Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka rozpoczęła staż nauczyciela mianowanego 1.09.2009 r. Przerwa w stażu to urlop macierzyński - od 19.07.2010 r. do 19.12.2010 r. Proszę o podanie terminów dotyczących zakończenia stażu.
Podstawa prawna:
Karta Nauczyciela – ustawa z 26.01.1982 r. (ze zm.).
Art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku.
2. W przypadku nawiązania stosunku pracy po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca tego roku szkolnego. (…)
4. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.
5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Z pytania wynika, że staż powinien się skończyć 31.05.2012 r., dlatego należy doliczyć do tej daty liczbę dni urlopu macierzyńskiego (5 miesięcy), tj. 154 dni.
Zatem staż będzie trwać do 1.11 2012 r. włącznie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania w szkole macierzystej ma 9 godzin, pozostałe 9 uzupełnia w innej szkole, Nauczyciel ten zostanie przeniesiony do szkoły w której uzupełnia etat. We wrzeniu 2019 rozpoczął staż na stopień nauczyciela dyplomowanego, w jaki sposób zostanie przeniesiony staż? Czy dyrektor szkoły na dzień 31.08.2020 r. ma przygotować cząstkową ocenę dorobku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Które z dokumentów związanych z ubieganiem się o awans zawodowy nauczyciela (np. wniosek, plan rozwoju, zaświadczenia i inne) powinny znaleźć się w aktach osobowych, a które wyłącznie w teczce nauczyciela? Jak dyrektor placówki powinien przechowywać dokumenty, które otrzymał od nauczyciela stażysty?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Kontynuacja pytania:
Czy zatrudniając nauczyciela na czas określony od 1.09 do 30.06 (cel zawarcia umowy - zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie zdrowotnym) mogę rozpocząć mu awans zawodowy na stopień nauczyciela kontraktowego ? Rok szkolny trwa od 1.09 do 31.08 nauczyciel ten będzie pracował niepełen rok, ale w pełnym wymiarze czasu pracy czyli 18/18.
Nauczyciel zostałby zatrudniony na zastępstwo od 01.09. do 30.06., a powinien do 31.08. Oznacza to, że zostałby zatrudniony niezgodnie z przepisami ustawy. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego, bowiem nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów – w każdym następnym roku kalendarzowym. Nauczycielowi należy zatem należały umożliwić realizację stażu przez okres 1 roku szkolnego.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności Rozdział 3a Awans zawodowy nauczycieli, art. 64, art. 65.
Nowy nauczyciel został zatrudniony od 1.09 do 30.06 dlatego, że pracownik, który skorzystał z urlopu dla poratowania zdrowia otrzymał orzeczenie lekarskie w takim terminie. Czy w związku z tym dyrektor powinien i tak dać zatrudnienie nowej osobie do 31.08 ? przecież tek drugi pracownik wrócił 1 lipca a temu nowemu wypłacono ekwiwalent za urlop. Czy wobec tego jak się stało awans zawodowy tego nowego jest nieważny ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy inna forma wychowania przedszkolnego - punkt przedszkolny - może organizować awans zawodowy dla nauczyciela? Czy nie ma takich uprawnień? Istnieją przypadki anulowania awansu kontraktowego realizowanego przez punkty przedszkolne. Czy jest to interpretacja urzędnicza czy prawo oświatowe?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy Publiczną Szkołą prowadzoną przez Stowarzyszenie. Jak wygląda procedura awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego w sytuacji, gdy zatrudniamy nauczyciela, który realizował staż na nauczyciela mianowanego w innej placówce, jednak z dniem 31 sierpnia przestał tam pracować. Zostało mu do końca 9 miesięcy stażu, jednak pracę u nas rozpoczął z dniem 7 września (data na umowie). Czy termin zakończenia stażu to 31 maja, czy powinniśmy wydłużyć czas stażu o te 7 dni, czy w ogóle dyskwalifikuje to nauczyciela do kontynuowania stażu w naszej placówce? Nadmienię również, że nauczyciel napisał w poprzedniej placówce sprawozdanie za czas stażu i otrzymał pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe