Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka otworzyła staż na stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego z dniem 1.09.2017 r. Od 7.02.2018 r. do 24.08.2018 r. korzystała ze zwolnień lekarskich. Od 25.08.2018 r. do 11.01.2019 r. była na urlopie macierzyńskim, a od 12.01.2019 r. do 31.05.2019 r. na urlopie rodzicielskim. Do kiedy należy wydłużyć jej staż (proszę o konkretną datę)?
W pierwszej kolejności należy przywołać przepisy regulujące zasady wydłużania stażu na stopień awansu zawodowego nauczyciela zawarte w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215).
Artykuł 9d ust. 5 Karty Nauczyciela stanowi, że w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu m.in. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Z kolei w art. 9d ust. 5a zapisano, że w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z tych przyczyn jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia zarówno z nieobecnością spowodowaną chorobą, jak i rodzicielstwem.
Nauczyciel przebywał na zwolnieniu chorobowym nieprzerwanie od 7.02 do 24.08.2018 r. w łącznym wymiarze 6 miesięcy i 17 dni. Z kolei na urlopach związanych z rodzicielstwem nauczycielka przebywała od 25.08.2018 r. do 31.05.2019 r. W łącznym wymiarze nie przekroczono roku i 6 miesięcy, a więc nauczyciel nie musi ponownie odbywać stażu.
Z obliczeń wynika, że staż powinien być przedłużony o 1 rok 3 miesiące i 22 dni. Skoro planowo miał być zakończony 31.05.2020 r., to po przedłużeniu zakończy się 22.09.2021 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel po przepracowaniu sześciu lat w niepełnym wymiarze godzin (średnio 16/18) i siódmym roku na pełnym etacie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia? Od kilku lat zatrudniony jest na czas nieokreślony.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu przysługuje dyrektorowi szkoły w przypadku przepracowania od 01.01 do 31.08.2019 r. (po tym okresie dyrektor zostanie zwolniony i przejdzie na emeryturę). Czy urlop należy wyliczyć proporcjonalnie czyli 24 dni czy cały urlop 35 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wypłaca się nauczycielowi wspierającemu dodatek z tytułu pracy w trudnych warunkach. Nauczyciel pracuje w oddziele integracyjnym kl. O. w pełnym wymiarze. W oddziale jest 3 dzieci z orzeczeniami w tym 1 dziecko z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym.
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie otrzymał wypowiedzenie warunków umowy o pracę w związku z ograniczeniem etatu (zmniejszenie etatu). Czy w związku z tym ograniczenie etatu automatycznie skutkuje przekształceniem umowy z mianowania na umowę na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel prowadzący w szkole ponadgimnazjalnej rewalidację? Według sugestii organu prowadzącego powinien to być tylko specjalista, czyli np. surdopedagog, tyflopedagog, logopeda. W przepisach prawnych dotyczących wymaganych kwalifikacji nie ma podane, jakie kwalifikacje konkretnie ma mieć nauczyciel prowadzący rewalidację. W rozporządzeniu z 2013 r. mówi się, że pomoc psychologiczno-pedagogiczną udzielają nauczyciele i specjaliści. Mam problem, czy nauczyciel który ukończy studia podyplomowe w wymiarze 350 godzin "Rewalidacja uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi" spełni wymogi odnośnie posiadanych kwalifikacji?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe