Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zajęcia rewalidacyjne są zajęciami specjalistycznymi adresowanymi wyłącznie do uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na...

PORADA PRAWNA

Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel prowadzący w szkole ponadgimnazjalnej rewalidację? Według sugestii organu prowadzącego powinien to być tylko specjalista, czyli np. surdopedagog, tyflopedagog, logopeda. W przepisach prawnych dotyczących wymaganych kwalifikacji nie ma podane, jakie kwalifikacje konkretnie ma mieć nauczyciel prowadzący rewalidację. W rozporządzeniu z 2013 r. mówi się, że pomoc psychologiczno-pedagogiczną udzielają nauczyciele i specjaliści. Mam problem, czy nauczyciel który ukończy studia podyplomowe w wymiarze 350 godzin "Rewalidacja uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi" spełni wymogi odnośnie posiadanych kwalifikacji?

Zajęcia rewalidacyjne są zajęciami specjalistycznymi adresowanymi wyłącznie do uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność. Nie są więc formą pomocy psychologiczno-pedagogicznej, gdyż wynikają z rozporządzenia MENiS z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 15, poz. 142, z późn. zm.) Zgodnie z § 3 ust. 2 w szkolnym planie nauczania należy dodatkowo uwzględnić dla uczniów niepełnosprawnych, w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczniów następujące zajęcia rewalidacyjne: korekcyjne wad postawy, korygujące wady mowy, orientacji przestrzennej i poruszania się, nauki języka migowego lub innych alternatywnych metod komunikacji, inne, wynikające z programów rewalidacji. (por. § 6 ust. 1 pkt 5 oraz ust. 2 rozporządzenia MEN z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2015 r., poz. 1113)
W przypadku zajęć rewalidacyjnych (usprawniających) organizowanych dla uczniów szkół ogólnodostępnych, nauczyciel je prowadzący powinien posiadać takie kwalifikacje, jakie – w zależności od typu jednostki oświatowej – zostały określone w § 2 rozporządzenia MEN w sprawie kwalifikacji nauczycieli. Zgodnie z ich brzmieniem nauczyciel prowadzący zajęcia rewalidacyjne - prócz przygotowania pedagogicznego – musi mieć również wykształcenie/przygotowanie specjalistyczne zgodne z prowadzonymi zajęciami. Warto zauważyć, że zgodność wykształcenia z prowadzonymi zajęciami będzie zwykle determinowana charakterem zajęć rewalidacyjnych wskazanym w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Jest to związane z tym, że rodzaj kwalifikacji wymaganych od nauczyciela zajęć rewalidacyjnych będzie zależał od tego, jakiego rodzaju terapie mają być podejmowane z dzieckiem lub uczniem w ramach zajęć rewalidacyjnych.
Resort edukacji wielokrotnie podkreślał, że można je przyznać tylko nauczycielom, których przygotowanie odpowiada rodzajowi prowadzonych zajęć. Tak więc, zajęcia rewalidacyjne z uczniem np.: niepełnosprawnym intelektualnie powinien prowadzić oligofrenopedagog, z uczniem słabosłyszącym – surdopedagog lub surdologopeda, z uczniem słabowidzącym – tyflopedagog, z uczniem niepełnosprawnym ruchowo – specjalista z zakresu korekcji wad postawy, itp. Uznanie w tej kwestii kwalifikacji nauczyciela, który ukończy studia podyplomowe w wymiarze 350 godzin „Rewalidacja uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” należy wyłącznie do dyrektora szkoły.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT