Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka była zatrudniona na czas określony, tj. od 1.09.2011 do 31.08.2012. (7/18 etatu). Od 30.08.2012 r. jest na zwolnieniu lekarskim (ciąża). Przedłużono umowę do dnia porodu (planowany termin porodu 30 wrzesnia 2012 r.). Czy wymiar etatu wynikający z organizacji roku szkolnego można jej zmienić porozumieniem zmieniającym na 9/18 od 1.09.2012 r.?
Porozumienie zmieniające można zawrzeć w każdej chwili, bez względu na to, czy pracownik jest w pracy, czy też przebywa na zwolnieniu lekarskim. Takie porozumienie jest zgodnym oświadczeniem woli obu stron umowy (to tak, jakby zawrzeć umowę w czasie trwania zwolnienia lekarskiego - nie ma prawnych przeszkód).
W przypadku nauczycielki nie widzę jednak potrzeby zmiany umowy. Arkusz organizacji roku szkolnego nie powinien przewidywać zatrudnienia nauczycielki, skoro umowa o pracę zawarta była na czas określony. Z dniem porodu umowa ulegnie rozwiązaniu, nauczycielka wystąpi do ZUS-u o zasiłek macierzyński, a potem, jeżeli będą godziny, można zatrudnić ją w dowolnym wymiarze.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przystąpienie do strajku. Nauczyciele podjęli decyzję przystąpienie do strajku. Czy nauczyciele szkoły mogą przystąpić do strajku, jeżeli nie zostały zachowane procedury związane ze sporem zbiorowym tj. dyrektor szkoły nie otrzymał od związków zawodowych żadnych żądań dotyczących warunków pracy, płac itp?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z nauczycielem zostały zawarte 4 umowy na czas określony:
-pierwsza 01.09.2016 – 30.06.2017 r. (art. 10 ust. 7 KN potrzeba wynikająca z organizacji nauczania)
-druga od 01.09.2017 do 30.06.2019 r. (art. 10 ust. 7 KN zastępstwo za nauczyciela)
-trzecia od 01.09.2018 do 31.08.2019 r (art. 10 ust. 7 KN potrzeba wynikająca z organizacji nauczania)
-czwarta od 01.09.2019 do 31.08.2020 r. (na podstawie art. 10 ust 7 KN potrzeba wynikająca z organizacji nauczania)
Co roku jest inny wymiar etatu, ponieważ szkoła nie ma stałego etatu. Jesteśmy szkołą prowadzącą kształcenie w systemie zaocznym wymiar etatu zależy od liczby chętnych w danym roku szkolnym.
Dla tego nauczyciela nasza placówka jest dodatkowym miejscem pracy.
Czy do Karty Nauczyciela został wprowadzony przepis, który ogranicza okres zatrudniania nauczycieli na czas określony do 36 miesięcy? Czy przepis obowiązuje wstecz czy należy liczyć od roku szkolnego 2019/20? Czy obowiązuje wszystkich nauczycieli czy tylko zatrudnionych w podstawowym miejscu pracy?
Proszę o szersze zinterpretowanie tego przepisu i przypadku mojego nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września powstaje Zespół Szkół, w skład którego wejdzie gimnazjum (12 oddziałów) i nowo utworzone liceum (1 oddział - pierwsza klasa ). Wicedyrektor gimnazjum ma powierzone stanowisko na czas nieokreślony. W statucie Zespołu Szkół jest zapis o możliwości utworzenia stanowiska wicedyrektora Zespołu w przypadku co najmniej 12 oddziałów w zespole. Czy można odwołać wicedyrektora gimnazjum i powierzyć mu stanowisko wicedyrektora zespołu. W jakim terminie to należy zrobić (czy można od 1 września). Dodam, że w statucie Zespołu jest zapis o wspólnej Radzie Pedagogicznej i wspólnej Radzie Rodziców. Jak wywiązać się z obowiązku zasięgnięcia ich opinii, jeśli faktycznie będą istnieć najwcześniej od lub po 1 września?
- Witam.
Mam problem kadrowy i pytanie z tym związane, co mogę zrobić?
Z nauczycielem została rozwiązana umowa o pracę z końcem ubiegłego roku szkolnego, czyli 2011/2012 z powodu ukończenie przez niego 65 lat życie (jeszcze było można).
Z dniem 5 września 2012 (czyli nie z początkiem roku szkolnego 2012-2013) z tym nauczycielem z powodu braku specjalisty podpisana została umowa o pracę na czas określony, czyli od 5 września 2012 r. do dnia 28 czerwca 2013 r.
Dziś otrzymałem pismo ze ZNP, że ten pracownik objęty został szczególną ochroną, bo uchwałą Zarządu jest upoważniony do reprezentowania Związku w zakresie działalności socjalnej oraz przestrzegania zasad BHP w placówce.
Co mogę zrobić? Czy umowa kończy się tak jak została zawarta z dniem 28 czerwca 2013 r.? Czy jednak powstają jakieś trudności?
Jak mogę rozwiązać ten problem?
Czy informuję związek? Dziękuję za pomoc!
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry Ile wynosi stawka osobistego zaszeregowania za 1 godzinę dla nauczyciela dyplomowanego. Przysługuje mu dodatek stażowy w wysokości 20% i dodatek dla wychowawcy klasy (350,00zl). W arkuszu organizacyjnym ma przydzielone 22/18. Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe