Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka stażysta rozpoczęła staż we wrześniu 2021 r., następnie zwolniła się dnia 04.12.2021 r. W innej placówce rozpoczęła pracę 06.12.2021 r. Ocenę cząstkową doniosła 10.02.2022 r. W związku z powyższym staż rozpoczęła w nowej placówce z dniem 11.02.2022 r. Czy wydłuża się nauczycielowi stażyście staż o te dwa miesiące, czy też staż kończy się 31.05.2022 r.?
Stosownie do art. 9f ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 176) nauczycielom, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 1 Karta Nauczyciela, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż w okresie 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego. Podkreślenia wymaga, że przepisy Karty Nauczyciela nie stanowią o kontynuacji stażu w przypadku zmiany miejsca zatrudnienia lub o konieczności złożenia wniosku w nowej placówce, ale o zaliczeniu okresu stażu odbytego w szkole, w której nauczyciel rozpoczął staż. Ustawodawca wprowadził dwa warunki, które muszą być spełnione łącznie, aby dotychczasowy staż został zaliczony u nowego pracodawcy:
- podjęcie zatrudnienia w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy;
- otrzymanie za okres dotychczas odbytego stażu pozytywnej oceny dorobku zawodowego.
W świetle przytoczonych przepisów nie można mówić, że warunkiem rozpoczęcia stażu w nowej placówce jest przedłożenie oceny cząstkowej. Przedłożenie oceny cząstkowej jest wymogiem formalnym, by dokonać zaliczenia stażu, a nie wymogiem by rozpocząć staż w nowej szkole. Z uwagi na fakt, że przepis art. 9f ust. 3 Karty Nauczyciela stanowi, że pozytywną ocenę za okres dotychczas odbytego stażu uwzględnia się przy dokonywaniu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres całego stażu, to kwestia terminu przedłożenia oceny jest wtórna w stosunku do rozpoczęcia odbywania stażu w nowej placówce. Skoro nauczyciel podjął zatrudnienie z dniem 6 grudnia 2021 r., to od tego dnia realizuje staż w nowej placówce.
Staż, który rozpoczął się z dniem 1 września 2021 r. powinien zakończyć się 31 maja 2022 r. Mając na względzie przerwę w zatrudnieniu – 1 dzień (5 grudnia) 2021 r., staż przedłuży się o okres, w którym nauczyciel nie był zatrudniony. Staż zatem powinien się zakończyć 1 czerwca 2022 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W roku szkolnym katecheta rozpoczął awans zawodowy w szkole podstawowej w klasach I-VI. Dekretem biskupa został przeniesiony do innej placówki. Będzie uczył religii w zespole placówek oświatowych min. gimnazjum. Jakie obowiązują go procedury w celu kontynuacji awansu zawodowego w nowej placówce?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Nauczyciel kontraktowy (akt nadania z grudnia 2019 r.) odbywa staż skrócony do 12 miesięcy. Czy teraz staż na mianowanie trwa 9 miesięcy?
2. Nauczyciel kontraktowy (akt nadania z lipca 2017 r.), odbywa staż w pełnym wymiarze. Czy staż na nauczyciela mianowanego trwa 1 rok i 9 miesięcy?
3. Nauczyciel kontraktowy (akt nadania z grudnia 2019 r.), przebywał na zwolnieniu lekarskim trwającym 30 dni, zakończonym 23 września 2022 r. Wniosek o rozpoczęcie stażu na mianowanie przysłał pocztą przed 14 września 2022 r. Czy nauczyciel może rozpocząć staż od września 2022 r.? Czy staż zostanie wydłużony? Jeśli tak, to o ile?
4. Nauczycielka stażystka rozpoczęła staż 1 września 2020 r. Od 30 stycznia 2021 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, potem przebywała na urlopie macierzyńskim do 10 czerwca 2022 r. Czy od 1 września 2022 r. jest nauczycielem rozpoczynającym pracę i odbywa staż wg nowych zasad? Czy odbyty okres stażu (5 miesięcy) wg starych zasad wlicza jej się do okresu stażu? Jak ewentualnie to dokumentować?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź - Jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej rozpoczęłam awans zawodowy na nauczyciela dyplomowanego w roku szkolnym 2015, jednak nie przystąpiłam do egzaminu po zakończeniu tj. w roku 2018. W roku obecnym chciałabym złożyć dokumenty i przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego. Czy w związku z tym dokumenty oraz sprawozdanie powinnam złożyć według nowych zasad?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzory pism dla dyrektora wraz z obowiązującą podstawą prawną, którą wystawia dla nauczyciela stażysty i kontraktowego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi stażyście, któremu przydzielono tylko godziny nauczania indywidualnego w wymiarze 10 - ciu godz. tygodniowo można wyrazić zgodę na rozpoczęcie stażu na stopień n-la kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe