Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka w gimnazjum zatrudniona była: od 01.09.2007 r. do 31.08.2008 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2008 r. do 31.08.2009 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2009 r. zatrudnienie przez mianowanie (18/18 etatu - czas nieokreślony). W maju 2012 r. nauczycielka otrzymała wypowiedzenie warunków pracy i płacy, w części dotyczącej zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy (na 15/18) i wyraziła pisemną zgodę na tę zmianę (w wypowiedzeniu nie ma na jaki okres jest zmiana). Jednak od 01.09.2012 r. dostała w zastępstwie nieobecnej nauczycielki godziny i miała pełen etat do 27czerwca 2013 r. Od 1 września 2013 miała również pełen etat do 31 sierpnia 2014 r. (warunki z aktu mianowania). W maju podpisała analogiczne jak wyżej wypowiedzenie warunków, ale od września 2014 r. znów w zastępstwie miała pełen etat. Czy w/w sytuacja jest poprawna prawnie i jakie dokumenty dyrektor powinien uzupełnić tej nauczycielce (porozumienie, aneks, itp.)?
W opisanej sytuacji, zatrudnienie nauczycielki przebiegało prawidłowo. Przepisy nie wskazują, na jaki okres dokonuje się ograniczenia wymiaru godzin nauczycielowi mianowanemu. Z uwagi jednak na to, ze przydział poszczególnych godzin dla nauczycieli jest ruchomy, bo zmienia się praktycznie kazdego roku - projekt organizacyjny sporządza się na każdy rok szkolny - przyjąć należy, ze ograniczenie etatu również powinno obejmować jeden rok szkolny.
W przypadku, gdy nauczyciel wyrazi zgodę na ograniczenie wymiaru godzin, a pojawi się mozliwość zatrudnienia go w większym wymiarze, można - za jego zgodą - przydzielić mu te godziny, w tym również w zastępstwie na czas określony. W takim przypadku wystarczy pismo dyrektora informujące o możliwości zatrudnienia w danym wymiarze, na którym nauczyciel podpisze, ze wyraża zgodę. Po zakończeniu danego roku szkolnego, jezeli znów nie ma godzin dla nauczyciela - sytuacja się powtarza.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel mgr pedagogiki o specjalności opiekuńczo-wychowawczej i studia licencjackie specjalne w zakresie logopedii oraz studia podyplomowe w zakresie pedagogiki ze specjalnością diagnoza i terapia pedagogiczna dają kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w sprawozdaniu z działalności żłobka w liczbę osób zatrudnionych na ostatni dzień okresu sprawozdawczego wlicza się osoby przebywające na urlopie wychowawczym i na zwolnieniu ciążowym ( osoby te od grudnia nie widnieja na liście płac) czy podaje się tylko liczbę tych którzy aktualnie pracują?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest jako pedagog w wymiarze 14/28 i jako nauczyciel w wymiarze 11/18. Czy powinnam uśrednić jej etat i czy jest to zgodne z prawem, że godziny nadliczbowe liczę dzieląc stawkę przez 96 ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o informację w sprawie naszego pracownika obsługi (sprzątaczki). Pracownica skończy 55 lat w czerwcu 2015r. i przepracowała 34 lata. Obecnie przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim ( ok. 4 miesiące). Jej stan zdrowia nie poprawia się. W związku z tym mam pytanie z jakich świadczeń ZUS może skorzystać pracownica. Czy może skorzystać ze "świadczenia rehabilitacyjnego" i na jaki okres, czy ma prawo do wcześniejszej emerytury. Reasumując z jakich świadczeń pracownica może skorzystać i jakie dokumenty musiałaby skompletować? W jaki sposób może pomóc pracodawca pracownicy w takiej sytuacji? Za pomoc serdecznie dziękuję.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela który jest zatrudniony na 23/24 w oddziałe przedszkolnym i obecnie przebywa na urlopie rodzicielskim który kończy cię 24 września 2020 po tym chce przejść na zaległy urlop wypoczynkowy który będzie trwał do 31.12.2020. czy ten nauczyciel może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia chociaż gdy nie ma pełnego etatu gdyż cały czas będzie 23/24?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe