Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od 16.11.2019. Od 21.06.2020 jest na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim do 19.06.2021. Czy od 20.06.2021 będzie do zakończenia zajęć na urlopie uzupełniającym a następnie wykorzysta bieżący urlop do 31.08.2021 a później pozostały urlop wypoczynkowy uzupełniający od 01.09.2021?
Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub urlopu macierzyńskiego nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Nauczyciel, o którym mowa nabywa więc prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 8 tygodni za 2020 r.
Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego od 20 czerwca 2021 r, do końca zajęć dydaktycznych nauczyciel powinien korzystać z urlopu uzupełniającego za 2020 r., a następnie do końca sierpnia z urlopu wypoczynkowego za 2021 r., gdyż zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Po zakończeniu wakacji letnich właściwe będzie udzielenie nauczycielowi dalszego urlopu uzupełniającego za 2020 r., aczkolwiek nie m takiego „przymusu” gdyż prawo do urlopu uzupełniającego zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 291 § 1 kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. W naszym przypadku końcową datą będzie dzień 31 sierpnia 2023 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel z wykształceniem: jednolite studia magisterskie z tytułem mgr inż. elektryk, z przygotowaniem pedagogicznym, nauczyciel dyplomowany uczący m.in. na praktycznej nauce zawodu klasy o profilu elektrycznym powinien posiadać również świadectwo kwalifikacyjne E , SEP-u, uprawniające do zajmowania się eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku eksploatacji oraz świadectwo kwalifikacyjne D, SEP-u, uprawniające do zajmowania się eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ostatnio ukazało się pytanie na Państwa portalu dotyczące pensum uśrednionego proszę o informację dlaczego ten nauczyciel został potraktowany jako specjalista (otrzymał tylko 4 godziny zajęć rewalidacyjnych)? Z przydziału nie wynika, że to pedagog, logopeda, terapeuta, doradca zawodowy, psycholog, którego pensum to 22? Moim zdaniem zajęcia rewalidacji powinny być policzone w tym przypadku z pensum 18. Poniżej wcześniej zadane pytanie:
Nauczyciel zatrudniony na etacie świetlicy, pensum 26/26 otrzymuje 4 godziny zajęć rewalidacyjnych oraz 5 godzin języka polskiego. Jakie będzie jego pensum?
Na podstawie art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe. Pytanie nie zawiera informacji wystarczających do wyliczenia wymiaru tzw. pensum łączonego nauczyciela, ponieważ nie podano, jaki wymiar pensum obowiązuje na stanowisku nauczyciela – specjalisty, na którym powierzono prowadzenie zajęć rewalidacyjnych zgodnie z uchwałą organu prowadzącego podjętą na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b w zw. z art. 91d pkt 1 KN. O ile został on określony na maksymalnym dopuszczalnym poziomie 22 godzin dla pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, wyliczenie jest następujące: (26 + 4 + 5) / (1 + 0,18 + 0,28) = 23,97 godzin zaokrąglonych w górę do 24 godzin; nauczyciel w takiej sytuacji realizuje pensum łączone wynoszące 24 godziny i 11 godzin ponadwymiarowych. Powyższe wyliczenia należy skorygować, jeśli organ prowadzący uchwalił inny wymiar pensum na stanowisku nauczyciela – specjalisty.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany w gimnazjum właczonym od 1 IX do szkoły podstawowej, zatrudniony na podstawie mianowania na pełen etat, członek związku zawodowego - od 1 wrzesnia 2017r, planowane ma ograniczenie etatu - brak godzin, klasa gimnazjum mniej. Jaka jest ochrona związku w takiej sytuacji? Czy temu nauczycielowi MUSI być zapewniony etat w tej szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przeniesienie nauczyciela stażysty na inne stanowiska w tej samej placówce.
01.09.2018 r. zatrudniliśmy w placówce, w wymiarze 1 etatu nauczycielkę w-f (pensum 18) na okres 2 lat (do 31.08.2021) celem umożliwienia pracownikowi odbycia stażu na stopień nauczyciela kontraktowego.
W tej chwili, na nowy rok szkolny 2019/2020 mamy mniej o 1 etat nauczycieli w-f (wynika to z kalkulacji do arkusza organizacji, zatwierdzonego przez jednostkę prowadzącą - zmniejszenie liczby klas oraz nowelizacja zapisu, iż klasy integracyjne nie będą dzielone na grupy osobno realizujące lekcje wychowania fizycznego), w związku z czym p. Dyrektor chce zaproponować rzeczonemu nauczycielowi przeniesienie na stanowisko wychowawcy świetlicy (zmiana stanowiska i pensum z 18 na 26). Proszę o informację w jaki sposób powinniśmy w tej sytuacji postąpić. Czy informować o tym związki zawodowe? Czy nauczyciel stażysta musi wyrazić zgodę na przeniesienie na inne stanowisko (art. 18 ustawy Karta Nauczyciela nie stanowi o stażystach i kontraktowych). Czy informacja o przeniesieniu (oczywiście pisemna) powinna być sporządzona w formie wypowiedzenia umowy w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy (nauczyciel w-f z pensum 18 na wychowawca świetlicy z pensum 26)? Czy nauczyciel do połowy okresu wypowiedzenia powinien złożyć pisemną odmowę (jeśli nie będzie się godził na nowe warunki)? Okres wypowiedzenia w/w osoby, to 1 m-c. Jeśli należy wypowiedzieć umowę w części dotyczącej stanowiska pracy, to kiedy tego dokonać? W maju, kiedy jest tzw. „ruch kadrowy”, mimo, iż w tej sytuacji okres wypowiedzenia pracownika będzie przypadał na ostatni dzień czerwca (wiadomym jest, że nikt nie przyjmie do pracy nauczyciela na okres wakacji), czy w lipcu, kiedy nauczyciel będzie na urlopie ale wówczas okres wypowiedzenia zakończy swój bieg 31 sierpnia (w jaki sposób wręczyć wówczas pracownikowi pismo)? Czy jeśli nauczyciel nie przyjmie nowych warunków należy mu się odprawa?
Dla oglądu sytuacji dodam, iż w tej chwili zatrudniamy 5 nauczycieli w-f.
3 osoby: umowa na czas nieokreślony przekształcona w stosunek pracy na podstawie mianowania (nauczyciele mianowani i dyplomowani).
1 osoba zatrudniona od 11.09.2017 r. do 26.03.2018 r. na zastępstwo nieobecnego nauczyciela świetlicy aneksowana w styczniu 2018 r. na okres zatrudnienia: 29.01.2018-22.06.2018 – zmiana, poza okresem zatrudnienia, dotyczyła także zmiany stanowiska z wychowawcy świetlicy na nauczyciela w-f, a spowodowana była nieobecnością nauczyciela w-f, który w tym okresie korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia. Ponowne zatrudnienie tego pracownika, to umowa na czas określony od 01.09.2018 r. do 31.08.2021 r. na stanowisku nauczyciela w-f. Okres umowy ściśle związany z umożliwieniem pracownikowi odbycia stażu na nauczyciela kontraktowego.
Kolejna osoba, to nauczyciel, którego cała sytuacja i zadane pytania dotyczą.
Jako kryterium wyboru osoby do przeniesienia na stanowisko wychowawcy świetlicy przyjęto najkrótszy staż w naszej placówce.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel planuje odejść na emeryturę z końcem roku kalendarzowego, nie chce odejść z końcem roku szkolnego 2013/2014, czy dyrektor może nie wyrazić zgody na takie rozwiązanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe