Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ponieważ nie posiadał pełnych kwalifikacji. W chwili obecnej posiada pełne kwalifikacje, czy można go teraz zatrudnić przez mianowanie? Jaka jest podstawa prawna?
Na podstawie art. 10 ust. 5a pkt 2 w zw. z ust. 5 pkt 5 KN stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony z mocy prawa (na podstawie ww. przepisu) przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel mianowany lub dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, uzupełnił kwalifikacje. Przekształcenie podstawy prawnej zatrudnienia potwierdza na piśmie dyrektor szkoły (lub innej samorządowej jednostki oświatowej), do czego zobowiązuje go art. 10 ust. 5b KN. W piśmie dyrektor informuje nauczyciela od jakiej konkretnie daty (od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel uzyskał pełne kwalifikacje) dotychczasowy stosunek pracy uległ przekształceniu w zatrudnienie na podstawie mianowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1.Czy dyrektor szkoły może uśredniać godziny dydaktyczne w klasie, która w trakcie roku szkolnego wychodzi na miesięczną praktykę zawodową? - mam w takiej klasie 3 godziny tygodniowo - w miesiącu kwietniu klasa przebywa na praktyce zawodowej - za ten czas od września do końca roku szkolnego płatność za wymienione 3 godziny jest mi uśredniana.
2. Czy dyrektor może nie zapłacić za zastępstwo, które zostało przydzielone mi w planie, w czasie gdy mam ustalone zajęcia z wymienioną w pyt.1 klasą, która to obecnie jest na praktyce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Sprzątaczka ma obciążenie komornicze. Przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Czy w takim wypadku kwota wypłacana pracownikowi może być niższa niż 1460 zł brutto, jeśli osiągnął większe wynagrodzenie niż kwota gwarantowana? Czy od kwoty gwarantowanej (1460 zł) potrąca się 20% chorobowego pracownikowi? Czy te 20% mniej dostaje komornik?
- Czy na podstawie §2 ust.2 pkt 2 oraz §5 pkt 1) rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli w szkole podstawowej w oddziale przysposabianym do pracy w zawodzie ogrodnik teoretycznych i praktycznych przedmiotów z zawodu może uczyć biolog, który posiada również kwalifikacje do nauczania przyrody? W oddziale tym realizowany jest program, który obejmuje wybrane treści z podstawy programowej kształcenia w zawodzie ogrodnik. Uczniowie w ramach zajęć są przygotowywani do wykonywania prac związanych z zakładaniem i pielęgnacją roślin ozdobnych. Do wykonywania wyżej wymienionego zadania niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, tzn. uczeń: 1) rozpoznaje rodzaje i gatunki roślin ozdobnych, 2) rozpoznaje nasiona roślin ozdobnych i traw, 3) rozpoznaje organy podziemne roślin ozdobnych, 4) określa metody wegetatywnego rozmnażania roślin ozdobnych, 5) określa walory dekoracyjne roślin ozdobnych, 6) określa wymagania siedliskowe roślin ozdobnych, 7) planuje uprawę roślin ozdobnych w zależności od warunków klimatyczno-glebowych i ekonomicznych danego rejonu, 8) określa termin i sposób siewu nasion i sadzenia roślin ozdobnych, 9) przygotowuje glebę do siewu nasion i sadzenia roślin ozdobnych, 10) wykonuje czynności związane z siewem nasion i przesadzaniem roślin ozdobnych, 11) planuje rozmieszczenie roślin ozdobnych na terenach zieleni, 12) wykonuje dekoracje z wykorzystaniem roślin ozdobnych, 13) stosuje metody ochrony i nawożenia roślin ozdobnych bezpieczne dla środowiska, 14) dobiera narzędzia do wykonywania prac.
- Nauczycielka mianowana, zatrudniona w niepełnym wymiarze na czas nieokreślony na podstawie umowy o pracę od 2010 r. po otrzymaniu informacji na Radzie Pedagogicznej w dniu 29.04.2014, że w związku ze zmianami organizacyjnymi dyrektor będzie chciał z nią porozmawiać indywidualnie na temat zatrudnienia od dnia 02.05.2014r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (nauczycielka została przewidziana do zwolnienia). W jaki sposób można rozwiązać stosunek pracy, gdyby nie pojawiła się do dnia 31.05.2014r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ksiądz zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela, dostał wezwanie na zebranie kapłańskie (okazał dokument). Czy przysługuje mu z tego tytułu jakieś inne zwolnienie od pracy (oprócz urlop bezpłatny lub zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe