Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Co do zasady, z pracownkiem przebywającym na urlopie wychowawczym nie można rozwiązać umowy o pracę ani złożyć wypowiedzenia, w tym również wypowiedzieć mu warunków...

PORADA PRAWNA

12 marca 2015 Kadry

Nauczycielka języka angielskiego jest nauczycielem kontraktowym zatrudnionym w gimnazjum na czas nieokreślony. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i wychowawczego od 1 września 2015 r. wraca do pracy. Z arkusza organizacyjnego już od 3 lat wynika, że nie będzie dla niej pełnego etatu a może nawet nie być 1/2 etatu. Co w tej sytuacji ma zrobić dyrektor, skoro nauczycielka posiada kwalifikacje tylko do języka angielskiego? Będę wdzięczna za poradę.

Co do zasady, z pracownkiem przebywającym na urlopie wychowawczym nie można rozwiązać umowy o pracę ani złożyć wypowiedzenia, w tym również wypowiedzieć mu warunków pracy (przepisy mówiące o wypowiadaniu stosunku pracy mają zastosowanie do wypowiadania warunków pracy i płacy). Taki pracownik jest chroniony od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy, aż do dnia zakończenia urlopu - art. 1861 § 1 kodeksu pracy. Przepis ten przewiduje możliwość rozwiązania umowy o pracę jedynie w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Z powyższego wynika, ze dyrektor musiałby zaczekać, aż nauczycielka wróci do pracy i dopiero wówczas wypowiedzieć jej warunki pracy, co oczywiście w związku z ruchem kadrowym w szkołach feryjnych jest niemożliwe.

Istnieje jednak mozliwość zmiany warunków zatrudnienia pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 marca 2013 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jezeli szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników, można skorzystać z art. 10 ustawy, zgodnie z którym, jeżeli przyczyna zwolnienia nie dotyczy pracownika (a tak jest w przypadku braku godzin dla nauczyciela), ochrona przed zwolnieniem czy też zmianą warunków pracy nie obowiązuje. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 lutego 2006 r. II PZP 13/05:
"Przepisy art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.) mogą stanowić podstawę rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego także w sytuacjach, gdy nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 1861 § 1 zdaniu drugim k.p. "


 

 

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT