Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony z powodu braku godzin dostał propozycję przeniesienia w stan nieczynny, na który nie wyraził zgody. W związku z powyższym zostaje z nim rozwiązany stosunek pracy z dniem 31.08.2018 r. Na jaką podstawę prawną (jaki dokument i paragraf) należy się powołać w świadectwie pracy,w punkcie który dotyczy przyczyny ustania stosunku pracy?
W szkole innego typu niż gimnazjum podstawę rozwiązania stosunku pracy nauczyciela stanowi art. 20 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967, natomiast w samorządowym gimnazjum – art. 225 ust. 1, 6 i 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony jest w dwóch placówkach. W macierzystej na cały etat i u mnie na pół etatu. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego wrócił do pracy w szkole macierzystej, a mnie poprosił o urlop wychowawczy. Czy mogę mu go udzielić i czy jest to zgodne z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy nauczycielowi przysługuje dodatek za pracę z uczniem upośledzonym ? Proszę podać podstawę prawną.
- Proszę o wyliczenie ilości dni urlopu wypoczynkowego dla nauczycielki, która jest zatrudniona w szkole feryjnej (ferie zimowe 28.01-10.02.2019r.) zatrudnienie jest od 1.09.2018r. do 22.06.2019r. pełen etat.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole jest nauczycielka, która ukończyła studia mgr na kierunku nie związanym z pedagogiką (ekonomia), posiada również dyplom ukończenia studiów licencjackich z języka angielskiego z przygotowaniem pedagogicznym. W płacach ta osoba ma płacone z wykształcenia mgr czy jest to prawidłowe ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 01.09.2020 r. zatrudniliśmy, na czas nieokreślony w pełnym wymiarze, nauczyciela mającego pełne kwalifikacje do nauczania języka angielskiego – na stanowisku nauczyciel kontraktowy. W dniu dzisiejszym (01.06.2022 r.) nauczyciel złożył wniosek o urlop dla poratowania zdrowia. Jesteśmy w posiadaniu zaświadczenia, że nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole od 01.09.2013 r. do 31.08.2020 r. (do chwili zatrudnienie w naszej szkole) na podstawie kodeksu pracy w pełnym wymiarze czasu w charakterze nauczyciela, na czas nieokreślony. Szkoła ta jest powołana przez stowarzyszenie. Nauczyciel jest nadal w niej zatrudniony, choć w chwili zatrudnienia złożył oświadczenie, że nasza szkoła jest jego głównym miejscem pracy. Nie jesteśmy w posiadaniu świadectwa pracy za okres zatrudnienia w poprzedniej szkole. Czy na podstawie zaświadczenia możemy wystawić skierowanie do lekarza medycyny pracy uprawniające nauczyciela o ubieganie się o urlop dla poratowania zdrowia? Czy nauczyciel powinien dostarczyć świadectwo pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe