Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, który nabył prawa emerytalne, po 182 dniach zwolnienia lekarskiego chce skorzystać z bezpłatnego urlopu. Czy mam prawo udzielić mu tego urlopu i czy w czasie trwania urlopu bezpłatnego ten nauczyciel może wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę z art. 88 KN. Pozdrawiam
Tak, można.
1. Karta Nauczyciela - ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. (ze zm.) art. 88.
2. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych art. 24-26, art. 183 (ze zm.)
Jeśli nauczyciel nabył prawa emerytalne i planuje skorzystać z urlopu bezpłatnego, można go udzielić. Nauczyciel może wystąpić w każdym czasie z wnioskiem o rozwiązanie umowy i przejść na emeryturę.
Nauczycielowi temu nie można jedynie udzielić urlopu zdrowotnego.
Karta Nauczyciela - ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. (ze zm.) art. 73.
Art. 73.1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, (...) z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel szkoły filialnej przedłożył wszystkie wymagane dokumenty do uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia od 01.09.2018 r. Jednak decyzją Rady Gminy szkoła filialna przekształca się z dniem 01.09.2018 roku w nową placówkę. Obecnie nie wyłoniono jeszcze nowego dyrektora tej placówki. Kto i z jaką datą powinien podpisać decyzję w sprawie udzielenia tego urlopu. Czy obecny dyrektor szkoły który pełni swoją funkcję do 31.08.2018?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu przysługuje nauczycielowi przedszkola pracującemu w wymiarze 4/22 godz. w placówce nieferyjnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W następnym roku szkolnym chciałabym w szkole wprowadzić dziennik elektroniczny jednak z braku środków finansowych na zakup nowych komputerów chciałabym je wydzierżawić lub wyleasingować od firmy zewnętrznej. Czy jako dyrektor szkoły mogę podpisać umowę dzierżawy lub leasingu z taką firmą? Czy jest to zgodne z literą prawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica obsługi – woźna szkolna – przebywa na zwolnieniu lekarskim. 10 stycznia 2022 r. upłynie 182 dni przebywania na nim. W dniu 16.12 złożyła wniosek o świadczenie rehabilitacyjne do ZUS. Pracownik ZUS poinformował ją, że rozpatrzenie wniosku trwa 6 tygodni (czyli nastąpi ok 27 stycznia 2022 r.). Pracownica uzyskała ostatnie zwolnienie lekarskie do 10 stycznia 2022 r. Jak powinno się usprawiedliwić nieobecność pracownika w zakładzie pracy? Jakie są możliwości? Czy ZUS może przyznać świadczenie z data wsteczną, tzn. czy rozpatrzywszy wniosek np. 20 stycznia, może przyznać świadczenie od 11 stycznia? A co w przypadku, gdy pracownik nie otrzyma świadczenia rehabilitacyjnego? W jaki sposób ma usprawiedliwić nieobecność po 10 stycznia? I co z pracownikiem, który jest zatrudniony na zastępstwo? Kiedy rozwiązuje się umowa w celu zastępstwa za pracownika – w tym przypadku woźną – w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgodnie z nowymi przepisami dyrektorowi, wicedyrektorowi przysługuje 35 dni urlopu wypoczynkowego plus 4 dni na żądanie czy planujemy 31 dni urlopu wypoczynkowego i 4 dni zostawiamy na urlop na żądanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe