Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony jest w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 13/18 etatu. W przyszłym roku szkolnym można temu nauczycielowi przydzielić jedynie 8 godzin. Proszę o podanie procedury oraz wzoru dokumentów, jakie powinny być zastosowane wobec tego nauczyciela. Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony na podstawie mianowania, w szkole podstawowej w wymiarze 18/18 etatu, w przyszłym roku szkolnym musi uzupełnić etat na świetlicy szkolnej (2 godz.). W związku z powyższym wymiar etatu będzie wynosił 19/19. Proszę o podanie procedury oraz wzoru dokumentów, jakie powinny być zastosowane wobec tego nauczyciela.
Zakładając, że pierwszy nauczyciel pracuje w klasach gimnazjalnych i w związku z reformą oświaty maleje liczba godzin, do dnia 15 maja 2019 r. dyrektor informuje nauczyciela, w formie pisemnej, o zmianach organizacyjnych (w jaki sposób i dlaczego zmaleje liczba godzin), a także o możliwości wyrażenia zgody na obniżenie wymiaru zatrudnienia (i proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia) do 8/18 od 1 września 2019 r. z pouczeniem, że nauczyciel ma 7 dni na wyrażenie zgody oraz że jeśli jej nie wyrazi, zostanie przeniesiony w stan nieczynny od 1 września 2019 r., o ile w 7 dni nie odmówi przejścia w ten stan. Jeśli nauczyciel wyrazi zgodę na obniżenie wymiaru zatrudnienia i wynagrodzenia, strony podpisują porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy poprzez określenie wymiaru zatrudnienia 8/18 i proporcjonalne obniżenie wynagrodzenia zasadniczego. Jeśli nauczyciel się nie zgodzi oraz odmówi przejścia w stan nieczynny, do 31 maja 2019 r. należy doręczyć jemu wypowiedzenie stosunku pracy za trzymiesięcznym wypowiedzeniem z powodu zmian organizacyjnych uniemożliwiających dalsze zatrudnienie oraz wypłacić odprawę 31 sierpnia 2019 r. Natomiast w razie odmówienia zgody na zmianę warunków zatrudnienia oraz braku odmowy w sprawie przejścia w stan nieczynny, od 1 września 2019 r. nauczyciela należy przenieść w stan nieczynny na okres 6 miesięcy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia zasadniczego (art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 1 – 6, 8 i 10 – 11 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm, art. 29 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm.).
Drugiemu nauczycielowi należy zaproponować zmianę stanowiska poprzez dodanie obok stanowiska nauczyciela szkoły podstawowej także stanowiska wychowawcy świetlicy oraz wyznaczyć termin, w którym nauczyciel powinien zająć stanowisko, czy wyraża zgodę (zalecany nie krótszy niż 7 dni) – art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Jeśli nauczyciel się zgodzi, należy podpisać porozumienie zmieniające warunki pracy poprzez dodanie do aktu mianowania stanowiska wychowawcy świetlicy od dnia 1 września 2019 r. - art. 29 § 4 i 5 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel mający skończone nauczanie początkowe może prowadzić zajęcia w grupę przedszkolnej 3-4 latków?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej do zaliczenia stażu pracy dla pracownika obsługi na podstawie świadectw pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ciężarna pracownica jednostki budżetowej chorowała od początku 2014 r., a następnie w marcu 2014 r. urodziła dziecko. Podczas choroby i zasiłku macierzyńskiego otrzymywała dodatek stażowy w pełnej wysokości płacony jako osobny składnik nie wliczany w podstawę zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Za 2014 r. nie otrzymała dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Czy przysługuje jej dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2014 r. od dodatku stażowego? Czy pracodawca ma obowiązek wypłaty zaległego wynagrodzenia rocznego za 2014 r. w bieżącym okresie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka po urlopie uzupełniającym, który będzie trwał do 12.04.2020 r.(urlop za rok 2018 w wymiarze 6 tygodni) chce rozpocząć urlop wychowawczy i planuje przebywać na nim do 31.08.2021 r. Obecnie ma jeszcze niewykorzystany urlop za okres ferii zimowych w 2020 r.
Jak należy zaplanować urlop wychowawczy i czy należy uwzględnić urlop uzupełniający i w jakim wymiarze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy urzędnik organu prowadzącego może skontrolować akta osobowe pracowników przedszkola, dokładniej: "prawidłowość prowadzenia akt"(zakres kontroli). Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli wydał Wiceprezydent, który zajmuje się m.in. sprawami oświaty.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe