Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przystąpienie do strajku. Nauczyciele podjęli decyzję przystąpienie do strajku. Czy nauczyciele szkoły mogą przystąpić do strajku, jeżeli nie zostały zachowane procedury związane ze sporem zbiorowym tj. dyrektor szkoły nie otrzymał od związków zawodowych żadnych żądań dotyczących warunków pracy, płac itp?
Jeżeli nauczyciele wezmą udział w strajku nielegalnym, tzn. bez wyczerpania procedury uregulowanej w art. 7 – art. 20 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, Dz.U. z 2019 r., poz. 174 (którą rozpoczyna wystąpienia przez podmiot reprezentujący interesy pracownicze do pracodawcy z żądaniami w sprawach warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych), narażają się na odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną oraz nie zachowują prawa do wynagrodzenia za okres niewykonywania pracy – art. 80, art. 108 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. oraz art. 75 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka urodziła w dniu 18.11.2013 dziecko. W 2013 roku przed narodzinami dziecka wykorzystała w całości urlop w czasie ferii zimowych. Placówka jest jednostką feryjną. Od 18.11.2013 do 16.11.2014 przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Od 17.11.2014 przebywa na urlopie wypoczynkowym. Jaka ilość urlopu wypoczynkowego przysługuje za rok 2013 i 2014? W jakim dniu powinna rozpocząć pracę w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W roku 2010 ówczesny Dyrektor RCKU został Wójtem i tym samym napisał podanie do Starosty o udzielenie urlopu bezpłatnego na czas trwania kadencji. Starosta udzielił takiego urlopu. Po ponownych wyborach w 2014 r. urlopowany Dyrektor ponownie został wybrany na Wójta. Nasze pytanie - czy napisane wcześniej podanie zostaje automatycznie przedłużone na następną kadencję, czy były Pan Dyrektor powinien ponownie napisać wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego i czy takie podanie powinien napisać ponownie do Starosty, czy już do nowej Pani Dyrektor?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sprawa dotyczy szkoły publicznej ogólnodostępnej - szkoły podstawowej. Mamy w szkole ucznia, który ma orzeczenie o niepełnosprawności oraz orzeczenie PPP o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, indywidualnych. Uczeń w stopniu upośledzenia głębokiego, leżący w zaleceniach PPP ma zapisane: 1. Zajęcia indywidualne zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w oparciu o indywidualny program IPET; 2. systematyczną rehabilitację ruchową, wygaszanie napięć mięśniowych i przykurczy; 3. rehabilitację metodą Bobath oraz PNF. Zatrudniając nauczyciela do pracy z tym dzieckiem mam do dyspozycji ludzi, którzy spełniają realizację pierwszego zalecenia, jednak nie posiadają uprawnień do rehabilitacji. Czy mogę zatrudnić do pracy z dzieckiem nauczyciela z oligofrenopedagogiką, który będzie realizował zadanie 1 i rehabilitanta bez przygotowania pedagogicznego, który będzie realizował zadanie 2 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na umowę o pracę na podstawie art. 10 ust. 7 KN. W II semestrze organ prowadzący wydał zgodę na 5/20 zajęć z nauczycielem wspomagającym oraz 2/18 zajęć z rewalidacji. Godziny te mają być przydzielone ww. nauczycielowi. Czy można zmienić jego umowę na zastępstwo porozumieniem zmieniającym? Jak prawnie możemy zwiększyć wymiar czasu pracy? Po dodaniu tych godzin zmieni się również pensum tego nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikom Niepublicznego Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego prowadzonego przez Stowarzyszenie należy wydać odzież roboczą na następujących stanowiskach pracy: wychowawca, pomoc wychowawcy,kierowcy, logopeda, fizjoterapeuta oraz wypłacać ekwiwalent za pranie tej odzieży.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe