Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka publicznej szkoły podstawowej prowadzi zdalnie zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze u ucznia (upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim). Zajęcia te są w ramach godzin ponadwymiarowych, czy należy tej nauczycielce wypłacić dodatek za warunki pracy?
Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy. Pracą w trudnych warunkach jest prowadzenie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim - § 8 pkt 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.). Dodatek za warunki pracy przysługuje za godziny faktycznie przepracowane w warunkach trudnych lub uciążliwych, zgodnie z art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. i wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 14 czerwca 2006 r., IV SA/Wr 696/05. Prawo do dodatku nie jest uzależnione od tego, czy nauczyciel poprowadzi zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze w siedzibie szkoły, czy zdalnie w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół. W związku z tym nauczycielowi przysługuje dodatek za godziny tych zajęć faktycznie poprowadzone także w sposób zdalny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik obsługi od 06 marca br. przebywa stale na zwolnieniu lekarskim. W tym okresie złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (w tym przypadku 3 miesiące). Rozwiązanie umowy zatem nastąpi z dniem 31 sierpnia br. Przewidujemy, iż pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim do 31 sierpnia. Moje pytanie: czy pracownikowi w opisanym przypadku należy się wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop za rok 2018, czy może jednak nie jest to obowiązkowe? Nadmieniam, iż pracodawca w tej konkretnej sytuacji nie mógł i już nie będzie mógł udzielić urlopu temu pracownikowi z uwagi na jego nieobecność z powodu choroby i termin rozwiązania umowy wnioskowany przez tego pracownika. A może należy wpisać w świadectwie pracy jako niewykorzystany urlop. Jeśli nie jest obowiązkowa wypłata ekwiwalentu za urlop to proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasza nauczyciela przebywa na zwolnieniu lekarskim od 29.06.2016r do 27.09.2016r/ciąża/ od 28.09.2016r do 14.02.2017urlop macierzyński; od 15.02.17r do 01.08.2017r urlop rodzicielski. Ile dni urlopu uzupełniającego należy się w/w nauczycielce i czy są uwarunkowania prawne w jakiej ilości dni jednorazowo może pójść na urlop i do kiedy musi wykorzystać urlop uzupełniający?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dostaliśmy ostatnio prośbę listowną o wydanie świadectwa pracy na podstawie dołączonych xero umów o pracę. W archiwum została odnaleziona teczka tej Pani i faktycznie pracowała w szkole od 01.09.1992 r. do 31.08.1994 r. z tym że szkoła której była pracownicą już nie istnieje, a w ostatnich latach działania była naszą filią. W teczce są tylko umowy oraz wymiar uposażenia. Czy w tej sytuacji wydać świadectwo pracy na obowiązującym druku czy w formie zaświadczenia, że ta Pani w tym okresie była pracownikiem szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik szkoły (pomoc kuchenna) jest zatrudniona od sierpnia 2005 r. na czas nieokreślony. Od stycznia 2015 do grudnia 2015 przebywa na urlopie bezpłatnym. W roku 2015 przypada jej nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy. Czy nagrodę powinnam wypłacić w sierpniu 2015 czy sierpień 2016 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim 171 dni ciągłego zwolnienia. L4 zakończył w piątek 22. kwietnia 2016 roku a od poniedziałku 25 kwietnia zaczął przebywać na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Po zakończeniu urlopu (bez przeprowadzenia badań kontrolnych) od razu udał się na kolejne zwolnienie L4. Jak liczyć 182 dni zwolnienia w takim przypadku? Czy musi być zachowana ciągłość 182 dni i te dwa dni przerwy w weekend przed urlopem powodują, że teraz znów będzie mógł "chorować" 182 dni po rocznym urlopie? Zaznaczam, że każde zwolnienie i zaświadczenie o urlop był wystawiony przez tego samego specjalistę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe