Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podanie pensum nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne lub socjoterapeutyczne zatrudnionego na 4 godz. w szkole podstawowej. Nadmieniam, że uchwałą Rady Gminy takie pensum nie jest ustalone. Proszę o podanie podstawy prawnej.
Nauczyciel – specjalista, który nie prowadzi w szkole zajęć dydaktycznych, realizuje pensum ustalone przez organ prowadzący w wymiarze nie wyższym niż 22 godziny dla pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, co wynika z treści art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Pensum jest ustalane dla specjalisty, a nie do prowadzenia jakichś zajęć (rewalidacyjnych, socjoterapeutycznych) przez specjalistę. W pytaniu nie podano ani zajmowanego stanowiska przez specjalistę (nie istnieje stanowisko pedagogiczne nauczyciel zajęć rewalidacyjnych, nauczyciel zajęć socjoterapeutycznych), ani nazwy i daty uchwały organu prowadzącego, niemożliwe jest więc wskazanie, jaki wymiar pensum specjalista ma obowiązek realizować; jedynie ogólnie można wskazać, że nie przekracza on 22 godzin.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy urlop bezpłatny można rozpisywać na pojedyncze dni? Nauczyciel pracuje na 2/18, w każdy piątek po dwie godziny w tygodniu. Złożył wniosek o urlop bezpłatny w dniach 3.06, 10.06 i 17.06. Czy decyzję należy wystawić na te pojedyncze dni czy od 3 czerwca do 17 czerwca?
- Czy nauczyciel zatrudniony w szkole podstawowej ma prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w dniach: 01.09 (rozpoczęcie roku), Dniu Nauczyciela oraz w dniu zakończenia roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na podstawie mianowania w wygaszanym gimnazjum. Nauczycielka od 27.02.2017 r. do 26.02.2018 r. przebywa na urlopie zdrowotnym Od 01.09.2018 r. została przeniesiona w stan nieczynny, który kończy się z dniem 28.02.2018 r. i jednocześnie zbiega się z urlopem dla poratowania zdrowia (od 27.02.2017 r. do 26.02.2018 r.).
Nauczycielka wniosła sprawę do Sądu Pracy o ustalenie, że oświadczenie pracodawcy o przeniesienie w stan nieczynny jest bezskuteczne. Sprawa na dzień 12.02.2018 r. nie została rozstrzygnięta. W związku z kończącym się urlopem dla poratowania zdrowia (26.02.2018 r.), w dniu 12.02.2018 r. nauczycielka wystąpiła do dyrektora z pisemną prośbą o skierowanie na badania kontrolne. Czy w obecnej sytuacji, zgodnie z art. 73 ust. 6, dyrektor powinien skierować nauczycielkę na badania kontrolne, pozostają dwa dni tj. 27, 28.02.2018 r. od zakończenia urlopu zdrowotnego do zakończenia stanu nieczynnego, czy dopiero po rozstrzygnięciu sprawy przez Sąd (jeżeli zostanie uchylone oświadczenie pracodawcy o przeniesieniu nauczycielki w stan nieczynny)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1.09.2017 r. mój katecheta będzie pracował w szkole w wymiarze 15/18 - etat (i tam pobiera dodatek wiejski stosownie do wymiaru zatrudnienia ), a w moim przedszkolu 2,5 godz./25 - etat , do tej pory w przedszkolu otrzymywał dodatek wiejski, który był przyznany na stałe. Myślę, że obecnie muszę wypowiedzieć mu ten dodatek (pracuje w przedszkolu 16 lat jako katecheta), proszę o wzór pisma wypowiadającego ten dodatek.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ekwiwalent za urlop. Nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej na czas określony od 1 września 2018 do 25 stycznia 2019 (pierwsza umowa o pracę na stanowisku nauczyciela) w wymiarze 3,33/22. Koniec umowy przypada przed rozpoczęciem ferii zimowych. Za ile dni należny jest pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe