Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel ze względu na odejście klas maturalnych od 1 maja miał dzień bez zajęć dydaktycznych (czwartek). W pewien czwartek odbywał się w szkole Dzień Kultury, w którym była szczególna organizacja dnia. Uczniowie normalnie odbywali 4 pierwsze lekcje, a następnie odbywały się konkursy, zawody itp. Nauczycielowi przed konkursami i zawodami przydzielono 2 lekcje w ramach przeniesienia z przyszłego tygodnia (zamiast tych dwóch lekcji w przyszły piątek, nauczyciel odbył je w ten czwartek). Normalnie w piątki nauczyciel ma 7 lekcji. Przeniesiono dwie na czwartek. Jednak w przyszły piątek nauczyciel nie miał pozostałych pięciu lekcji, zostały odwołane ze względu na odbywające się w szkole egzaminy. Nauczyciel nie został zaangażowany w komisje egzaminacyjne. Miał więc wolny dzień, o czym wiedział wcześniej z zarządzenia oraz panelu zastępstw w dzienniku elektronicznym. Nie przyszedł też w ten dzień do szkoły. Nauczyciel domaga się zapłaty za dwie przeniesione godziny. Czy słusznie? Wszystko odbywało się w miesiącu czerwcu. nauczycielowi wypłacono całkowitą pensję.
Zapewnienie nauczycielowi możliwości realizacji pensum spoczywa na pracodawcy. Skoro ze względów organizacyjnych (niezależnych od nauczyciela) zajęcia w wymiarze 5 godzin się nie odbyły, nauczycielowi należy się za nie wynagrodzenie pomimo nieobecności na terenie szkoły, jeśli dyrektor nie zaplanował dla nauczyciela innej pracy i nie zobowiązał do wykonywania jej w siedzibie szkoły – art. 7 ust. 1 KN, art. 80 i art. 81 § 1 KP. Z kolei za 2 przeniesione godziny nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie jak za godziny ponadwymiarowe, ponieważ nie były to godziny ponad wymiar pensum w rozumieniu art. 35 ust. 1 KN, a w ramach pensum, tylko zmianie uległ termin ich realizacji, do czego dyrektor jest uprawniony na podstawie art. 7 ust. 1 KN. Prawidłowo nauczycielowi wypłacono wynagrodzenie w pełnej miesięcznej stawce, ponieważ prawo nauczyciela do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oblicza się w skali miesiąca, a nie tygodnia – art. 39 ust. 4 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór umowy o prace dla intendentki i jednocześnie sprzątaczki
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam problem z ustaleniem prawa do odprawy pośmiertnej nauczyciela, który zmarł w styczniu br. O wypłacenie odprawy wystąpiła była żona pracownika w imieniu ich wspólnych córek (nastoletniej uczennicy i pełnoletniej studiującej). Wiem, że żyje jeszcze matka zmarłego nauczyciela. Czy jej także należy się część odprawy pośmiertnej, jeżeli nie pozostawała na utrzymaniu swego zmarłego syna i nasz pracownik z nią nie mieszkał, a ma ukończone 50 lat i pobiera albo emeryturę albo rentę. Czy odprawę wypłaca się na złożony wniosek przez członka rodziny, czy też robi się to niejako z urzędu? Nie mam kontaktu z matką zmarłego pracownika - czy to ja muszę zabiegać o kontakt z nią?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można aneksem lub porozumieniem przedłużyć umowę na czas zastępstwa od 1 września nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Pani jest w ciąży i od 1 września idzie na zwolnienie lekarskie. Czy Pani musi przepracować chociaż jeden dzień, a może należy zawrzeć nową umowę? Chcemy zapewnić tej Pani zasiłek macierzyński.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy może zostać przeniesiony nauczyciel na podstawie art. 18 ust. 4 KN na czas określony (rok szkolny)? Nauczyciel w przyszłym roku szkolnym nie ma możliwości dalszego zatrudnienia(jest zatrudniony na podstawie mianowania), więc zwrócił się z prośbą do dyrektora szkoły o wyrażenie zgody na przeniesienie, ale na okres od 1 września do 31 sierpnia (rok szkolny). Dyrektor placówki do której ma być przeniesiony nauczyciel, może zatrudnić nauczyciela, ale tylko na rok czasu (nie ma możliwości kontynuowania zatrudnienia na następne lata). Czy zatem przeniesienie jest możliwe na czas określony na podstawie art. 18 KN?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na jaką część etaty zatrudnić nauczyciela języka angielskiego w przedszkolu niepublicznym (gdzie tygodniowy wymiar pracy wynosi 40 godzin) a n-l j. angielskiego będzie miał 4 godziny tygodniowo? i jakie pensum ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe