Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam problem z ustaleniem prawa do odprawy pośmiertnej nauczyciela, który zmarł w styczniu br. O wypłacenie odprawy wystąpiła była żona pracownika w imieniu ich wspólnych córek (nastoletniej uczennicy i pełnoletniej studiującej). Wiem, że żyje jeszcze matka zmarłego nauczyciela. Czy jej także należy się część odprawy pośmiertnej, jeżeli nie pozostawała na utrzymaniu swego zmarłego syna i nasz pracownik z nią nie mieszkał, a ma ukończone 50 lat i pobiera albo emeryturę albo rentę. Czy odprawę wypłaca się na złożony wniosek przez członka rodziny, czy też robi się to niejako z urzędu? Nie mam kontaktu z matką zmarłego pracownika - czy to ja muszę zabiegać o kontakt z nią?
Zgodnie z art. 93 § 4 kodeksu pracy, odprawa pośmiertna przysługuje następującym członkom rodziny pracownika:
1) małżonkowi,
2) innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o enmeryturach i rentach z FUS.
Na podstawie art. 71 ustawy z dnia o emeryturach i rentach z FUS, rodzice mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli ubezpieczony (emeryt lub rencista) bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania oraz spełniają odpowiednio warunki określone dla wdowy i wdowca określone w art. 70 ust. 1 i 2.
Z pytania wynika, że matka zmarłego nauczyciela nie spełnia pierwszego warunku - przyczyniania się nauczyciela, bezpośrednio przed śmiercią, do jej utrzymania.
Pracodawca nie ma pełnej wiedzy na temat sytuacji rodzinnej swoich pracowników. To, co jest mu znane, wynika z dokumentacji pracowniczej - z reguły są to informacje o dzieciach, współmałżonku i osobach, z którymi wspólnie zamieszkuje i prowadzi gospodarstwo domowe (potrzebne np. do świadczeń z ZFŚS). Przepisy kodeksu pracy określają jedynie wysokość odprawy pośmiertnej oraz krąg osób uprawnionych. Osoby te powinny więc zgłosić się do pracodawcy z wnioskiem o wypłacenie przysługującego im świadczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel X z dniem 9 maja 2016 r. rozpoczyna zwolnienie lekarskie, a następnie zostanie przyznany urlop macierzyński (od około 20 czerwca). Nauczyciel Y przejmuje obowiązki nauczyciela X tzn. zostanie przyznany dodatek za wychowawstwo od 9 maja . Do kiedy nauczycielowi Y powinnam dać to (chwilowe) wychowawstwo do 30 czerwca czy do 31 sierpnia 2016 r.?
- Witam! W ubiegłym roku szkolnym nauczyciel przystąpił do konkursu na stanowisko dyrektora gimnazjum. Konkurs nie został rozstrzygnięty, ale burmistrz mimo to powierzył mu pełnienie funkcji dyrektora tej szkoły na 10 miesięcy. Pod koniec kwietnia br. w szkole pojawiło się zarządzenie tego dyrektora o zwołaniu posiedzenia Rady Pedagogicznej w sprawie wyrażenia opinii o powierzeniu temu dyrektorowi przez burmistrza stanowiska dyrektora gimnazjum na okres pięciu lat szkolnych w trybie art. 36a, ust.4 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zm.). Czy takie postępowanie burmistrza jest zgodne z prawem? Czy to oznacza, ze burmistrz w takiej sytuacji jak opisana nie musi ogłaszać konkursu na stanowisko dyrektora? Czy Rada Pedagogiczna, która nie widzi współpracy z obecnym dyrektorem, może wyrazić opinię negatywną i czy ma ona wpływ na przedmiotową sprawę? Jak winien wyglądać tryb wyrażenia opinii w przedmiotowej sprawie?
- Od września planuję zmienić sekretarce warunki pracy.
Nowe warunki: etat sekretarki, 25 godzin i sprzątaczki 15 godzin.
Jak zgodnie z prawem przeprowadzić tę zmianę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie. Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na temat ilości dni za które powinniśmy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Przysługujący wymiar urlopu: 26 dni, zatrudnienie od 01.01.2017 do 04.12.2017, wykorzystany urlop 5 dni. Czy należny ekwiwalent powinien być wyliczony za 21 dni (w myśl zasady, iż niepełny miesiąc zaokrągla się do pełnego i niepełną ilość dni również?).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na podstawie jakiej umowy można zatrudnić w przedszkolu niepublicznym nauczyciela wspomagającego dla dziecka z orzeczeniem o kształceniu specjalnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe