Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony w szkole podstawowej ma etat łączony 15/18 język polski; 2/22 logopeda; 9/22 pedagog specjalny tj. 26/20. Od 26.02.2024r. ma mieć przydzielone 2 godziny rewalidacji w oddziale przedszkolnym ( roczne przygotowanie przedszkolne – dzieci 6 – letnie) czyli pensum 22. Z jakiego pensum należy przyznać zajęcia rewalidacji dla tego nauczyciela jeżeli w Regulaminie Organ Prowadzący nie określa pensum dla tego typu zajęć? Będą to godziny ponadwymiarowe. W tym samym oddziale przedszkolnym dla nauczyciela wychowania przedszkolnego realizującego 25,5/22 od 26.02.2024r będą przyznane 2 godziny zajęć korekcyjno- kompensacyjnych. Z jakiego pensum należy przyznać zajęcia korekcyjno- kompensacyjne dla tego nauczyciela? Będą to godziny ponadwymiarowe.
Prowadzenie zajęć rewalidacyjnych należy do kompetencji nauczyciela z kwalifikacjami pedagoga specjalnego i zajmującego to stanowisko, zgodnie z § 33 ust. 1 w zw. z § 20 i § 22 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 14.09.2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2023 r. poz. 2102) oraz § 3 ust. 2 pkt 1 lit. h rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 22.07.2022 r. w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1610). Należy je przydzielić na stanowisku pedagoga specjalnego z pensum ustalonym z wymiarem pensum określonym w uchwale organu prowadzącego na poziomie nie wyższym niż 22 godziny tygodniowo (art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b ustawy z 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 ze zm.). Z pytania wynika, że dany organ prowadzący wymiar pensum pedagoga specjalnego ustalił na maksymalnym dopuszczalnym poziomie 22 godzin tygodniowo. Konieczne będzie ponowne wyliczenie tzw. pensum łączonego, z uwagi na zwiększenie wymiaru godzin nauczyciela zajmującego różne stanowiska.
Prowadzenie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych należy do obowiązków terapeuty pedagogicznego, zgodnie z § 27 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 9.08.2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1798). Należy je przydzielić na stanowisku terapeuty pedagogicznego (o ile nauczyciel wychowania przedszkolnego posiada kwalifikacje terapeuty pedagogicznego) z wymiarem pensum określonym w uchwale organu prowadzącego na poziomie nie wyższym niż 22 godziny tygodniowo (art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik zatrudniony na stałe od 1.02.2017 r. dostarczył zaświadczenie o dzierżawie ziemi i jednocześnie opłaceniu przy tym składek KRUS. Czy to zaświadczenie dolicza się do stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy są jakieś konkretne wytyczne nakładające na pracodawcę obowiązek zatrudnienia nauczyciela do końca zajęć dydaktycznych lub do końca roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba ktora ukończyła studia magisterskie na kierunku nie zwiazanym z pedagogika, ale uzupełnila kwalifikacje studiami podyplomowymi z przygotowania pedagogicznego i oligofrenopedagogiki moze pracowac na stanowisku nauczyciela w osrodku rewalidacyjno-wychowawczym dla dzieci i młodziezy z niepełnosprawnoscia intelektualna w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz głębokim?
- Nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym od 01.09.2011 do 29.02.2012. W dniu 26.09.2011 ma przejść operację kolana, po której będzie miał zwolnienie lekarskie. Czy może przerwać urlop dla poratowania zdrowia na czas zwolnienia lekarskiego i czy dzięki temu przesunie mu się urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość prawna przeniesienia nauczyciela mianowanego do innej szkoły w taki sposób, że w szkole macierzystej będzie miał 4/18 a w tej drugiej szkole 5/18 czyli razem 9/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe