Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zagadnienie zwolnienia nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć w czasie urlopu wychowawczego jest problematyczne. Z jednej strony, pracodawca zatrudniający co...

PORADA PRAWNA

24 lutego 2020 Prawo oświatowe

Nauczycielka od 3 lat (po kolejnych 3 porodach) przebywa na urlopie wychowawczym. Obecnie urlop wychowawczy kończy jej się 31 sierpnia 2020 r. Od 1 września 2020 r. nie mogę zapewnić tej nauczycielce etatu. Czy w okresie przebywania na urlopie wychowawczym mogę wręczyć- wysłać jej wypowiedzenie z art. 20? ( szkoła liczy 51 nauczycieli). Nauczycielka ta przekazała, że w roku 2020/2021 też będzie korzystała z urlopu wychowawczego. Jednak nie mogę ryzykować, gdyż jeżeli będzie chciała wrócić wcześniej nie będę mogła jej zapewnić pracy. Proszę o radę jakie kroki najlepiej podjąć?

Zagadnienie zwolnienia nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć w czasie urlopu wychowawczego jest problematyczne. Z jednej strony, pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników może w czasie urlopu wychowawczego trwającego dłużej niż 3 miesiące doręczyć wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy - art. 10 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2018 r., poz. 1969). Z drugiej zaś strony, zagadnienie zwolnienia pełnoetatowego nauczyciela z przyczyn organizacyjnych reguluje art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, który ponadto nie odsyła do stosowania w całości przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 r., a tylko do regulacji o wysokości odprawy nauczyciela zatrudnionego na umowę o pracę (art. 20 ust. 2 KN). W orzecznictwie podkreśla się ochronę stosunku pracy nauczyciela w trakcie urlopu wychowawczego, gdy w szkole zachodzą zmiany organizacyjne, co wynika z odesłania z art. 91c ust. 1 KN do art. 1868 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. (m.in. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 2013 r., II PK 66/13). Nie ma orzecznictwa wyraźnie dopuszczającego bezpośrednie stosowanie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. do nauczyciela zwalnianego w trybie art. 20 KN. W związku z tym na wypadek dokonania wypowiedzenia oraz odwołania się przez nauczyciela do sądu pracy, pracodawca musi się liczyć z tym, że wypowiedzenie może zostać uznane za wadliwe. Doprowadzi ono wprawdzie do rozwiązania stosunku pracy, natomiast sąd mógłby uznać za zasadne ewentualne roszczenia nauczyciela z art. 45KP. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT