Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka była zatrudniona na zastępstwo (placówka nieferyjna) od 1.09.2014-03.02.2015 r. (kolejna umowa u tego samego pracodawcy), 04.02.-18.08.2015 r., 01.09.2015-30.06.2016 r. Proszę o podanie ile przysługiwało dni urlopu w umowie, która trwała od 04.02-18.08.2015 (początek umowy jest kontynuacją pracy u tego samego pracodawcy) oraz 01.09.2015-30.06.2016 r. (pracownica wykorzystała do sierpnia 2015 r. 35 dni urlopu a w 2016 r. 9 dni urlopu). Czy 35 dni urlopu to rok kalendarzowy czy rok szkolny.
Zarówno w placówce publicznej prowadzonej przez j.s.t., jak i niepublicznej, urlop jest rozliczany wyłącznie w dniach roboczych w roku kalendarzowym, a nie szkolnym (art. 153 KP). Za 2014 r. nauczycielka nabyła praw do urlopu w wymiarze 12 dni (4/12 * 35 dni) w placówce samorządowej lub 9 dni (4/12 * 26 dni) w niepublicznej; w 2015 r. w pełnym wymiarze 35 dni w placówce samorządowej lub 26 dni w placówce niepublicznej, ponieważ częściowo przepracowany sierpień traktuje się jak miesiąc przepracowany w całości; w 2016 r. - w placówce samorządowej 18 dni, a w niepublicznej 13 dni (art. 1551 – art. 1553 KP, art. 64 ust. 3 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kto może dokonać oceny kwalifikacji nauczyciela czy posiadane kwalifikacje są zgodne z nauczanym zawodem, przedmiotem lub zakresem materiału czy nie? Do kogo należy decyzja i do kogo możemy się od niej odwołać?
- Z nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na 10,16/ 20 etatu został rozwiązany stosunek pracy z zachowaniem 3 miesięcy wypowiedzenia, które upływa 31.08.2019 r. ( art. 225 ust 1 ust 10 ustawy z dnia 14.12.2016 r. przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe). Czy dla tego nauczyciela należy się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy do teczki akt osobowych wystarczy INFORMACJA O PRZEKSZTAŁCENIU UMOWY O PRACĘ W STOSUNEK PRACY NA PODSTAWIE MIANOWANIA o treści: Na podstawie art. 10 ust. 5b w zw. z art. 10 ust. 5a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2017r., poz. 1189) informuję, że w związku z wystąpieniem wszystkich przesłanek zatrudnienia na podstawie mianowania art. 10 ust. 5a ww. ustawy oraz uzyskaniem stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego w dniu 31 sierpnia 2017r., stosunek pracy z dnia 1 września 2011r. nawiązany na podstawie umowy o pracę, w dniu 1 września 2017r. przekształcił się w stosunek pracy nawiązany na podstawie mianowania. Czy powinno znaleźć się w teczce coś jeszcze ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Poprzedni dyrektor, zawarł z księgową ustną umowę na prowadzenie finansów Rady Rodziców. Księgowa co miesiąc przelewa sobie z konta Rady Rodziców ok. 420 zł. Okazało się, że obecni członkowie RR nic o tym nie wiedzą. Nadmieniam, że RR nie jest organem mocno angażującym się w życie szkoły i w zasadzie teraz to z mojej inicjatywy próbuję nadać jej funkcjonowaniu jakąś "normalność". Czy mogę po prosty zakazać księgowej przelewania sobie comiesięcznej wypłaty i czy w ogóle RR może uchwalić opłatę za prowadzenie jej finansów? Proszę także o podanie aktów prawnych regulujących funkcjonowanie RR, oprócz Ustawy o systemie oświaty.
- Pracownik zatrudniony z Kodeksu pracy w związku z art. 15 Prawo oświatowe za zgodą organu prowadzącego (Ministerstwo Infrastruktury) posiada przygotowanie pedagogiczne, jest nauczycielem przedmiotów zawodowych.
a. Czy ww. pracownikowi wypłacamy dodatek za wychowawstwo?
b. Czy takiego nauczyciela można zatrudnić z Karty Nauczyciela? Jeśli tak – to z jakiego artykułu? Jakie przysługuje mu wynagrodzenie? Czy zostanie zatrudniony jako stażysta, czy można np. zaliczyć mu 5 lat pracy i zatrudnić jako kontraktowego? A może – ze względu na to, że zgoda zawiera informację „wynagrodzenie takiej osoby powinno być ustalone w wysokości nie wyższej niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego, nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określonej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej” – jako dyplomowanego?
c. Czy ww. nauczyciel może mieć stawkę godzinową (zgodnie z kwotą bazową) i być rozliczany z odbytych godzin?
d. Czy jeśli ww. nauczyciel jest opiekunem praktyk, to powinna być z nim zawarta umowa zlecenia (nawet jeśli ma z nami jednocześnie umowę o pracę)? Jak powinien być rozliczony czas pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe