Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka miała swoją pierwszą umowę o pracę na czas określony w terminie: 20.08.1979 r. do 07.06.1980 r., kolejna umowa została zawarta od 20.08.1980 r. na czas nieokreślony. Z pierwszego okresu nigdy nie miała świadectwa pracy. Cały czas pracuje w tej samej szkole, czy w momencie kiedy ta nauczycielka będzie odchodzić na emeryturę będę mogła wystawić jedno świadectwo pracy i te dwa okresy pracy na jednym świadectwie pracy, czy niezwłocznie powinnam wystawić to zaległe świadectwo z okresu 20.08.1979 r. - 07.06.1980 r.?
W wypadku opisanym w pytaniu należy wystawić jedno świadectwo pracy, które w swoich postanowieniach będzie obejmować dwa okresu zatrudnienia.
Niestety trudno mi się odnieść do drugiej części pytania, dotyczącej techniki wystawienia świadectwa pracy jeśli przerwa w zatrudnieniu wynosiła więcej niż 7 dni: "Z uwagi na przerwę w zatrudnieniu przekraczającą 7 dni, bardziej prawidłowe byłoby wystawienie odrębnych świadectw pracy, natomiast uwzględnienie ich w jednym dokumencie nie będzie skutkowało „nieważnością” wykazania także poprzedniego okresu zatrudnienia.”, albowiem brak źródła tej wypowiedzi. Tym bardziej, że jest ona niewłaściwa, albowiem nawet błędnie, niewłaściwie wystawione świadectwo pracy nie powoduje nieważności okresu zatrudnienia. Ponadto przepis dotyczy kolejnej umowy o pracę, która ma być zawarta. Przykład: pracodawca zatrudniał pracownika od 1 września 2018 r. Do 31 sierpnia 2019 r. Zamierza zawrzeć ponownie umowę z tą samą osobą dopiero od października 2019 r., tym samym za pierwszy okres musi wydać świadectwo pracy. Tym samym jest to obowiązek „ teraźniejszy”. W innej sytuacji, dotyczącej przeszłości, w przypadku, gdy ustaje stosunek pracy, w którym były różne umowy o pracę, w takim wypadku należy zastosować postanowienie z art. 97 § 1 kodeksu pracy w tym zakresie: "Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.”
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie pensum nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne lub socjoterapeutyczne zatrudnionego na 4 godz. w szkole podstawowej. Nadmieniam, że uchwałą Rady Gminy takie pensum nie jest ustalone.
Proszę o podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może skorzystać z urlopu zdrowotnego gdy nabył już prawo do świadczenia kompensacyjnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nauczycielowi, który 31.12.2010r odszedł na emeryturę,(zwolnił się), a następnie od 04.01.2011 został ponownie zatrudniony w tej samej szkole na umowę o pracę w wymiarze 9/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ponieważ nie posiadał pełnych kwalifikacji. W chwili obecnej posiada pełne kwalifikacje, czy można go teraz zatrudnić przez mianowanie? Jaka jest podstawa prawna?
- Jestem nauczycielem mianowanym od 2017 roku. Czy ubiegając się o kolejny stopień awansu zawodowego Kuratorium może zakwestionować moje przygotowanie pedagogiczne, które wcześniej zostało uznane? Poinformowano mnie, że bez kursu kwalifikacyjnego nie otrzymam stopnia nauczyciela dyplomowanego, ponieważ ten dokument nie zostanie uwzględniony. Na jakiej podstawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe