Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W przypadku zatrudnienia w oddziale przedszkolnym w placówce samorządowej, nawiązanie czwartej terminowej umowy o pracę było dopuszczalne na podstawie art. 10 ust. 7 KN pod...

PORADA PRAWNA

01 października 2017 Kadry

Problem mój pojawił się z n-lem, którego przedstawię przebieg pracy. Pani X zatrudniona została w 2012 r. w oddziale przedszkolnym w wymiarze 20/25 na czas określony. Następną umowę p. była dyrektor szkoły podpisała z n-lką na czas określony (3 lata) w pełnym wymiarze. Następną umową była również umowa na czas określony (1 rok). Dnia 01.09.2016 podpisano z n-lem kolejną umowę na czas określony (1 rok) czyli do 31.08.2017 r. W kwietniu 2017 r. p.urodziła dziecko i przebywa na urlopie macierzyńskim. Poprzednia dyrektorka wystawiła świadectwo pracy, które zostało wysłane w ciągu 7 dni. Pani n-lka domaga się zatrudnienia na czas nieokreślony z dniem 01.09.2017r. Proszę o wykładnię prawną tej trudnej i zawiłej dla mnie sytuacji. Bardzo proszę o pilną odpowiedź i ewentualnie wzór aneksu do zawartej wcześniej umowy.

W przypadku zatrudnienia w oddziale przedszkolnym w placówce samorządowej, nawiązanie czwartej terminowej umowy o pracę było dopuszczalne na podstawie art. 10 ust. 7 KN pod warunkiem, że nauczycielka była zatrudniana na zastępstwo albo istniały potrzeby wynikające z potrzeby nauczania – czyli w momencie zawierania poszczególnych umów (w tym w dniu 1 września 2016 r.) z obiektywnych przyczyn dyrektor ustalał, że dla nauczycielki nie było pracy na czas nieokreślony. Wówczas ostatnia umowa o pracę uległa rozwiązaniu w dniu 31 sierpnia 2017 r. i nauczycielka nie ma roszczenia o dalsze zatrudnienie. Natomiast, gdy co najmniej ostatnia umowa terminowa została zawarta sprzecznie z art. 10 ust. 7 KN, nauczycielka została zatrudniona na czas nieokreślony i jest uprawniona do wytoczenia powództwa o ustalenie istnienia stosunku pracy po dniu 31 sierpnia 2017 r. (art. 10 ust. 4 lub 5 KN – w zależności od stopnia awansu zawodowego, art. 189 KPC) i aby tego uniknąć należałoby ją pisemnie poinformować o bezterminowym zatrudnieniu.
W razie zatrudnienia w placówce niesamorządowej na podstawie przepisów KP, w sytuacji gdy ostatnia umowa nie została zawarta w okolicznościach wymienionych w art. 251 § 4 KP (m.in. na zastępstwo lub z obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy, wskazujących na brak w oddziale przedszkolnym wolnego stanowiska nauczycielskiego na czas nieokreślony) i które dodatkowo powinny zostać wymienione w treści umowy o pracę (art. 29 § 11 KP), z dniem 1 września 2016 r. czwarta terminowa umowa o pracę przekształciła się w umowę na czas nieokreślony na podstawie art. 251 § 3 KP, o czym wystarczy poinformować pisemnie nauczycielkę. Jeśli natomiast zaistniała jedna z sytuacji uzasadniających zawarcie kolejnej terminowej umowy o pracę w oparciu o art. 251 § 4 KP , stosunek pracy nauczycielki zakończył się w dniu 31 sierpnia 2017 r. i pracodawca nie ma obowiązku ponownie jej zatrudnić od dnia 1 września 2017 r.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT