Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Czy dyrektor przedszkola może udzielić pracownikom urlopu za szkolenie bhp (które odbyło się poza godzinami pracy) w terminie późniejszym niż w miesiącu, w którym ono się odbyło, ze względu na organizację pracy placówki? 2. Kiedy nauczyciel w placówce publicznej nabywa prawa do tzw. trzynastki (dodatkowe wynagrodzenie roczne)?
1. Zgodnie z art. 1512 kodeksu pracy, w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.
Z powyższego wynika, że udzielenie czasu wolnego za godziny nadliczbowe na wniosek pracownika możliwe jest w dowolnym terminie (w innym okresie rozliczeniowym).
2. Kwestię nabycia prawa do doatkowego wynagrodzenia rocznego nauczycieli reguluje art. 2 ustawy z dnia 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Każdy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Jeżeli nie przepracował całego roku ale co najmniej 6 miesięcy, to nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu. W ust. 3 określone zostały przypadki, kiedy nie jest wymagane przepracowanie co najmniej 6 miesięcy (tu również wynagrodzenie ustala się proporcjonalnie do przepracowanego okresu), tj. w razie:
1) nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej),
2) zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż trzy miesiące,
3) powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej,
4) rozwiązania stosunku pracy w związku z:
a) przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,
b) przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,
c) likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,
d) likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją,
5) podjęcia zatrudnienia:
a) w wyniku przeniesienia służbowego,
b) na podstawie powołania lub wyboru,
c) w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,
d) w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją,
e) po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej,
6) korzystania:
- z urlopu wychowawczego,
- z urlopu macierzyńskiego,
- z urlopu ojcowskiego,
- z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- z urlopu dla poratowania zdrowia,
- przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,
- korzystania z urlopu rodzicielskiego,
7) wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kadencja dyrektora kończy się 31 sierpnia. W szkole jest dwóch wicedyrektorów, którzy powołani są DO ODWOŁANIA. Dyrektor stwierdził, że wicedyrektorzy odchodzą razem z nim i ujął ich w arkuszu organizacyjnym na rok 2017/2018. Odejście wicedyrektorów potraktował jako odejście z automatu tłumacząc to nowymi przepisami. Wicedyrektorzy nie złożyli pisemnych rezygnacji z funkcji i nie zostali przez dyrektora odwołani. Czy opisana sytuacja jest zgodna z obecnym stanem prawnym, jeśli tak, proszę o podanie podstawy prawnej. Sytuacja dotyczy samodzielnej szkoły podstawowej, która od 1.09 także będzie szkołą samodzielną. Czy w opisanej sytuacji może dojść do tego, że w dniu 1 września obecni wicedyrektorzy będą nadal pełnili tę funkcję, a jednocześnie będą nauczycielami z pełnym pensum?
- Od 1.09.2016r. chcę zatrudnić n-la mianowanego na 2/18 zgodnie z kwalifikacjami i 2/18 bez kwalifikacji do prowadzenia przedmiotu (zgoda Kuratorium) jak zawrzeć umowę o pracę z tym n-lem (jakie wynagrodzenie zasadnicze)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole pracują nauczyciele w niepełnym wymiarze godzin. W trakcie roku szkolnego przyznawane jest nauczanie indywidualne. Czy przyznanie im dodatkowych godzin wymaga zmiany umowy, czy można godziny wykazywać jako ponadwymiarowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam.
Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel, aby prowadzić zajęcia techniczne w szkole podstawowej? Czy nauczyciel matematyki może prowadzić takie zajęcia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w placówce nieferyjnej. W lutym odchodzi na emeryturę. Jak należy policzyć urlop wypoczynkowy: od września 2022 do lutego 2023 r., czy od stycznia 2022 r. do grudnia 2022 r. i potem od stycznia 2023 do lutego 2023 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe