Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Świadectwo pracy należy wystawić po 24 miesiącach zatrudnienia na czas określony. Jezeli od dnia zatrudnienia w charakterze pomocy kuchennej do 20 lipca nie upłynie jeszcze...

PORADA PRAWNA

24 czerwca 2015 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Proszę o odpowiedź w następującej sprawie: Pracownica obsługi jest zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo (pomoc kuchenna). Umowa kończy się 20 lipca br. Od 21 lipca 2015r. będzie ponownie zatrudniona na umowę zastępstwo, ale za innego pracownika - zatem na innym stanowisku obsługi (rzemieślnika). Jakie dokumenty kadrowe obowiązują dyrektora przedszkola w tej sytuacji ? Czy należy wystawić świadectwo pracy kończące poprzednie zatrudnienie ? Czy w przypadku zmiany stanowiska pracy, należy ją skierować na badania lekarskie - sądzę, że tak, ale proszę o potwierdzenie.

Świadectwo pracy należy wystawić po 24 miesiącach zatrudnienia na czas określony. Jezeli od dnia zatrudnienia w charakterze pomocy kuchennej do 20 lipca nie upłynie jeszcze ten okres, a od 21 lipca zawarta zostanie kolejna umowa okresowa, pracodawca nie ma obowiązku wystawiania świadectwa pracy za czas pierwszego zatrudnienia (chyba, że pracownik tego zażąda). Świadectwo pracy trzeba będzie wydać po zakończeniu kolejnej umowy, nawet jeżeli w sumie okresy te będą trwały dłuzej niż 24 miesiące. Wynika to z art. 97 kodeksu pracy:

 

§ 11. Jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.

 

§ 12. Świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu terminu, o którym mowa w § 11. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.

Wstępne badania lekarskie nie są konieczne w przypadku ponownego zatrudnienia u tego samego pracodawcy, jeżeli pracownik jest przyjmowany na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy. Jeżeli więc warunki pracy na nowym stanowisku są takie same jak w przypadku pomocy kuchennej (przede wszystkim chodzi o czynniki szkodliwe, trudne warunki, pracę na wysokości itp.) nie trzeba pracownika kierować na badania.

Oprócz powyzszych kwestii, w przypadku ponownego zatrudnienia ale na innym stanowisku, pracodawca obowiązany jest udzielić instruktazu stanowiskowego (szkolenie okresowe BHP zachowuje wazność, poniewaz oba stanowiska są stanowiskami robotniczymi i tematyka szkolenia jest taka sama), do umowy o pracę nalezy sporządzić informację o warunkah zatrudnienia.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT