Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Prowadzenie zajęć rewalidacyjnych należy do kompetencji nauczyciela z kwalifikacjami pedagoga specjalnego i zajmującego to stanowisko, zgodnie z § 33 ust. 1 w zw. z § 20 i...

PORADA PRAWNA

16 lutego 2024 Kadry

Nauczyciel zatrudniony w szkole podstawowej ma etat łączony 15/18 język polski; 2/22 logopeda; 9/22 pedagog specjalny tj. 26/20. Od 26.02.2024r. ma mieć przydzielone 2 godziny rewalidacji w oddziale przedszkolnym ( roczne przygotowanie przedszkolne – dzieci 6 – letnie) czyli pensum 22. Z jakiego pensum należy przyznać zajęcia rewalidacji dla tego nauczyciela jeżeli w Regulaminie Organ Prowadzący nie określa pensum dla tego typu zajęć? Będą to godziny ponadwymiarowe. W tym samym oddziale przedszkolnym dla nauczyciela wychowania przedszkolnego realizującego 25,5/22 od 26.02.2024r będą przyznane 2 godziny zajęć korekcyjno- kompensacyjnych. Z jakiego pensum należy przyznać zajęcia korekcyjno- kompensacyjne dla tego nauczyciela? Będą to godziny ponadwymiarowe.

Prowadzenie zajęć rewalidacyjnych należy do kompetencji nauczyciela z kwalifikacjami pedagoga specjalnego i zajmującego to stanowisko, zgodnie z § 33 ust. 1 w zw. z § 20 i § 22 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 14.09.2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2023 r. poz. 2102) oraz § 3 ust. 2 pkt 1 lit. h rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 22.07.2022 r. w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1610). Należy je przydzielić na stanowisku pedagoga specjalnego z pensum ustalonym z wymiarem pensum określonym w uchwale organu prowadzącego na poziomie nie wyższym niż 22 godziny tygodniowo (art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b ustawy z 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 ze zm.). Z pytania wynika, że dany organ prowadzący wymiar pensum pedagoga specjalnego ustalił na maksymalnym dopuszczalnym poziomie 22 godzin tygodniowo. Konieczne będzie ponowne wyliczenie tzw. pensum łączonego, z uwagi na zwiększenie wymiaru godzin nauczyciela zajmującego różne stanowiska.

Prowadzenie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych należy do obowiązków terapeuty pedagogicznego, zgodnie z § 27 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 9.08.2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1798). Należy je przydzielić na stanowisku terapeuty pedagogicznego (o ile nauczyciel wychowania przedszkolnego posiada kwalifikacje terapeuty pedagogicznego) z wymiarem pensum określonym w uchwale organu prowadzącego na poziomie nie wyższym niż 22 godziny tygodniowo (art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b KN).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT