Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przebywała od dnia 8 marca 2019 r. do dnia 5 marca 2020 r. na urlopie macierzyńskim, a później rodzicielskim. Dyrektor udzielił tej Pani urlopu wypoczynkowego zaległego za rok 2019 do dnia 23 kwietnia 2020 r. Badania lekarza medycyny pracy tej Pani były ważne do 26 sierpnia 2019 r., ale ze względu na urlop rodzicielski i wypoczynkowy nie była w pracy. Czy jeśli dyrektor wystawił tej Pani skierowanie na badania z dniem 15 kwietnia 2020 r. a lekarz wykazał na zaświadczeniu, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy z datą 23.04.2020 r. to jest poprawnie? Ze względu na pandemię lekarz medycyny pracy również w pewnym okresie nie pracował.
Na podstawie art. 229 § 4 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.) pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Skoro lekarz medycyny pracy stwierdził zdolność do pracy od dnia 23 kwietnia 2020 r. lub w tym dniu wydał orzeczenie lekarskie, to od 23 kwietnia 2020 r. nauczycielkę można dopuścić do pracy. Za okres od wydania skierowania na badanie kontrolne do dnia poprzedzającego dopuszczenie do pracy, nauczycielka zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczonego jak za urlop, gdy badanie nie zostało wykonane z przyczyn przez nią niezawinionych, a więc gdy lekarz nie wykonywał badań - art. 229 § 3 KP w zw. z § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2017 r., poz. 927 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jaki sposób liczymy wynagrodzenie nauczycielowi będącemu na opiece nad dzieckiem do lat 14-tu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik ma umowę na 0,25 etatu jako sekretarka + 0,25 etatu jako intendentka. Od stycznia chcę dodać temu pracownikowi w formie aneksu do umowy 0,5 etatu jako pomoc kuchenna. Czy jest to zgodne z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie art. 10 pkt 7 KN, na czas określony.
1. Umowa kończy się 31 sierpnia i wówczas kończymy współpracę z nauczycielem. Jaką podstawę prawną wpisać w świadectwie pracy w miejscu przeznaczonym na przyczynę rozwiązania stosunku pracy?
2. Czy jeśli jest to nauczyciel kontraktowy lub początkujący podstawa prawna się zmienia?
3. Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w sposób wskazany we wstępie, na własną prośbę skraca umowę składając wypowiedzenie. Jaką podstawę prawną wpisać w świadectwie pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź - Nauczyciel - emeryt naszej szkoły został zatrudniony 01.09.2012 r. na czas nieokreślony na podstawie art 10 ust. 6 KN na 9/18. Okazało się, że w roku 2017/2018 nie ma dla nauczyciela godzin. Dyrektor poinformował nauczyciela w czerwcu 2017r., że nie będzie dla niego godzin. Nie dał nauczycielowi wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych. W dniu 04.09.2017r. chciał przekazać nauczycielowi świadectwo pracy - stosunek pracy rozwiązano na podstawie porozumienia stron ( art 23 ust. 4 pkt 1 KN). Nauczyciel nie przyjął tego świadectwa informując, że oczekuje innej formy rozwiązania stosunku pracy i oczekuje wypłaty odprawy lub innej formy zadośćuczynienia. Proszę o odpowiedź co możemy teraz zaproponować pracownikowi (proszę o podstawę prawną)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Problem mój pojawił się z n-lem, którego przedstawię przebieg pracy. Pani X zatrudniona została w 2012 r. w oddziale przedszkolnym w wymiarze 20/25 na czas określony. Następną umowę p. była dyrektor szkoły podpisała z n-lką na czas określony (3 lata) w pełnym wymiarze. Następną umową była również umowa na czas określony (1 rok). Dnia 01.09.2016 podpisano z n-lem kolejną umowę na czas określony (1 rok) czyli do 31.08.2017 r. W kwietniu 2017 r. p.urodziła dziecko i przebywa na urlopie macierzyńskim. Poprzednia dyrektorka wystawiła świadectwo pracy, które zostało wysłane w ciągu 7 dni. Pani n-lka domaga się zatrudnienia na czas nieokreślony z dniem 01.09.2017r. Proszę o wykładnię prawną tej trudnej i zawiłej dla mnie sytuacji. Bardzo proszę o pilną odpowiedź i ewentualnie wzór aneksu do zawartej wcześniej umowy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe