Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel mgr pedagogiki o specjalności opiekuńczo-wychowawczej i studia licencjackie specjalne w zakresie logopedii oraz studia podyplomowe w zakresie pedagogiki ze specjalnością diagnoza i terapia pedagogiczna dają kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego?
Aktualnie jeszcze nie obowiązują przepisy o kwalifikacjach pedagogów specjalnych, ponieważ został ogłoszony projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12362550). Jeśli w życie wejdą przepisy o planowanej treści, co należy zweryfikować po opublikowaniu ww. nowelizacji w Dzienniku Ustaw, to nauczyciel będzie posiadał kwalifikacje, o ile studia z logopedii ukończył na kierunku pedagogika specjalna oraz dodatkowo posiada przygotowanie pedagogiczne; nie można tego zweryfikować na podstawie treści pytania.
Zgodnie z planowanym § 19a pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 1289 ze zm.), kwalifikacje pedagoga specjalnego ma mieć m.in. osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia w zakresie pedagogiki specjalnej i posiada przygotowanie pedagogiczne. Natomiast kwalifikacji pedagoga specjalnego nie będzie dawało ukończenie studiów wyższych z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, ani studiów z diagnozy i terapii pedagogicznej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jaki sposób mogę ograniczyć etat woźnego w szkole? Pracuje na pełny etat, umowa na czas nieokreślony, chcę ograniczyć do 31.08 na 1/2 etatu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na czas określony od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r. zaszła w ciążę i umowa została jej przedłożona do dnia porodu. Z jakiego trybu i podstawy prawnej rozwiązać umowę gdy urodzi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź w następującej sprawie:
Pracownica obsługi jest zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo (pomoc kuchenna). Umowa kończy się 20 lipca br. Od 21 lipca 2015r. będzie ponownie zatrudniona na umowę zastępstwo, ale za innego pracownika - zatem na innym stanowisku obsługi (rzemieślnika). Jakie dokumenty kadrowe obowiązują dyrektora przedszkola w tej sytuacji ? Czy należy wystawić świadectwo pracy kończące poprzednie zatrudnienie ? Czy w przypadku zmiany stanowiska pracy, należy ją skierować na badania lekarskie - sądzę, że tak, ale proszę o potwierdzenie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę na mocy porozumienia stron w związku z przejściem na wcześniejszą emeryturę przysługuje odpraw emerytalna? Z mocy jakiego artykułu? Nadmieniam, że pracownik zatrudnił się jeszcze na rok na mocy umowy na czas określony.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w chwili obecnej ma 56 lat. Posiada 30 letni okres zatrudnienia, w tym ponad 20 lat pracy "przy tablicy". Od dwóch lat szkoła, w której pracuje prowadzona jest przez stowarzyszenie wobec czego zatrudniona jest na podstawie kodeksu pracy. Pytanie : czy w/w nauczycielka może odejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe