Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ciężarna pracownica jednostki budżetowej chorowała od początku 2014 r., a następnie w marcu 2014 r. urodziła dziecko. Podczas choroby i zasiłku macierzyńskiego otrzymywała dodatek stażowy w pełnej wysokości płacony jako osobny składnik nie wliczany w podstawę zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Za 2014 r. nie otrzymała dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Czy przysługuje jej dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2014 r. od dodatku stażowego? Czy pracodawca ma obowiązek wypłaty zaległego wynagrodzenia rocznego za 2014 r. w bieżącym okresie?
Ustawa z dnia 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej uzależnia nabycie prawa do 13-tki od przepracowania u danego pracodawcy określonego okresu - co najmniej 6 miesięcy. Ustawa wprowadza też wyjątki od tej reguły, tj. przypadki, kiedy pracownik nabywa prawo do 13-tki mimo nieprzepracowania wymaganych 6 miesięcy (art. 2 ust. 3). Wśród nich znajduje się m.in. przebywanie na urlopie macierzyńskim.
Jeżeli Państwa pracownica przez cały rok 2014 nie pracowała z powodu zwolnienia lekarskiego a następnie urlopu macierzyńskiego, nie nabyła prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy, w przypadkach, o których mowa w art. 2 ust. 3, wysokość wynagrodzenia rocznego ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy. W opisanym przypadku, aby nabyć prawo do 13-tki, pracownik musi jakikolwiek okres w roku przepracować.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kończy staż na nauczyciela dyplomowanego i do 15 kwietna otrzyma ocenę dorobku zawodowego. Jednocześnie będzie startował w konkursie na dyrektora również w kwietniu. Czy ocena dorobku zawodowego może być potraktowana przez komisję konkursową jak ocena pracy nauczyciela?
- Proszę o podanie konkretnego rozwiązania wyliczenia dodatku za trudne warunki pracy nauczyciela. Nauczyciel ma 21 godzin w tym 6 zajęć rewalidacyjnych. Proszę o podanie jak powinien wyglądać przykładowy zapis w regulaminie wynagradzania. Niestety organ prowadzący nie potrafi zwięźle podać wyliczeń.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o interpretację następującej kwestii: w jaki sposób rozliczać nauczycieli z godzin opieki nad dzieckiem? tj. Nauczycielowi przysługuje dwa dni opieki nad dzieckiem w ciągu roku, złożył oświadczenie, że będzie to odbierał w godzinach. Jak to rozliczyć w nadgodzinach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 01.09.2017 r. gimnazjum zostało wchłonięte przez szkołę podstawową. W chwili obecnej kończą naukę klasy III gimnazjum w przypadku nauczycieli zatrudnionych w tej szkole przy zwolnieniu lub ograniczeniu zatrudnienia na rok szkolny 2019/2020 stosujemy art. 20 KN czy art 225 P.O. ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany (17 lat pracy) zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w roku szkolnym 2014/2015 dostał ograniczenie z przyczyn organizacyjnych do ½ etatu. Czy w przypadku niewyrażenia zgody i po otrzymaniu wypowiedzenia nauczyciel może zwrócić się z prośbą o urlop dla poratowania zdrowia np. w sierpniu? Czy po wyrażeniu zgodny na ograniczenie etatu należy się w sierpniu urlop dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe