Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od listopada 2012r.- ciąża.Urodziła dziecko 30 czerwca 2013r. cały ten czas przebywała na zwolnieniu. Nie wykorzystała urlopu w ferie 2013 (zwolnienie) i wakacje 2013 ponieważ w tym czasie ustalono jej urlopy macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski do dnia 27 czerwca 2014r. Czy należy jej się teraz urlop 8 tyg za rok 2013 i 8 tyg za rok 2014?
Nauczycielce przysługuje uzupełniający urlop wypoczynkowy za 2013 rok w wymiarze 8 tygodni oraz za 2014 rok w wymiarze odpowiadającym długości ferii letnich. Urlop rodzicielski kończy się 27 czerwca, więc w 2014 roku nauczycielka skorzysta z urlopu wypoczynkowego w trakcie wakacji. Zgodnie z art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela uzupełniający urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze do 8 tygodni. Podczas wakacji nauczycielka wykorzysta 9 tygodni urlopu, więc za ten rok nie będzie już przysługiwał żaden dodatkowy urlop.
Od puli urlopowej (ferie + wakacje) odliczamy tygodnie nieobecności nauczycielki. Od wymiaru urlopu uzupełniającego (8 tygodni) odejmujemy liczbę tygodni wykorzystanego urlopu. Otrzymana suma daje nam wymiar przysługującego urlopu uzupełniającego, np.
w roku 2014 nauczycielowi przysługuje urlop w wymiarze 11 tygodni: 2 tygodnie ferii zimowych + 9 tygodni wakacji,
nauczyciel był na zwolnieniu przez 2 tygodnie ferii i przez 3 tygodnie wakacji,
jego nieobecność spowodowana chorobą to 5 tygodni,
11 - 5 = 6 tygodni wykorzystanego urlopu w trakcie wakacji,
8 - 6 = 2 tygodnie przysługującego urlopu uzupełniającego za 2014 rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w trakcie roku szkolnego mogę zmienić nauczycielowi mianowanemu umowę na czas nieokreślony na umowę na podstawie mianowania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, przy której działają oddziały przedszkolne. Dotychczas oddziały przedszkolne pracowały w godzinach realizacji podstawy programowej (5 godz.). Z dniem 1 stycznia 2023 r. organ wydłużył pracę oddziałów do godz. 16:00. Pracę w oddziale przedszkolnym, w wydłużonym czasie, podjęły panie uczące także w klasach I-III. W jaki sposób należy odnieść się do ich urlopu, który te nauczycielki realizują w ferie oraz w wakacje? Oddziały przedszkolne pracują w ferie oraz jeden miesiąc wakacji. Czy należy tym nauczycielkom uśrednić ich pensum (18/18 +3/25), czy zgodnie z decyzją burmistrza realizować tę pracę jako godziny ponadwymiarowe wobec dotychczasowego pensum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam.
Nauczyciel zatrudniony od 1.09.2011 r. do 31.08.2012 r. korzystał z dwóch dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem w grudniu 2011 r.
Czy w tym przypadku nauczycielowi należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2011 r. , jeżeli nie przepracował efektywnie 4 miesięcy.
Dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi świetlicy, ktory posiada kwalifikacje z edukacji początkowej dyrektor wydzieli w kl. I i III wychowanie fizyczne w wymiarze 3 godzin w każdej klasie. Wizytator zakwestionował kwalifikacje tego nauczyciela do nauczania w-f. Czy miał rację? Zaznaczam, że nauczyciel edukacji początkowej na studiach realizował metodykę wychowania fizycznego.
- Moje pytanie dotyczy rozliczania nieobecności z tytułu opieki nad dzieckiem zgodnie z art.188kp w odniesieniu do nauczycieli. Nauczyciel pracujący na niepełnym etacie ma np. w poniedziałek 2 godz.lek. i chce w tym dniu wziąć opiekę nad dzieckiem: pytanie czy z puli 16 godz (bo nauczyciel zadeklarował godz odbiór opieki) potrącamy mu tylko te 2 godz w których miałby zajęcia czy 8 godz?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe