) wynagrodzenia zasadniczego;
2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy;
3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art. 54.
Art.30 ust. 6
Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu:
1) wysokość stawek dodatków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków, z zastrzeżeniem art. 33 i 34,
2) szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 3,
3) wysokość i warunki wypłacania składników wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1 pkt 4, o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach
- w taki sposób, aby średnie wynagrodzenia nauczycieli, składające się ze składników, o których mowa w ust. 1, odpowiadały na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego co najmniej średnim wynagrodzeniom nauczycieli, o których mowa w ust. 3
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 31.08.2017 kończy się moja kadencja na stanowisku dyrektora. Wniosek o dokonanie oceny pracy złożyłam do organu prowadzącego 18 listopada 2016 roku. Czy jest możliwość przedłużenia przez organ prowadzący mojej kadencji wg. starych przepisów, czy też nie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z podjętą uchwałą Rady Miejskiej z dniem 31.08.2015r. nasza szkoła zostanie zlikwidowana. Już teraz pojawiają się w związku z tym pytania i tak: Wszyscy pracownicy A+O zatrudnieni mają prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Czy w związku z powiadomieniem o likwidacji należy obniżyć proporcjonalnie wymiar urlopu (uznać zatrudnienie do 31.08.2015r.) czy też nie ma przeszkody udzielenia pełnego-26 dniowego urlopu - część z osób (kobiety) ma 55 lat życia i 35 lat pracy więc skorzysta z możliwości przejścia na świadczenie przedemerytalne, pozostali mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Czy w przypadku ograniczenia liczby godzin poniżej 1/2 etatu nauczycielowi mianowanemu, można takiego nauczyciela zatrudnić na czas określony? A może należy to zrobić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jako pracodawca mam obowiązek udzielania urlopu pracownikom obsługi na wyjazd do sanatorium? Część załogi często korzysta z takich wyjazdów w ramach urlopu wypoczynkowego. Dezorganizuje to pracę placówki, bo osoby, które pozostaję muszą wykonywać pracę również za osoby nieobecne. Brak środków finansowych uniemożliwia wypłatę dodatkowego wynagrodzenia. Proszę o podanie podstawy prawnej prawidłowych działań w takiej sytuacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała dwuletnią przerwę w pracy – dwa razy złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego, a wcześniej wykorzystała także urlop wypoczynkowy. Teraz wystąpiła z kolejnym wnioskiem o dalszy urlop wychowawczy na okres od 1 września 2014 r. do 31 lipca 2015 r., by wykorzystać łącznie 35 miesięcy przysługującego urlopu. Czy należy wydłużyć czas trwania tego urlopu do 31 sierpnia 2015 r., czyli do końca roku szkolnego zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe