Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania złożył podanie o zwolnienie go z obowiązku realizowania godzin matematyki w klasie szóstej od 1 października. Nie podał jednak swojej motywacji. Czy w takiej sytuacji można, w ciągu roku szkolnego, zmniejszyć wymiar godzin pracy na wniosek nauczyciela?
NIE. Regułą jest, że w przypadku zatrudnienia na podstawie mianowania, nie można ograniczyć wymiaru zatrudnienia na wniosek nauczyciela.Wyjątki od reguły
Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może mieć zastosowanie tylko wówczas, kiedy nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 pkt 2 KN oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć w innej szkole (art. 22 ust. 2 KN). Zmniejszenie zatrudnienia poza tymi sytuacjami jest niedopuszczalne.
Zmniejszenie zatrudnienia poza określonymi sytuacjami jest niedopuszczalne
Omawiany przepis ma charakter gwarancyjny, zapewniając nauczycielowi z aktem mianowania zatrudnienie w pełnym wymiarze, a możliwość zatrudnienia w niepełnym wymiarze ogranicza do wyraźnie w nim określonych sytuacji.
Jak należy zachować się w opisanej sytuacji?
W omawianej sytuacji wskazane powyżej przesłanki nie występują. Zatem jeżeli istnieje dobra wola obydwu stron, należy rozwiązać stosunek pracy zawarty na podstawie mianowania na mocy porozumienia stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN), a następnie nawiązać umowę o pracę na czas nieokreślony już z odpowiednim dla stron wymiarem czasu pracy.
W takiej sytuacji jednak dojdzie do zmiany podstawy zatrudnienia z umowy zawartej na podstawie mianowania potwierdzonej aktem mianowania na umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony (art. 10 ust. 6 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony. Urodzona 25.01.1959r. Przedstawiam sytuację: od 01.09.2014 r. do 11.03.2015r -zwolnienie lekarskie (182 dni) od 12.03.2015 do 09.07.2015r świadczenia rehabilitacyjne. Pracownica starała się o rentę -otrzymała odpowiedz negatywną. Wróciła do pracy 10.07.2015r, a od 03.08.2015r do 20.12.2015r znów przebywa na zwolnieniu lekarskim( być może, że znów będzie 182 dni , a potem starania o świadczenia rehabilitacyjne). Moje pytanie brzmi. Czy mogę obecnie zwolnić pracownika na podstawie wyżej opisanej sytuacji? Jeśli nie to kiedy mogę rozwiązać umowę z takim pracownikiem który tak dużo choruje? Kiedy pracownica zostanie objęta ochroną przedemerytalną wg obowiązujących na dzień dzisiejszy przepisów? Bardzo proszę o poradę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o odpowiedź dotyczącą uprawnień urlopowych nauczycieli placówek neferyjnych (punkt przedszkolny przy szkole podstawowej), zatrudnionych od 01.09.2014 r. w wymiarze: 1) pełnego etatu (25/25) oraz 2) cząstki etatu (17,5/25). Jaki wymiar urlopu przysługuje nauczycielom za rok 2014 oraz 2015?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Sekretarz szkoły pracująca w mojej jednostce zdobyła odpowiednie kwalifikacje i przechodzi na etat nauczycielski w tej samej jednostce. W jaki sposób dokonać jej przeniesienia? Czy rozwiązać z nią umowę o pracę i zawrzeć nową - nauczycielską?Jak prawidłowo postąpić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Tutejsza jednostka jest jednostka feryjną– jest to szkoła podstawowa. W miesiącu lutym nauczyciel przebywali na urlopach wypoczynkowych w związku z feriami zimowymi w okresie 09.02.2019-24.02.2019. Wypłacono wynagrodzenie wyliczone na podstawie wynagrodzeń za miesiąc luty np. Wynagrodzenie zasadnicze 3438,00 Wynagrodzenie za wysługę lat 20% 687,60 Łączne wynagrodzenie to 4.125,60 : 30 = 137,52 zl. 137,52 x 16 dni = 2.200,32 zł. Pracownik nie posiada wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe Pytanie jest następujące: W jaki sposób dokonać potrącenia wynagrodzenia za czas urlopu? Czy według dni kalendarzowych czyli 16/28 Czy według dni roboczych 10/20 Przy potrąceniu 16/28 pracownik otrzyma niższe wynagrodzenie niż należne i niezgodnie z art. 67 KN.
- Zatrudniam nauczyciela na czas nieokreślony, w pełnym, wymiarze godzin , z 9 godzin realizuje w miojej, 9 w innej -uzupełnianie etatu . Jaki jest poprawny zapis wymiaru zatrudnienia na umowie- 18/18, czy 9/18?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe