Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie...

PORADA PRAWNA

23 listopada 2020 Kadry

Nauczycielka miała umowę o pracę od 1.10.2019 r. do 26.06.2020 r. W trakcie roku szkolnego zaszła w ciążę i umowa została przedłużona do dnia porodu. Od 17.11.2020 r. nie jest już naszym pracownikiem. W czasie ferii zimowych wykorzystała 14 dniu urlopu wypoczynkowego. Ile należy się nauczycielce dni urlopu wypoczynkowego i za ile dni będzie przysługiwał ekwiwalent?

Zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i wakacji. Z kolei na podstawie art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii i wakacji. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. W przedstawionej sytuacji nauczyciel nie był zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym. Dlatego też nabył prawo do urlopu proporcjonalnego. Za 2019 r. będzie to 15 dni, a za 2020 r. 55 dni. Skoro nauczyciel był zatrudniony „ciągiem” do 17 listopada, to wykorzystał również urlop wypoczynkowy w wakacje (o ile nie przebywał na zwolnieniu lekarskim). Na pewno należy takiemu nauczycielowi wypłacić ekwiwalent za urlop z 2019 r. oraz za te dni 2020 r., w których nie korzystał z urlopu, a nabył do niego prawo.
Trzeba również pamiętać o tym, że w świadectwie pracy bezwzględnie należy wpisać liczbę dni, za jakie nauczycielowi wypłacono ekwiwalent.
Nadmienić należy, że w przypadku prawa do urlopu uzupełniającego zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 291 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm.) roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT